Чи можна одночасно з виплатами ВПО отримувати допомогу малозабезпеченим, відповіли юристи

Читать на русском

Правознавці розповіли, чи може внутрішньо переміщена особа одночасно отримувати допомогу ВПО та виплату малозабезпеченим

Читать на русском
ВПО
Одночасно отримувати допомогу на проживання ВПО і допомогу по малозабезпеченості можна

Правознавці розповіли, чи може внутрішньо переміщена особа одночасно отримувати допомогу ВПО та виплату малозабезпеченим

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, що право отримувати виплати ВПО і допомогу малозабезпеченим врегульовано законодавством. Одночасно отримувати допомогу на проживання ВПО і допомогу по малозабезпеченості можна. Про це 22 травня пише Дзеркало тижня.

Юристи пояснюють, що малозабезпеченою, відповідно до Закону, вважається сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім’ї. Ключовою умовою для її отримання є нижчий від прожиткового мінімуму середньомісячний сукупний дохід сім'ї.

Він визначається відповідно до Закону «Про державний бюджет» на поточний рік залежно від складу сім'ї.

"Наприклад, для сім'ї, яка складається з матері, батька та двох дітей 4 і 7 років, прожитковий мінімум у 2024 р.: 3028 грн + 3028 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб - батьків) + 2563 грн (прожитковий мінімум для дітей до 6 р.) + 3196 грн (прожитковий мінімум для дітей від 6 до 18 р.) = 3028 грн + 3028 грн + 2563 грн + 3196 грн = 11 815 грн", - дали розрахунок правознавці.

Сума допомоги по малозабезпеченості для такої сім'ї становитиме різницю між цим числом та сукупним доходом сім’ї, пояснили вони.

За загальним правилом, відповідно до п. 5 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабміну №632 від 22.07.2020 р., до середньомісячного сукупного доходу не враховується допомога на проживання ВПО.

Однак, відповідно до п.11-4 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабміну №250 від 24.02.2003 р. з 1 березня допомога на проживання ВПО враховується до сукупного доходу сім'ї у разі:

  • якщо у складі сім'ї є особа працездатного віку, яка є особою з числа внутрішньо переміщених осіб і не працює або не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом періоду, за який враховуються доходи;
  • якщо у складі сім'ї є особа працездатного віку, яка повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа і не працює або не сплатила/за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.

Юристи підкреслили, одночасно отримувати допомогу на проживання ВПО і допомогу по малозабезпеченості можна, бо ці два види державної соціальної підтримки не є взаємовиключними, однак слід врахувати, якщо в складі сім'ї є працездатні непрацевлаштовані особи / ті, за яких не сплачується ЄСВ, допомога на проживання ВПО буде враховуватися до сукупного доходу сім'ї, а отже й впливати на можливість отримувати допомогу по малозабезпеченості.

Яка допомога для ВПО, які повертатимуться із-за кордону?

26 січня Кабінет міністрів прийняв постанову, яка має на меті підтримати ВПО та українців, які повертатимуться із-за кордону та ще не встигли працевлаштуватись в Україні та не мають власних джерел доходів. Так, допомога призначатиметься на 6 місяців:

  • для родин, що повернулись в Україну після тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄСВ.
  • для родин внутрішньо переміщених осіб, які, внаслідок переміщення, не працювали або не сплачували ЄСВ.

Водночас, якщо в родині ВПО чи мігрантів, які повертаються, є працездатні особи, які не працюють, після призначення допомоги малозабезпеченим вони мають протягом двох місяців після призначення допомоги сприяти своїй економічній самостійності — або працевлаштуватись, або стати на облік в Державному центрі зайнятості.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.