Чи повинні ВПО повертати помилково нараховані виплати, пояснили експерти

Читать на русском

Експерти пояснили, що робити переселенцям, яким виплати від держави нарахували помилково

Читать на русском
Виплати для ВПО
Чи потрібно повертати виплати ВПО, якщо їх нарахували помилково

Експерти пояснили, що робити переселенцям, яким виплати від держави нарахували помилково

В Україні громадяни зі статусом Вимушено переміщених переселенців (ВПО) мають право на отримання виплат від держави. Проте в деяких випадках може статися так, що допомогу нарахують людині помилково. Експерти пояснили, чи зобов'язаний громадянин у такому разі повернути кошти державі.

Як передає РБК-Україна, з 1 березня 2024 року змінилися правила щодо допомоги для переселенців. Водночас якщо ВПО продовжили або призначили виплати, але потім виявилось, що людина не відповідає критеріям, то допомогу можуть скасувати. В такому випадку кошти громадянин повинен повернути державі.

Зазначається, що згідно з законодавством, допомога не призначається/не виплачується на сім’ю, яка вперше звертається за її призначенням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання, особа з-поміж членів сім'ї здійснила:

  • операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (або банківських металів) на суму від 100 тисяч гривень (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування), соціальних та/або освітніх послуг);
  • або здійснила покупку майна на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень; або ж має депозит на цю суму (якщо покупку здійснив один член сім'ї, то права на отримання виплат позбавляють усіх отримувачів допомоги з-поміж членів цієї сім'ї).

Водночас відповідно до п. 9 цього ж Порядку уповноважена особа зобов’язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це орган соціального захисту населення (або інший уповноважений орган).

Якщо громадянин зі статусом ВПО не зробив це, то нарахування, які були в цей період, не є правомірними. Тобто, кошти потрібно повернути. Представники органу соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру виплаченої допомоги визначатимуть розмір виплат, які були отримані неправомірно. Протягом 30 днів суму повинні повідомити отримувачу. У випадку, якщо громадянин не поверне помилково нараховані виплати, орган соціального захисту населення порушує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Чому виплати для ВПО можуть затримувати: в уряді дали роз'яснення   

Раніше в Міністерстві реінтеграції тимчасово окупованих територій розповідали, що останнім часом зросла кількість звернень щодо допомоги: українці повідомляють про затримку коштів. Урядовці пояснили, що всі виплати на проживання, які повинні отримати внутрішньо переміщені особи за червень, повинні надійти на рахунки цих громадян до кінця поточного місяця. 

"Згідно з інформацією від Мінсоцполітики, всі належні виплати буде здійснено до кінця поточного місяця", — зазначили урядовці.   

При цьому всі питання щодо нарахування та отримання грошової допомоги для ВПО слід адресувати до Мінсоцполітики на урядову гарячу лінію за номером 15-45 або на електронну адресу Мінсоцполітики: zvernennya@mlsp.gov.ua.       

Проте, як пояснили фахівці, деяким ВПО можуть припинити виплати через кілька місяців. Йдеться про тих громадян, кому виплати було продовжено ще на один шестимісячний період, і цей період уже завершується.   

Також під час онлайн-навчання дітей, один із працездатних членів родини може лишатися без роботи. Однак в інших випадках передбачено період, протягом якого вони можуть отримувати підтримку в пошуку роботи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.