Бронювання айтівців: як на їх кількість вплине новий закон про мобілізацію

Юристи пояснили, чи містить ухвалений мобілізаційний закон зміни у бронюванні айтівців

мобілізація в Україні
4050 айтівців мають актуальну бронь, повідомили в Мінцифри

У новому законі окремо згадано, що порядок та організацію бронювання, критерії додатково визначить Кабмін. Списки заброньованих буде затверджувати не Генеральний штаб, а Міністерство оборони. Про те, як зміни вплинуть на айтівців, пише 13 травня DOU.

Які умови бронювання?

За словами головного юриста Львівського ІТ Кластера Нестора Швеця,
нещодавно ухвалений закон не збільшить кількість заброньованих айтівців:

«Закон 10449 — це нова реальність на старий лад. Влада спробувала легалізувати те, що працювало з 24 лютого 2022 року. Щодо бронювання, то воно нормально й не працювало. І на це є багато причин», - зауважив він.

З-поміж головних блокерів юрист називає такі:

  • Квота у 50% військовозобов’язаних працівників.
  • Дефіцитні військово-облікові спеціальності.
  • Люди без військового обліку.

Загалом компанія може забронювати своїх співробітників за таких умов:

  1. Компанія повинна мати статус критично важливого для функціонування економіки підприємства, який вона підтверджує щороку. Для цього треба відповідати хоча б трьом критеріям із семи, визначених у постанові КМУ.
  2. Компанія може забронювати тільки штатного працівника, оформленого за КЗпП. ФОПів і гіг-контракторів не бронюють.
  3. Компанія може забронювати 50% своїх військовозобов’язаних працівників.
  4. Працівники повинні мати актуальні військово-облікові документи.
  5. Працівники мають мати недефіцитні військово-облікові спеціальності (керівників компаній і їхніх заступників бронюють незалежно від ВОС і звання).

В Україні станом на 10 травня трохи менше як 4050 айтівців мають актуальну бронь, повідомили  в Мінцифри. І близько 1300 спеціалістів ще очікують рішення (у цю кількість входять ті, кого подали на перебронювання).

«Станом на зараз процедура бронювання залишається чинною. Подання списків не призупинилося, компанії продовжують подаватися. Але термін очікування рішення дещо збільшився. Це відбувається хвилями і пов’язано з великим навантаженням на Генеральний штаб і Мінекономіки», — зауважують у міністерстві.

Які зміни містить закон?

У законі окремо згадано, що порядок та організацію бронювання, критерії додатково визначить Кабмін. Як зауважує юрист Львівського ІТ Кластера, в документі з’являються нові формулювання: «перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов’язаних...»

«Тобто від 18 травня постанова 76, яка регламентує бронювання, має бути змінена. І цілком імовірно, що можуть змінити квоту чи визначити список професій, які підлягають бронюванню», — пояснює Нестор Швець.

8 травня Кабмін змінив порядок бронювання. І тепер списки заброньованих буде затверджувати не Генеральний штаб, а Міністерство оборони. Тобто Мінцифри після перевірки повноти переліку, наявності обґрунтування і дотримання вимог щодо кількості подаватиме список на погодження Міноборони. Як і раніше, бронювання здійснюється за рішенням Мінекономіки. Поки що інших суттєвих змін у порядок бронювання не внесено.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube