Чи допоможе повернення Запорізької АЕС подолати відключення світла в Україні

Читать на русском

Очільник Укренерго вважає, що ЗАЕС допоможе вирішити проблему блекаутів, народні депутати не ймуть йому віри

Читать на русском
Запорізька АЕС
Запорізька АЕС

Очільник Укренерго вважає, що ЗАЕС допоможе вирішити проблему блекаутів, народні депутати не ймуть йому віри

Яких руйнувань зазнала енергосистема України внаслідок атак росіян. Хто стане тим локомотивом, який здатен витягнути енергопотяг із прірви. Чи зможе після деокупації ЗАЕС запрацювати повною мірою, забезпечивши потреби країни в електриці. Про це говорив голова ПАТ «Укренерго» Володимир Кудрицький з народними депутатами та експертами.

 


Наразі приблизно половина потужності української генерації пошкоджена або знищена. Це не означає, що всі енергоблоки, які зараз не працюють, знищені назавжди. Адже дійсно зараз історичний рекорд у тому, наскільки низька потужність на теплових електростанціях. Масштаб руйнувань гідроелектростанцій теж глобальний. Немає жодної неушкодженої. 

«Тому ті дефіцити, які зараз маємо в енергосистемі, і які не перекриваються досить потужним імпортом з Європи – це наслідок цих руйнувань. Імпорт складає 1,7 ГВт – еквівалент двохатомних блоків. Швидко відновити ці пошкоджені електростанції технічно неможливо. Потрібні тижні, частіше – місяці, а подекуди – роки», – сказав Володимир Кудрицький.

На його думку, якщо порівнювати з ситуацією зими 2022 року, то з точки зору теплової генерації ситуація зараз гірша. При тому, що зараз літо, і дефіцити переживаються легше. Але проблема в тому, що тоді росіяни намагалися пошкодити ракетами як електростанції, так і магістральну структуру «Укренерго» - якщо та кількість ракет розподілялася на 60-70 об’єктів – то зараз всі ракети вони концентрують на 12-15 електростанціях. І досягають більшої інтенсивності ударів. Тому так швидко вийшли з ладу багато генерацій.

"Якщо Україна поверне Запорізьку АЕС – обмежень споживання електроенергії не буде. Будемо навіть експортувати», – заявив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

Нардепи не поділяють оптимізму очільника Укренерго

В той же час народний депутат фракція «Голос» Інна Совсун зауважує, що навіть якщо нам завтра повернуть Запорізьку АЕС – це не вирішить проблему з піками. Україні не може забезпечити стрибки споживання. А на зиму генерації нам не вистачатиме.

«Відключення будуть частиною нашої реальності. Зараз, якщо відремонтувати та запустити все, що можна, в системі отримаємо до 13 Гвт. Плюс 2 Гвт з Європи. Тому автоматично маємо 20% дефіциту. А ситуація може бути гіршою. Це означає, що для того, аби забезпечити критичну інфраструктуру та залишити електрику людям, обмеження складуть 6-12 годин на добу. І наступної зими 2025-2026 років буде те саме. Максимум, що ми встигнемо зробити – це додати близько 600 кВт в систему На третій рік почне входити децентралізована турбінна генерація», – вважає вона.

На її думку, можна скоротити дефіцит, якщо збільшимо генерацію або зменшимо споживання.
За інформацією народного депутата фракції «Слуга Народу» Олега Семінського зараз 54% вітчизняної електроенергетики складає атомна генерація. 14% - сонячна та вітрова. В таких же пропорція гідрогенерація. Вся решта – це була вугільна генерація.

«Загалом ворог наніс по Україні удари по маневровій генерації, яка працює на вугіллі, а також ГЕС. 70% вугільної генерації – мінус. З 9 блоків АЕС два знаходиться в ремонті, два працюють на 30-40% - там теж йдуть ремонти. Очікуємо їх виходу. І тоді ситуація вирівняється. Все сподівання – на атомну генерацію. Але й атомка не зможе забезпечити всі потреби, тому що це не маневровий вид генерації. Атомний й блок неможна прикрутити, як кран. Якщо він став до роботи і працює свій цикл до ремонту», – впевнений депутат.

З 9 червня відключень електрики стане менше

Володимир Кудрицький розповів, що очікують, що в ніч на суботу, 8 червня, увійде в роботу додатковий блок на АЕС. І це на два тижні дасть приварку то потужності, яку маємо. Графіки не зникнуть, але стануть м’якішими по всій Україні.

«Але це полегшення – тимчасове. Перед нами складний липень, коли у зв’язку з графіком ремонтів АЕС у них буде найнижчий рівень потужності. А через спеку збільшиться навантаження», – додав він.

Енергосистема України потребує ремонту

В Україні внаслідок російських обстрілів пошкоджена половина енергетичної інфраструктури. Руйнівних ударів по енергетиці Росія завдала балістичними ракетами. Уникнути тривалих відключень світла по всій країні поки дозволяють кілька факторів - аварійні відключення світла в окремих регіонах та імпорт електроенергії. 

Саме для того, щоб у країни була змога закупляти електроенергію за кордоном, для населення підняли тарифи на світло. Тариф збільшився на 57%. З 1 червня він становить 4,32 грн/кВт замість до 2,64 грн/кВт, як було до цього. 

При цьому в Міненерго вважають, що і цього мало - ринкову ціну одного кіловата тут оцінюють у 7,5 гривень. Кажуть, що лише такий тариф міг би допомогти почати ефективно відновлювати систему. 

Разом з тим Міністерство енергетики України схвалило Дорожню карту розвитку «розумних мереж». Вона передбачає впровадження автоматизації та цифрових рішень на всіх рівнях енергосистеми. Це потрібно для того, аби зробити її більш збалансованою та захищеною, стійкішою в умовах воєнних ризиків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.