Чи можливий дефолт в Україні і що робити пересічним українцям, пояснили експерти

Читать на русском

Прогноз щодо дефолту закономірний, але не критичний, одноголосно вважають українські експерти

Читать на русском
Дефолт

Прогноз щодо дефолту закономірний, але не критичний, одноголосно вважають українські експерти

В очікуванні ймовірного дефолту Україна знаходиться з 2022 року, але ситуація не виходить з-під контролю Уряду країни. Про це експерти з економіки та фінансів  розповіли Інформатору, коментуючи інформацію рейтингового агентства S&P , яку оприлюднили 10 березня.

За словами керівника Національної антикризової групи Тараса Загороднього, рейтинг і позиція агентства S&P адекватні ситуації, оскільки Україна зараз активно нарощує зовнішні борги.

«Це пов’зано з отриманням ресурсів для фінансування нашого дефіциту бюджету. Тому що в основному там кредитний ресурс. Так, не під великі відсотки, але не дивно, що він є . Саме такі показники, наприклад, співвідношення боргів до ВВП, різниця між експортом та імпортом - всі ці фактори враховуються. Тому тут постає питання про перемовини щодо списання частини боргів , відтермінування виплат по боргах. Переговори повинно вести Міністерство фінансів. Якщо це буде проведено, то я думаю , що до дефолту ми не дійдемо», - вважає Загородній.

Експерт з економіки аудитор Михайло Крапивко також вважає, що ситуація наразі закономірна.

«Це закономірно, бо країна у війні. І ми залежимо від зовнішніх ресурсів. Зовнішні борги постійно зростають. Є проблеми в економіці, про які ми не говоримо, але вони є. А це – зниження податкових надходжень в бюджет, зниження кількості економічно активних суб’єктів. Це закономірно, але це не критично», - резюмував Крапивко.

Раніше свою точку зору висловив голова Податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Він сказав, що зниження довгострокового суверенного кредитного рейтингу і рейтингу емітента в іноземній валюті України з «CCC» до «CC» — не є сенсацією.

"Насправді тут немає сенсації. Україна (Міністерство фінансів) готується до продовження реструктуризації комерційного зовнішнього держборгу, переговори про що мають бути завершені до серпня 2024 року", — зазначив Гетманцев.

Напередодні домовленостей або за фактом домовленостей рейтинги буде знижено до рівня вибіркового/обмеженого дефолту.

«Така сама ситуація була і в 2022 році, коли було проведено першу реструктуризацію зовнішнього комерційного держборгу. Після юридичного завершення процедури обміну та набуття чинності нових умов щодо реструктуризованих випусків можна очікувати на певне підвищення суверенного кредитного рейтингу України та рейтингу в іноземній валюті", — пояснив голова Податкового комітету.

Проте говорити про умови реструктуризації наразі зарано, тому що для її проведення потрібна згода не менше 75% власників відповідних цінних паперів. Будь-які домисли щодо боргової реструктуризації на даному етапі - чиста спекуляція, вважає Гетьманцев.

Україна може оголосити дефолт

Агентство S&P Global Ratings знизило кредитний рейтинг України на два щаблі з позначки "ССС" до рівня "CC", який є другим останнім значенням перед дефолтом. Як вважають його експерти, нова реструктуризація зовнішніх боргів країни "практично неминуча". 

"В короткостроковій перспективі уряд України розпочне офіційні переговори щодо реструктуризації боргу з приватними кредиторами і завершить цей процес до середини поточного року. Ми вважаємо практично безперечним, що Україна оголосить дефолт за своїми зовнішніми комерційними зобов'язаннями", - заявили у S&P Global Rating.

Цього року наша країна має виплатити 4,5 мільярда доларів за облігаціями. Група кредиторів надала відстрочку за борговими зобов'язаннями України до 2027 року.

Керівник національної антикризової групи, Тарас Загородній, наголошує на тому, що багато політиків не усвідомлюють справжню загрозу війни та можливість перебоїв у постачанні зброї. Детальніше про це - у відео.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.