У прогнозі Кабінету міністрів України на кінець року передбачається курс долара у 41 гривню, тому чи є це підставою очікувати його підвищення, роз’яснив економічний експерт Денис Безлюдько
Міжнародне рейтингове агентство S&P Global Ratings очікує, що курс долара до кінця 2024 року зросте до 41,02 грн/долар. Тобто до позначки, яку визначив Мінфін України. Проте економічний експерт Денис Безлюдько вважає, що це песимістичний, але не негативний сценарій. Чи варто наразі хвилюватися щодо курсу валют, він розповів журналістам ресурсу «Україна на часі».
За словами Дениса Безлюдько, наразі якихось фундаментальних факторів для підвищення курсу валют, крім війни, немає.
«Навпаки, Нацбанк пом'якшує валютні обмеження. І обіцяють це робити і далі . Облікова ставка у нас знижується теж. Нам ще далеко до довоєнних показників, але все ж таки тренд позитивний. На мою думку, долар цього року буде десь коливатися біля 38,2 - 38,5. Може спрацювати якась там «теорія красивих чисел» - по 40 зручніше рахувати . Але я думаю, що до цього в цьому році не дійде. Я прогнозую, що все більш менш буде стабільно. Може навіть буде якесь укріплення. Це вже ближче до літа», - каже експерт.
Безлюдько сподівається, що до літа Конгрес Сполучених Штатів вже перестане «поводити себе не дуже красиво» і до України дійдуть гроші. В такому випадку буде велика пропозиція валюти і курс може навіть дещо укріпитися.
Щодо надійності криптовалюти, в яку зараз закликають вкладати кошти, то Безлюдько навів статистику, з якої можна зробити певні висновки.
«Станом на кінець третього кварталу 2023 року долар займає в резервах всіх центробанків країн світу 62 відсотки . Така сама ситуація була і рік тому. Тобто, це майже константа. Є такий жарт, що стабільність американської валюти забезпечує третій тихоокеанський флот. Думаю, голови центробанків не дурні люди і вони розуміють у чому треба зберігати. А криптовалюта - це лотерея», - сказав Безлюдько.
Денис Безлюдько вважає, що єдиний фактор, який прямо зараз може вплинути на курс валюти – це якщо НБУ дозволить декільком компаніям вивести накопичені дивіденди.
«Кабмін просить Нацбанк дозволити декільком компаніям вивести дивіденди, накопичені за воєнні роки. Це Кернел, це ДТЕК, це Метінвест, це Водафон Україна… я не пам'ятаю хто ще. Загалом це близько двох мільярдів доларів. Для нашого ринку це дуже велика сума - їх же треба десь купити? Нацбанк поки думає що з цим робити. Голова місії МВФ в Україні уже висловився, що йому не дуже подобається ця ідея . Тому що вона впливає на розмір міжнародних резервів Нацбанку. Але там у нас зараз майже рекордні 37,5 мільярдів. Ну і загалом треба думати, що якщо цим п'ятьом компаніям дозволити вивести дивіденди , то далі буде черга з менших компаній, які теж захочуть собі преференції, щоб вивести зароблені гроші з України. А не навпаки», - зауважив експерт.
Безлюдько вважає, що краще, якщо б Мінфін запропонував цим компаніям вкластися в воєнні облігації.
«Бо вважаю, що наразі це кращій варіант розвитку подій. Ніж те, що просить Кабмін. У нас ЗСУ - це реально основний фактор, який впливає на курсову політику. Їх успіхи на фронті , їх успіхи в протиповітряної оборони, які дозволяють щось виробляти, продавати - це вирішуючий фактор на даний момент», - переконаний експерт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.