Фінансова інклюзія: НБУ планує створити в Україні новий вид банків

Читать на русском

Національний банк України розробляє концепцією «оператора фінансової інклюзії» та планує ввести до банківського законодавства поняття обмеженої банківської ліцензії

Читать на русском
НБУ
У НБУ є плани щодо банківської інфраструктури в регіонах

Національний банк України розробляє концепцією «оператора фінансової інклюзії» та планує ввести до банківського законодавства поняття обмеженої банківської ліцензії

Обмежену банківську ліцензію зможуть отримати компанії чи банки, зацікавлені у наданні банківських послуг у невеликих населених пунктах чи прифронтових регіонах. Вимоги до таких «банків» будуть менш жорсткими, а можливості з надання послуг – обмеженими. Про це Forbes розповів голова НБУ Андрій Пишний.

За словами Андрія Пишного, проєкт закону про створення «оператора фінансової інклюзії» знаходиться на стадії розробки.

«Ми обговорюємо із міжнародними партнерами створення комплексних передумов для розвитку фінансової інклюзії в Україні. У першу чергу йдеться про прифронтові чи деокуповані території», – зазначив голова НБУ.

Йдеться про залучення поштових операторів, ритейлу та інших бізнесів, що мають компетенцію обслуговування «останньої милі», уточнив голова НБУ. Пишний зазначив, що поки не готовий розкривати деталі про формат роботи «операторів фінінклюзії». Отримавши відповідну банківську ліцензію, компанії чи, ймовірно, банки зможуть надавати банківські послуги у відповідних регіонах за послаблених вимог, порівняно з тими, що Нацбанк висуває до діючих зараз банків. Разом з тим, їхня діяльність буде обмежена.

«Зараз за підтримки Світового банку НБУ розпочав оцінку регіонів, щодо доступності банківських послуг», - додав Пишний.

Необхідні складові для запуску проєкту НБУ розраховує отримати до кінця 2024 року.

«В деяких регіонах класичне банківське відділення, зважаючи на стандартні вимоги до нього, буде безнадійно нерентабельним, Тому, на нашу думку, диференціація вимог в залежності від регіону, або ж поява нового типу фінустанов з обмеженою ліцензією, має сенс», – каже Пишний.

Можливість створення такої фінустанови означена в останньому меморандумі про співпрацю України з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

На базі Укрпошти може бути створений банк – погоджено з МВФ

В оновленому меморандумі МВФ про економічну і фінансову політику погоджено створення спеціальних банків, які можуть бути прив'язані до поштової інфраструктури. Наприклад, на базі Укрпошти. 

Українська влада взяла на себе зобов'язання до кінця липня 2024 року підготувати законопроєкт про нову спеціалізовану та обмежену банківську діяльність, спрямовану на швидкий доступ до фінансових послуг на базі наявної поштової інфраструктури, найперше в районах, які відчувають вплив війни.

 «Ці спеціалізовані банки підпадають під дію Закону про банки та банківську діяльність. Вони братимуть участь в українській схемі страхування депозитів і матимуть суворі умови лімітів, що накладаються на операції з кредитування та фінансування», — йдеться у тексті щодо зобов'язань української влади.

Нагадаємо, що у середині грудня 2023 року Гендиректор Укрпошти Ігор Смілянський повідомив про збереження зацікавленості у переданні їй акцій PINbank, який перейшов у власність держави в межах виконання санкцій. Тоді проти цього виступав Нацбанк.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.