Чергове підвищення податків - це диверсія та робота на ворога: аудитор Крапивко

У Верховній Раді планують підвищити війський збір, відповідно доходи українців зменшаться ще помітніше. Додатково планується ввести податок на солодку газовану воду, через який пляшка Coca-Cola подорожчає щонайменше на 4 грн, а в перспективі - в 2,5 рази. Аудитор та економіст Михайло Крапивко розповів Інформатору, які це матиме наслідки для населення

Гетманцев, Путін, гроші.
Гетманцев, Путін, гроші. Колаж: Інформатор

У Верховній Раді розглядають законопроєкти. Один з них покликаний зібрати більше грошей на армію через підвищення ставок військового збору з доходів населення з 1,5% до 5% та введення цього збору туди, де його не було. Інший проєкт - акциз на солодкі газовані напої додатково по 0,1 євро на літр. Економічний експерт Михайло Крапивко розповів Інформатору, чому такі ініціативи не досягнуть бажаного ефекту та скоріше призведуть до гірших наслідків. 

За новим законопроєктом ставка військового збору буде підвищена до 5% на доходи, згідно з статтею 163 Податкового кодексу (зараз вона 1,5%). Юридичні особи зобов’язані сплачувати 1% від доходів, отриманих від будь-якої діяльності. Для фізичних осіб-підприємців, які обрали першу, другу та четверту групу єдиного податку, встановлено ставку 5% від суми, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам на місяць (або поки що по 800 грн на місяць). Для ФОП третьої групи ставка становитиме 1% від доходу (зараз цього немає).

"Що стосується ФОПів 3ї групи, то якщо їхня основна ставка 5% з прибутку, то їм збільшують на 20% податкове навантаження - тобто будуть платити 6%. Через це масово можуть піти заяви про призупинення діяльності для ФОПів. І потім вони уйдуть у тінь. Замість того, щоб отримати хоч 5% від прибутку, держава від них не отримає нічого та навіть єдиний соціальний внесок (22% від мінімальної зарплати - 1760 грн на місяць, - Ред.). 

Вони вважають, що якщо введуть додаткові збори з цих операцій, то у прямій пропорції з сьогоднішіми цифрами у них збільшиться дохід. Насправді навіть те, що з заробітної плати вони замість 1,5% будуть брати 5%, це призведе тільки до скорочення офіційної заробітної плати. А обкладання юридичних та фізичних осіб додатковими зборами - це теж ухід у тінь. В результаті урядовці отримають у бюджеті ті ж платежі, що сьогодні, але при цьому ще більше підірвуть довіру до держави та бажання людей працювати", - коментує Михайло Крапивко.

Військовий збір у розмірі 5% буде встановлено на операції з банківськими металами. Встановлено ставку 30% від вартості реалізованих ювелірних виробів із золота, платини і дорогоцінного каміння. Для набуття легкових автомобілів буде введено військовий збір у розмірі 15% від їх вартості. 5% військового збору також стягуватиметься з доходу від продажу нерухомого майна (один об'єкт протягом звітного року). Постачальники електронних комунікаційних послуг повинні сплачувати 5% від доходу, отриманого від кінцевих користувачів послуг.

Також планується ввести акциз на газовані солодкі напої - по 0,1 євро на літр. Це означає, що літрова пляшка умовно Sprite або Живчика подорожчає щонайменше на 4 грн. Але мова йшла також про те, що Coca-Cola може зрости у вартості у 2,5 рази. Цей законопроєкт передбачає суттєве підвищення податкового навантаження і має на меті забезпечити додаткові надходження до бюджету. 

"Можливо, якийсь невеликий приплід буде, але підняття податків буде однозачним. Наприклад, новий акциз на газовані напої. Всі Pepsi, коли, лимонади суттєво подорожчають. Можливо, збрежеться кількість продажів. Але, вірогідно, збільшиться кількість проданих солодких газованих напоїв через ФОПів на єдиній системі оподаткування, де це не облікується. Але таким чином підірвуть ринок. Менше продажів - відповідно фабрики, які роблять солодкі напої у містах, скорочуватимуть робітників. Від цього скорочуватимуться надходження до бюджету, при цьому будуть значно скорочуватися доходи населення. Це призведе до ще більшого зубожіння населення. Відповідно ті, хто виробляють солодкі напої, але це не пріоритетний для них напрямок роботи, будуть приховувати своє виробництво", - переконаний Михайло Крапивко. 

Через це стане проблематичніше сплачувати пенсії. Не буде достатньо коштів для соціальних виплат. За словами експерта, подібні кроки завжди призводять лише до тінізації економіки. При цьому автори цих податкових ініцатив кажуть, що таким чином хочуть сотні мільярдів гривень отримати через виведення з тіні. Але насправді вони у ще більшу тінь людей і заганяють. Як каже Михайло Крапивко, вигоду матимуть лише перевіряючі органи, які можуть сподіватися на хабарі (за те, що не побачать порушення).  

Посилення адміністрування теж навряд принесе збільшення дохідної частини. До певної межі люди погоджуються з податківцями сплачувати більше (хоча сьогодні це вже стало не реальним показником діяльності, а домовленістю платити більше). Поза цією межею, коли бізнес стає не ефективним, його простіше закрити, ніж з кимось про щось домовлятися. Замість того, щоб розвивати та стимулювати економіку, її "общипують" до кінця. Через нові ставки податків може збільшитися міграція. 

"На мій погляд, такі економічні інновації - це підрив економіки України (базису для її оборони) та робота на агеросора. Нічого доброго я тут не бачу. Як на мене, це диверсія", - наголошує Михайло Крапивко. 

Що раніше говорили про підвищення податків на військовий збір

Причини для підвищення податків пов’язані з необхідністю забезпечення збільшення військових витрат. Джерела в фінансовому комітеті Верховної Ради зазначають, що додаткові потреби держбюджету оцінюються в 400-500 млрд гривень.  

Згідно з оцінками Forbes, підвищення ставки військового збору до 5% може принести додаткові 90-100 млрд грн до бюджету на рік, без урахування можливого запровадження збору для фізичних осіб-підприємців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube