Чим зараз займається ексзаступник міністра екології України, якого судили за збитки на 32 млн грн

Колишнього заступника міністра екології України Дмитра Мормуля звинувачували у розтраті державних коштів на 32 млн грн. Однак це трапилося у 2012 році, а до суду справа дійшла лише через 10 років, колишній чиновник компенсував збитки, а справу закрили. Інформатор розкаже, чим зараз займається колишній держслужбовець Дмитро Мормуль

Дмитро Мормуль
Дмитро Мормуль, колишній заступник міністра екології

Дмитро Мормуль був підозрюваним у кримінальній справі: чиновники Мінекології розікрали понад 32 млн грн на розробку та впровадження програмного забезпечення для проведення моніторингу навколишнього природного середовища. Це трапилося у 2012 році, коли Мормуль обіймав посаду заступника міністра екології. Свого часу його пов'язували з ексміністрами екології Миколою Злочевським та палива й енергетики Едуардом Ставицьким  з команди Януковича. Після зміни влади у Мормуля з'явилися нові впливові друзі - Герман Галущенко та наближений до слуг народу адвокат. 

У лютому 2023 році НАБУ заочно оголосило у розшук Дмитра Мормуля. За даними Української правди, розслідування готували з 2017 року, але прокурори вважали, що немає достатньо доказів, поки у 2023 році Спеціалізована антикорупційна прокуратура не виписала підозру ексчиновнику. Його та двох громадян Австрії підозрювали у заволодінні 32 млн 48 тис. грн при закупівлі Міністерством екології та природних ресурсів України послуг із дистанційного зондування Землі. За даними слідства, у 2011 році Мінприроди обрало переможцем у тендері на розробку та впровадження програмного забезпечення для проведення моніторингу навколишнього природного середовища заздалегідь визначену австрійську компанію. З нею уклали договір на суму 41,15 млн грн.

Переможець не був здатний і взагалі не планував надавати ці послуги. За допомогою радників тодішнього міністра екології та природних ресурсів залучили низку підрядників, які й стали реальними виконавцями тендеру. За це вони одержали лише близько 20% від суми тендеру. Решту отриманих від міністерства коштів (32 млн 48 тис. грн грн - близько 4 млн дол. за тодішнім курсом) упродовж 2012 року учасники схеми вивели на рахунки іноземних компаній. 

А вже 7 серпня 2023 року Вищий антикорупційний суд закрив кримінальне провадження за обвинуваченням колишнього заступника міністра екології та природних ресурсів України Дмитра Мормуля у заволодінні понад 32 млн грн при закупівлі послуг із дистанційного зондування Землі. Ексчиновника звільнили від кримінальної відповідальності через сплив строків давності. При цьому, як зазначається, сам Дмитро знаходився за кордоном, свою провину не визнав, а завдані збитки добровільно відшкодував у червні 2023 року гривнею: але тоді 32 млн 48 тис. грн було вже не 4 млн дол (як на момент їх зникнення з бюджету), а всього лише 876 тис. дол.

У 2002-2005 роках Дмитро Мормуль працював заступником директора з комерційних питань держпідприємства "Укргеофізика", деякий час там працював і у 2006 році. У 2006-2010 роках очолював Геологічну державну службу України. У 2010-2013 роках Дмитро Мормуль обіймав посаду заступника Міністра екології та природних ресурсів України - керівником апарату у Миколи Злочевського та Едуарда Ставицького. З квітня 2013 по квітень 2014 років був заступником голови правління НАК "Нафтогаз України".

У 2015 році журналістка Тетяна Чорновіл писала, що з подачі керівництва Мінекології з 2010 року за часів Януковича за кордон було вивезено ледь забруднений ґрунт, за що міністерство платило сотні мільйонів гривень. Як писали журналісти, нібито Мормуль видав дозвіл фірмі "Парі" Злочевського тоді на видобуток газу на заході України. 

Дмитро Мормуль після відходу від держслужби став членом президії політичної партії "Патріот", яка у 2019 році брала участь у виборах до Верховної Ради України та набрала 0,02% голосів виборців - її очолював колишній перший заступник генпрокурора України Микола Голомша. У цій же партії до 2020 року перебував нинішній міністр енергетики Герман Галущенко. Також Мормуль певний час був помічником-консультантом народного депутата України від партії "Блок Петра Порошенка" Віталія Чепиноги (2014-2019).

