Правознавці розповіли, чи може внутрішньо переміщена особа одночасно отримувати допомогу ВПО та виплату малозабезпеченим
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, що право отримувати виплати ВПО і допомогу малозабезпеченим врегульовано законодавством. Одночасно отримувати допомогу на проживання ВПО і допомогу по малозабезпеченості можна. Про це 22 травня пише Дзеркало тижня.
Юристи пояснюють, що малозабезпеченою, відповідно до Закону, вважається сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім’ї. Ключовою умовою для її отримання є нижчий від прожиткового мінімуму середньомісячний сукупний дохід сім'ї.
Він визначається відповідно до Закону «Про державний бюджет» на поточний рік залежно від складу сім'ї.
"Наприклад, для сім'ї, яка складається з матері, батька та двох дітей 4 і 7 років, прожитковий мінімум у 2024 р.: 3028 грн + 3028 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб - батьків) + 2563 грн (прожитковий мінімум для дітей до 6 р.) + 3196 грн (прожитковий мінімум для дітей від 6 до 18 р.) = 3028 грн + 3028 грн + 2563 грн + 3196 грн = 11 815 грн", - дали розрахунок правознавці.
Сума допомоги по малозабезпеченості для такої сім'ї становитиме різницю між цим числом та сукупним доходом сім’ї, пояснили вони.
За загальним правилом, відповідно до п. 5 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабміну №632 від 22.07.2020 р., до середньомісячного сукупного доходу не враховується допомога на проживання ВПО.
Однак, відповідно до п.11-4 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабміну №250 від 24.02.2003 р. з 1 березня допомога на проживання ВПО враховується до сукупного доходу сім'ї у разі:
Юристи підкреслили, одночасно отримувати допомогу на проживання ВПО і допомогу по малозабезпеченості можна, бо ці два види державної соціальної підтримки не є взаємовиключними, однак слід врахувати, якщо в складі сім'ї є працездатні непрацевлаштовані особи / ті, за яких не сплачується ЄСВ, допомога на проживання ВПО буде враховуватися до сукупного доходу сім'ї, а отже й впливати на можливість отримувати допомогу по малозабезпеченості.
26 січня Кабінет міністрів прийняв постанову, яка має на меті підтримати ВПО та українців, які повертатимуться із-за кордону та ще не встигли працевлаштуватись в Україні та не мають власних джерел доходів. Так, допомога призначатиметься на 6 місяців:
Водночас, якщо в родині ВПО чи мігрантів, які повертаються, є працездатні особи, які не працюють, після призначення допомоги малозабезпеченим вони мають протягом двох місяців після призначення допомоги сприяти своїй економічній самостійності — або працевлаштуватись, або стати на облік в Державному центрі зайнятості.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.