В Україні є десятки суддів, які продовжують отримувати зарплату, при цьому не працюють - тобто не здійснюють повноважень. У Мін'юсті не знають, скільки їх та у які суми обходиться їхнє утримання, проте підказали, хто володіє інформацією
В Україні традиційно високі зарплати мають судді. Втім, десятки суддів отримують свої зарплати, але при цьому не працюють - не здійснюють правосуддя. Інформатор запитав у Мін'юсті, скільки таких суддів та скільки грошей на них витрачається починаючи з 2022 року. У відомстві Дениса Малюськи не знають, проте переадресували наше запитання до Верховного Суду та регіональних судових адміністрацій.
Адвокат Ярослав Куц повідомив, що колишній голова Верховного Суду Всеволод Князєв має статус судді без здійснення повноважень. Він зазначив, що в Україні сотні суддів, які не здійснюють правосуддя, але отримують зарплати. Втім, як випливає з вже отриманих Інформатором відповідей, їх не сотні, а десятки. Йдеться про тих, хто або був відсторонений від виконання судівських обов'язків за рішенням суду або тих, у кого закінчився термін повноважень. В обох випадках їм продовжують сплачувати зарплату. І на кожного такого суддю можуть витрачати від 500 тис. грн до понад 1 млн грн на рік на зарплату.
У Міністерстві юстиції України зазначили, що інформація про суддів, які не здійснюють правосуддя та продовжують отримувати зарплату, не є публічною інформацією у розпорядженні Міністерства. Як зазначається у відповіді:
"Функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: Верховний Суд – щодо фінансового забезпечення його діяльності; вищий спеціалізований суд – щодо фінансового забезпечення його діяльності; Державна судова адміністрація України – щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів", - пише заступник міністра юстиції Олександр Банчук.
Відповідно наш запит переадресували до Верховного Суду та Державної судової адміністрації України. Остання переслала наш запит до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, територіальних управлінь Державної судової адміністрації, у місцеві адміністративні та господарські суди. У ДСА така інформація відсутня, натомість нею володіють її регіональні підрозділи (які розпоряджаються коштами на нижчому рівні) та окремі суди. Тому Інформатор її й систематизує, як отримає всі відповіді.
З тих відповідей, що ми отримали, є вже цікаві ситуації. Наприклад, суддя Господарчого суду Полтавської області не працює, бо закінчилися повноваження. При цьому продовжує отримувати зарплату: 822 тис. 864 грн у 2022 році, 918 тис. 780 грн у 2023 році, 378 тис. 360 грн за перше півріччя 2024 року. Інший випадок - суддя Госпсуду Миколаївської області без повноважень: за 2022 рік - 1 млн 71 тис. 694 грн за 2023 рік - 1 млн 27 тис. 419 грн, за півріччя 2024 року - 491 тис. 868 грн. У цих випадках судді зазвичай ходять на роботу, але не можуть розглядати ніякі справи.
У місцевих загальних судах Луганської області 9 суддів отримують зарплати, але не здійснюють судочинство, на них з початку 2022 року витратили 9 млн 891 тис. 136 грн. У судах Миколаївської області у п'ятьох суддів закінчилися повноваження, а після цього вони отримали з 2022 року 9 млн 847 тис. грн. У Житомирській області на суддів без повноважень витратили 14 млн 830,5 тис. грн у 2022 році, 16 млн 70,9 тис. грн у 2023 році та 7 млн 45,2 тис. грн за 6 місяців 2024 року, а кількість суддів без повноважень там за 2 роки скоротилася з 18 до 14.
У Донецькій області 19 суддів не здійснюють свої повноваження. На їхню зарплату з початку 2022 року витрачено 45 млн 893 тис. 598 грн. У Чернігівській області четверо суддів не здійснювали повноваження. На Тернопільщині лише одна суддя не здійснює повноваження та отримала за 2,5 роки "простою" 1 млн 994 тис. 279 грн.
Скільки загалом отримали судді за вимушений простій бюджетних коштів з початку 2022 року - читайте у наших майбутніх публікаціях. Також Інформатор розкаже, скільки отримав ексголова Верховного Суду Всеволод Князєв (очолював Верховний Суд з 1 грудня 2021 року по 16 травня 2023 року) за той час, поки він не має повноважень у суді. Нагадуємо, його звинувачують у ймовірному хабарі на 2,7 млн дол., згодом суддя вийшов з-під варти під заставу у 18 млн грн, але не може повертатися до роботи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.