Згідно з законодавством судді, у яких закінчився строк повноважень або які були відсторонені, продовжують отримувати зарплату, доки не будуть звільнені або самостійно не підуть у відставку. У районних судах Києва 48 суддів не працюють, але отримують з бюджету мільйони
Інформатор отримав відповіді від територіального управління Державної судової адміністрації в Києві та Північного апеляційного господарського суду. Там розповіли, скільки з початку 2022 року заплатили суддям, які не розглядали справи та не працювали - понад 72 млн грн. Також продовжує отримувати зарплату колишній голова Верховного Суду Всеволод Князєв - понад 3,1 млн грн за рік без роботи.
У Територіальному управлінні Державної судової адміністрації по місту Києву у відповідь на запит Інформатора повідомили, що у районних судах Києва наразі 28 суддів не здійснюють повноважень (тобто фактично не працюють та не розглядають справи), але отримують зарплату. З початку 2022 року по червень 2024 року (тобто за 2,5 роки) їм заплатили з бюджету загалом 71 млн 526 тис. 18,5 грн. Чи є судді, які не здійснюють повноважень, але отримують зарплату, у Київському апеляційному адміністративному суді, Шостому апеляційному адміністративному суді й Апеляційному суді міста Києва - у теруправління ДСУ Інформатору не повідомили. Втім, є і хороші новини - з цих зарплат сплачуються податки до державного бюджету та бюджету міста Києва. Зокрема, 18% зарплати утримують як податок на доходи фізичних осіб, а 40% цього податку йде до міського бюджету Києва (понад 5,5 млн грн), решта - до державного.
У Господарському суді Києва на наш запит повідомили, що у них троє суддів з початку 2022 року не здійснювали правосуддя. Одна суддя отримувала винагороду лише у 2022 році - 687 тис. 470 грн. Ще двоє продовжують отримувати винагороду і зараз. Загалом за 2,5 роки трьом суддям у Госпсуді Києва заплатили 4 млн 196 тис. 921 грн.
У Північному апеляційному господарському суді, який знаходиться у Києві, нам відповіли, що у них 9 січня 2024 року один суддя був відсторонений від здійснення повноважень Вищою радою правосуддя. За час вимушеного прогулу - майже пів року, судді нарахували зарплату у 613 тис. 464 грн. Але можливий перелік суддів, які не працюють та отримують зарплату, у Києві може бути ще більшим.
Також складною видається ситуація з Окружним адміністративним судом Києва. 13 грудня 2022 року Верховна Рада України ухвалила закон про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва, у той же день закон був підписаний Президентом України Володимиром Зеленським. 15 грудня 2022 року закон набув чинності, з цього дня суд (ОАСК) припинив розгляд справ. Однак ліквідація суду - не привід для звільнення суддів. Наприклад, знаменитий голова ОАСК Павло Вовк за 2023 рік отримав понад 1,8 млн грн зарплати у суді, який вже не існує. Вірогідно, те ж саме зробили всі або майже всі його колеги по суду.
Як нам пояснили у відповідях з Верховного Суду та судових органів, якщо суддя не здійснює своїх повноважень, він все одно продовжує отримувати зарплату у "середньому розмірі". Звільнити суддю може Вища рада правосуддя або він чи вона може самостійно піти у відставку. В інших випадках суддя навіть може ходити на роботу, але не буде розглядати справи.
В окремих суддів повноваження закінчилися ще 7 років тому, вони не здійснюють правосуддя, але продовжують отримувати зарплату. Деяких суддів відсторонили від роботи, але це теж не привід перестати платити зарплату. Ще частина суддів записані у штат, але протягом кількох місяців ще не прийняли присягу та не здійснюють повноважень (проте зарплату за присутність у штаті отримують). А ліквідація суду (як ОАСК) не означає автоматичного звільнення суддів, втім окремі з них можуть бути звідти відправлені у "відрядження" до іншого суду та там вже реально ухвалювати рішення.
16 травня 2023 року Всеволод Князєв припинив очолювати Верховний Суд. Днем раніше він був затриманий за підозрою в отриманні хабаря у 2,7 млн дол. нібито в інтересах олігарха Костянтина Жеваго. Судді Князєву повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення і застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Вищою радою правосуддя 6 лютого 2024 року цього суддю відсторонено від здійснення правосуддя. Але вона його не звільнила, тому він далі отримує зарплату. Втім, суддя на час, поки не має повноважень (не через відпустку або по стану здоров'я), не отримує доплати до посадового окладу.
Водночас Князєву постійно зменшували розмір застави. Всьоме зменшення суми застави дійшло до 18,168 млн грн. Загалом її зменшили більше ніж на 89 мільйонів гривень, адже спочатку сума застави для ексголови ВС становила 107,3 млн грн. 31 січня 2024 року суддя Всеволод Князєв вийшов з-під варти, за нього внесли заставу у понад 18,1 млн грн. На нього поклали низку обов'язків: носити електронний браслет, здати закордонні паспорти, не відлучатися з Києва тощо. Однак у липні 2024 року він відправився у відпустку на Закарпаття, з якої, вірогідно, вже повернувся до Києва.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.