Експерти пояснили, як змінилися правила виїзду за кордон, і чи можуть підлітки виїхати з України без батьків
В Україні з початку дії воєнного стану змінилися правила перетину кордону, а зокрема - військовозобов'язані чоловіки (від 18 до 60 років) не мають права виїхати з України (за деякими винятками). Фахівці "Юридичного порадника для ВПО" відповіли на найпоширеніші питання щодо виїзду за кордон. Також експерти пояснили, що треба знати у випадку виїзду за кордон дітей.
Про це йдеться на офіційній сторінці організації в соціальній мережі. Експерти пояснили, що на тему виїзду за кордон, у ЗМІ та соцмережах є чимало суперечливої інформації. Фахівці розповіли, які правила діють насправді під час воєнного стану.
Відповідно до абз. 13 п. 2-3 Правил перетинання державного кордону України виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. Це значить, що дозвіл отримувати не потрібно.
Проте на практиці юристи часто радять отримати посвідчену нотаріально або органом опіки і піклування згоду другого з батьків. Однак це не для перетину кордону, а тому, що національне законодавство окремих країн вимагає того для влаштування у школу, садочок тощо.
Чоловіки, які утримують троє і більше дітей, можуть перетинати державний кордон. На практиці, зауважили експерти, частково склалася ситуація, коли в багатодітних чоловіків вимагають документи з ТЦК та СП про те, що вони оформили відстрочку. Проте Правила перетинання державного кордону такої вимоги не містять.
Чоловік, якому вже виповнилося 60 років, може виїхати за кордон. Обмеження діють лише стосовно чоловіків віком від 18 до 60 років.
Це неможливо. Студенти мають право на відстрочку від призову під час мобілізації. Проте ця категорія чоловіків все одно не має права на виїзд за кордон, якщо особа не має інших підстав, які надають таке право (наприклад, інвалідність).
Це можливо. Адже відповідно до абз.2 ч.3 ст. 313 Цивільного кодексу України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.
Проте експерти зауважили, що хоч наші прикордонники без проблем пропускають 16-річну особу, то може виникнути проблема з тією країною, куди дитина прямує. Річ у тім, що законодавство багатьох європейських держав передбачає, що дитина може в'їжджати лише у супроводі повнолітніх осіб. Тому важливо спочатку ознайомитися з правилами тієї держави, куди особа прямує.
Раніше експерти пояснювали, що для оформлення закордонного паспорта для дитини після досягнення 12-ти років потрібно робити фотографію. Цю послугу можна отримати безкоштовно у підрозділі ДМС. Працівники роблять кілька спроб, після чого є можливість обрати кращий знімок. Водночас громадяни мають право зробити фотографію заздалегідь та подати для сканування. Які вимоги до таких фотографій:
Політолог Володимир Фесенко розкриє процедуру прийняття нового закону про мобілізацію. Він поділиться умовами, за яких закон буде ухвалений і розкриє можливі обставини, що можуть викликати опозицію серед народних депутатів. Не пропустіть цю важливу інформацію – долучайтеся до перегляду!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.