Експерти прогнозують подорожчання пального на початку березня: з чим це пов'язано

Читать на русском

В Україні на початку березня 2024 року може подорожчати бензин та дизпальне на АЗС

Читать на русском
Експерти пояснили, що може статися з цінами на пальне в Україні в березні 2024 року
Бензин в Україні

В Україні на початку березня 2024 року може подорожчати бензин та дизпальне на АЗС

В Україні з початком польових робіт починається сезон активного споживання пального. Взимку попит був низьким, а відповідно - мережі АЗС можуть піти на підвищення цін на пальне, щоб це компенсувати. Водночас постачальники російського автогазу адаптувались до роботи в умовах блокування польського кордону.

Як передає delo.ua, ОПЕК (Організація країн — експортерів нафти) під керівництвом Саудівської Аравії, на думку експертів, буде намагатися тримати нафту вище 80 доларів за барель. Таким чином, можуть продовжуватися скорочення поставок протягом другого кварталу. Наразі ціни на нафту дещо підросли в очікуванні рішення ОПЕК щодо угоди про поставки на другий квартал цього року. 

Станом на 1 березня (якщо порівнювати з 29 лютого) ціна на нафту еталонної марки Brent виросла на 2% до 83,55 долара за барель, а нафта американської марки West Texas Intermediate здорожчала на 2,19% до 79,97 долара за барель. Паралельно з цим на ціни нафти тиснуть новини про інфляційні дані в США: адже йдеться про ослаблення економіки найбільшого споживача нафти в світі. 

Попри те, що в Україні очікується сезонна активація попиту на пальне, між мережами посилюється конкуренція. 

"В березні крім активізації попиту з боку аграрії, очікується також підготовка до початку будівельного сезону, що стимулюватиме перевезення будівельних матеріалів, а значить і збільшення споживання пального вантажівками. Водночас ринок залишається надзвичайно конкурентним і це може стримати ритейлерів від кроків до підвищення цін", - пояснив засновний групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін.

Експерт додав, що в перший тиждень березня не варто чекати збільшення вартості пального. За його словами, фактор зростання цін на нафту вже був компенсований попередніми підвищеннями. 

Аналітик консалтингової компанії “НафтоРинок” Олександр Сіренко зазначив, що реалізація пального в Україні в січні та лютому 2024 року була дуже слабка. У березні очікується покращення ситуації. Проте, вважає експерт, АЗС можуть збільшити ціни в межах 1 гривні за літр, щоб компенсувати низьку проливи. 

"Великі мережі ОККО та WOG єдині хто не підвищував ціну на паливо після останнього зростання котирувань. Якщо зроблять крок до підвищення ціни, то дрібні АЗС теж підвищать ціни. Це може трапитись вже на цьому тижні, якщо мережі АЗС захочуть компенсувати низький заробіток минулих місяців", - пояснив експерт.

Він додав, що наразі середня вартість бензину в Україні становить 51,49 гривні, а дизельного пального - 51,76 гривні за літр. Це відповідає поточним котируванням палива в Європейському союзі. У випадку, якщо ціна на нафту марки Brent перетне позначку 85 доларів за барель, вважає аналітик, бензин та дизпальне в Україні можуть зрости приблизно на 1,5 гривні за літр. 

Може збільшитися постачання російського автогазу

За словами засновника компанії з торгівлі скрапленим газом GT Group Владислава Колодяжного, трейдери вже адаптувалися до роботи в умовах блокади польського кордону. Експерт вважає, що на тлі цього неминучим є збільшення поставок в Україні автогазу російського походження. Аналітик зауважив, що в березні індикативи поставок з Середземномор’я та Північно-західної Європи синхронізуються в діапазоні 45-46 тисяч  гривень за тонну, а поставки газу з цих напрямів будуть зведені до мінімуму, оскільки вони не здатні конкурувати з дешевим російським ресурсом. 

"Інший сценарій - якщо РНБО ухвалює рішення про внесення терміналів, які попри санкції ЄС, продовжують постачання скрапленого газу російської федерації на територію ЄС і здійснюють транзитний коридор цих продуктів на український ринок, до червоної зони ризику або повну заборону поставок з цих терміналів. Тоді ми побачимо реалізацію сценарію поступової кореляції всіх потоків постачання та індексу внутрішніх виробників, і зосередження в одному ціновому коридорі на рівні 45000-46 тис. грн/тонна у березні з трендом на поступове зниження у квітні (з корекцією на зміни цін на нафту) і стабільне проходження літньо-осіннього періоду підвищеного попиту без дефіцитних поставок, ажіотажних панічних настроїв і цін", - додав Владислав Колодяжний.

Які в Україні ціни на пальне

Станом на понеділок, 4 березня, в Україні середня вартість автогазу на АЗС становить 28,82 гривні за літр. При цьому ціни на дизельне пальне марки "Євро" збереглися на рівні 54,66 гривні за літр. Крім того, бензин марки "Євро-95" в середньому коштуватиме 54,66 гривні за літр. 

Політолог Володимир Фесенко розкриває, чому новий законопроєкт не слід називати «скандальним» та чому важливо уникати таврування. Розмова про значущість мобілізації та можливі наслідки в разі невтілення цього закону. Приєднуйтеся до перегляду для глибшого розуміння.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.