Рішення про те, чи дозволять чоловіку з інвалідністю перетнути кордон, приймають у пункті пропуску
Чоловіки, які мають інвалідність, можуть вільно виїздити за межі України. Але на кордоні вимагатимуть документи, які підтверджують інвалідність та зняття з військового обліку. Це може бути довідка з військкомату, відмітка у військовому квитку. Проте, навіть наявність відповідних документів не дає чоловікам з інвалідністю 100%-ві шанси на виїзд за кордон.
Адвокатка Надія Грищенко розповіла Фактам ICTV, що згідно з пунктом 21 правил перетинання державного кордону громадянами України, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю. 18 травня набуде чинності закон про посилення мобілізації. Правила перетину кордону для військовозобов’язаних чоловіків не зміняться, проте матимуть деякі особливості.
Чоловіки, які мають інвалідність І, II, III групи, можуть вільно перетинати кордон, але свою інвалідність їм потрібно підтвердити відповідними документами. Тобто на кордоні вимагатимуть документи, які підтверджують інвалідність та документи, що підтверджують зняття з військового обліку. Це може бути довідка з військкомату, відмітка у військовому квитку. Проте, навіть наявність відповідних документів не дає чоловікам з інвалідністю 100%-ві шанси на виїзд за кордон.
"Рішення про те, чи дозволять чоловіку з інвалідністю перетнути кордон, приймають у пункті пропуску прикордонники, які повинні вивчити всі документи особи та з’ясувати усі обставини. Тому прикордонники можуть не пропустити чоловіка за певних причин, навіть якщо він має усі документи", - каже адвокатка.
Також чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу: уповноваженого представника державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, уповноваженого представника державної прикордонної служби України у контрольованому прикордонному районі, на пунктах пропуску через державний кордон України.
Грищенко зазначає, що це мають бути документи, які підтверджують певну групу інвалідності чоловіка:
"Додатково зауважу, що нещодавно довідку МСЕК як підставу для підтвердження інвалідності для виїзду інваліда скасували. Тому необхідно оформити саме ті документи, які передбачені вищезазначеним пунктом", - зазначила Грищенко.
Раніше у цьому переліку документів також була довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації №157-1/о). Однак документ було виключено. Так, 28 жовтня Кабінет міністрів України прийняв постанову №1212, якою вніс зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України. Відповідно до цих змін, довідка №157-1/о не дає можливості перетинати кордон. Також не варто забувати про документи, які б підтвердили зняття чоловіка з військового обліку.
Бронювання – це відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Заброньовані працівники підприємств, установ та організацій мають право перетинати кордон в умовах воєнного стану. Адвокатка Катерина Аніщенко розповідала Фактам ICTV, хто з чоловіків може виїжджати за кордон під час воєнного стану. Вона зазначила, що дійсно заброньовані чоловіки можуть виїжджати за кордон для відрядження, але з поверненням в Україну після закінчення терміну, який прописується в наказі на відрядження. Окрім цього, обов’язковою вимогою є наявність документів, що підтверджують мету відрядження, документів на бронювання та військового квитка.
Тобто чоловіку при перетині кордону необхідно мати при собі документ, що підтверджує його легітимність перебування за кордоном. А також військово-обліковий документ, в якому буде зазначено, що чоловік має бронювання (або він є студентом), тобто наявність підстави для відстрочки від мобілізації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.