Експорт російського газу вже впав до рівня 1985 року
Україна успішно пройшла половину опалювального сезону, і в українських сховищах є достатньо газу для успішного завершення сезону. Це вперше в історії незалежності, коли Україна проходить зиму, використовуючи газ власного видобутку.
Про це повідомляє група “Нафтогаз” на офіційній сторінці у Facebook.
«12.3 мільйонів споживачів продовжують отримувати газ, укладено 1242 договори з 449 теплокомуненерго (ТКЕ) та 793 ОСББ», - йдеться в повідомленні.
В компанії відзначають, що це вперше в історії незалежності, коли Україна проходить зиму, використовуючи газ власного видобутку.
За словами голови фінансового комітету ВР Данила Гетманцева, експорт російського газу після початку повномасштабного вторгнення скоротився до рекордних обсягів й вже впав до рівня 1985 року.
«Спроба заморозити Європу, щоб добитись поступок від України, дорого обійшлася «Газпрому» — втратою найбільшого закордонного ринку, який до війни, у 2021 році забезпечував 80% експорту (загальний обсяг — 185 млрд. кубометрів) та дві третини виручки», - сказав Гетманцев.
Депутат додав, що якщо з експортом нафти росія за великим рахунком змогла адаптуватись до західних санкцій, наростивши експортні поставки в Китай та Індію, не в останню чергу за рахунок використання флоту «тіньових танкерів», то з експортом природного газу не все так просто.
«Його основна частина традиційно експортувалась до Європи газопроводами, і замістити такі поставки, будуючи нові/розширюючи газопроводи до Азії або розвиваючи добуток зрідженого природнього газу (LNG), займає дуже і дуже багато часу, не кажучи вже про інвестиції, доступ до технологій, розбудови флоту танкерів тощо», - зауважив Гетманцев.
Як результат, експорт російського природного газу скорочується. За оцінками Reuters, загальні обсяги постачання на зовнішні ринки за підсумками 2023 року склали 69 млрд. кубометрів блакитного палива.
У розпал опалювального сезону в Європі ціни на газ впали до мінімуму із серпня минулого року. Падіння цін не зупинили навіть проблеми із постачанням скрапленого газу з Катару через Червоне море.
Так, ціна лютневого ф'ючерса на хабі TTF у Нідерландах впала у понеділок на 7% – до 29,74 євро за МВт-год або близько $342 за тисячу кубометрів, свідчать дані біржі ICE Futures.
Запаси газу в європейських сховищах залишаються високими, а попит відносно низьким. За даними Gas Infrastructure Europe, європейські сховища посеред зими заповнені на 79,72%.
У Великій Британії, Франції та Німеччині – найбільших енергетичних ринках регіону – на початку цього тижня прогнозується низька температура, що підвищить попит на газ для опалення та виробництва електроенергії.
Проте низьке промислове споживання, високі запаси та значний імпорт LNG до країн північно-західної Європи можуть стримати зростання цін. Але невдовзі у Центральній Європі відбудеться значний зсув у бік теплішої погоди, що сприятиме подальшому їх зниженню.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.