У 2014 році Мормуль був віцепрезидентом Благодійного фонду "Відродження Прикарпаття". У 2015 році виступив співзасновником ГО "Аналітичний центр "Партнерство заради правди" разом з Германом Галущенком, Олександром Філіпчуком (сином ексміністра екології Георгія Філіпчука у 2007-2010 роках) та іншими. З ними ж Мормуль з 2015 року є співзасновником ГО "Центр психологічної реабілітації та адаптації" та ГС "Гідність патріотів". А ще він був членом наглядової ради у Житомирській асоціації старателів, яка об'єднує декількох видобувачів бурштину та алмазів. 

У 2018 році Мормуль очолив Асоціацію "Експерти з оцінки впливу на довкілля". А ще у 2018 році Мормуль очолив ГО "Зелений фонд. Подолання гуманітарних та екологічних катастроф", засновану Олегом Верником, Олександром Палієм та Сергієм Луговиком. Тодішній суддя Голосіївського районного суду Києва Максим Фролов був членом "Зеленого фонду". У 2020 році Мормуль відкрив ФОП з профілем на діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

Та найцікавіше: у 2018 році Дмитро Мормуль приходить працювати до юридичної фірми GRECO Law Company на посаду "зовнішнього радника". Вочевидь, він там допомагає у справах, пов'язаних зі шкодою довкілля. Засновник та керівник юрфірми адвокат Павло Куфтирєв. А ще у цій фірмі працює донька Михайла Кіпермана - партнера Ігоря Коломойського. Також Куфтирєва бачили в офісах Коломойського в Ізраїлі та Києві.

Згідно з даними журналістів, Павло Куфтрирєв навчався на одному потоці з Денисом Малюською - нинішнім міністром юстиції - на юрфаку КНУ ім. Т. Шевченка. У 2019 році Павло Куфтирєв був радником у штабі кандидата у президенти Володимира Зеленського, а після цього - був радником у партії "Слуга народу" з питань електронної демократії та народовладдя. А ще деякий час був помічником депутата Верховної Ради - слуги народу Олександра Мережка та очолює створену Мережком ГО "Український інститут прямої демократії". Також він брав участь у підготовці ряду законопроєктів у парламенті.

Адвокат Павло Куфтирєв та суддя голова Верховного Суду Всеволод Князєв
Адвокат Павло Куфтирєв та на той момент голова Верховного Суду Всеволод Князєв

GRECO Law Company займається двома цікавими справами, де, вірогідно і потрібні послуги Мормуля як досвідченого еколога. Згаданий вище Олег Верник та Олександр Палій, знайомі з Дмитром Мормулем, у 2016 році заснували ГО "Фонд подолання наслідків Васильківської трагедії" (при цьому Верник ніякого стосунку до Василькова не має). 8-16 травня 2015 року трапилася пожежа на нафтобазі у селі Крячки біля Васильківки на Київщині, це було майно мережі "БРСМ-Нафта". Тоді загинуло 6 осіб та травмувалося 16. Юридична компанія підготувала позов від імені Фонду проти бізнесменів з "БРСМ" та хотіла отримати 2,7 млрд грн компенсацій для постраждалих членів Фонду, через суд паралізувала роботу підприємств "БРСМ", до того ж суддя наклала арешт на майно вказаних фірм. Однак вдалося через суд отримати лише 1 млн дол. у 2021 році. Окремі ЗМІ ж називали такі дії юристів спробами "рейдерства" та "вимагання".

У 2017 році Олег Верник став одним з представників ГО "Стоп Шлам" у Миколаєві. За старою схемою ця громадська організація хотіла, щоб Миколаївський глиноземний завод, який належав російському олігарху Олегу Дерипасці, компенсував членам "Стоп Шлам" завдану моральну шкоду - по 7,2 млн грн на кожного, загалом на 9,8 млрд грн. Цікаво, що навіть керівник фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія назвав дії екологічних активістів проти глиноземного заводу "шантажем" з застосуванням всіх можливих ресурсів, "включаючи корумпованих силовиків". Наразі ця справа ще не виграна юристами з Києва. Що сам Куфтирєв розповідав про ці 2 справи - можна почитати тут.

У 2020 році Дмитра Мормуля нібито бачили у компанії адвоката Павла Куфтирєва та робітника СБУ Євгена Ситника у ресторані "Велюр", що тоді належав депутату Миколі Тищенку. ЗМІ писали, що Мормуля окремі впливові особи хотіли б бачити на чолі Держгеонадр, які він очолював у 2008-2010 роках. А щодо самого Куфтирєва ходили чутки, що він може очолити Фонд держмайна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.    

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube