Чим відрізняється пенсія, призначена за віком від пенсії на пільгових умовах, пояснили в ПФУ

У чому полягає основна відмінність пенсійного забезпечення за віком на пільгових умовах від призначення пенсії за віком на загальних підставах, пояснили в Пенсійному фонді

Пенсія
За пільговими списками на пенсію виходять раніше

В Пенсійному фонді України пояснили, чим відрізняється пенсія, призначена за віком від пенсії на пільгових умовах. Передусім ‒ це зменшення страхового стажу та пенсійного віку для осіб, які працювали на роботах, повʼязаних зі шкідливими виробничими факторами. Детально про це повідомили у головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Хто має право отримувати пенсію за Списком № 1?

Право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць:

  • Чоловіки після досягнення 50 років - не менше 25 років страхового стажу (≤ 10 років на зазначених роботах)
  • Жінки після досягнення 50 років - не менше 20 років страхового стажу (≤ 7 років 6 місяців на зазначених роботах)

Якщо ж працівники мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону.

  • Чоловікам на 1 рік за кожний повний рік такої роботи - не менше 25 років страхового стажу (≤ 5 років на зазначених роботах)
  • Жінкам на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи - не менше 20 років страхового стажу (≤ 3 років 9 місяців на зазначених роботах)

Але якщо у чоловіка загальний стаж менше ніж 25 років, а пільговий стаж за Списком № 1 становить менше ніж 5 років, права на достроковий вихід на пенсію немає.
Відповідно, якщо у жінки ‒ менше ніж 20 років, а пільговий стаж за Списком № 1 менше ніж 3 років 9 місяців, права на призначення дострокової пенсії за віком немає.

Список № 2: хто має право та які умови

Право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць:

  • Чоловіки після досягнення 55 років - не менше 30 років страхового стажу (≤ 12 років 6 місяців на зазначених роботах)
  • Жінки після досягнення 55 років - не менше 25 років страхового стажу (≤ 10 років на зазначених роботах)

Працівникам, які не мають стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку:

  • Чоловікам на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи - не менше 30 років страхового стажу (≤ 6 років 3 місяці на зазначених роботах)
  • Жінкам на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи - не менше 20 років страхового стажу (≤ 5 років на зазначених роботах)

Тобто, якщо у чоловіка загальний стаж роботи становить менше ніж 30 років, а пільговий за Списком № 2 ‒ менше ніж 6 років 3 місяців, права на достроковий вихід на пенсію немає.
Якщо у жінки загальний стаж менше ніж 20 років, а пільговий за Списком № 2 менше ніж 5 років, права на призначення дострокової пенсії за віком немає.

Раніше Інформатор писав, як отримати довідки про страховий стаж та заробітну плату можна онлайн — через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube