Підвищення податків, акцизів та інші сюрпризи для бізнесу містить Меморандум України та МВФ

Читать на русском

МВФ виділив Україні п'ятий транш кредиту і оновив меморандум, що в ньому стосується бізнесу

Читать на русском
МВФ, бізнес
У МВФ жорсткі вимоги щодо реформ в Україні

МВФ виділив Україні п'ятий транш кредиту і оновив меморандум, що в ньому стосується бізнесу

За 4-го перегляду Україна оновила Меморандум про економічну та фінансову політику з МВФ. Він включає набір структурних маяків. Вони стосуються жорстких вимог щодо реформ, які має реалізувати Україна з початку дії програми до конкретного терміну. Після оновлення меморандуму їх стало 37, з яких 23 уже виконані. Про те, що в меморандумі стосується бізнесу, пише 1 липня Thepage.

Згідно оновленого меморандуму, Україна зобов'язується утримуватися від будь-яких заходів, які зменшують базу доходів. Виняток – пільги для сектору безпеки та оборони, які мають бути таргетованими, обмежені у часі та контрольованими. Наголошено, що базою для реалізації фіскальної політики та фіскальних реформ є Національна стратегія доходів (НРД).

Додаткові джерела доходів у короткостроковій перспективі:

  • подано законопроєкт про підвищення акцизів на тютюн та паливо;
  • подано законопроєкт про запровадження акцизу на солодкі напої;
  • ведеться робота з розробки законодавства щодо запровадження авансових платежів з податку на прибуток для АЗС та оподаткування медичного каннабісу;
  • з 1 січня 2026 року для мінімізації податкових втрат має почати використовуватись електронна акцизна марка для алкогольних та тютюнових виробів.

У 2024-2027 роках Україна прагнутиме забезпечити мобілізацію додаткових доходів на рівні 3-4% ВВП для забезпечення потреб оборони, соціального захисту та відновлення. Фіскальні реформи на середньострокову перспективу включають:

  • розроблення комплексного пакету заходів на післявоєнний період для реформування оподаткування викидів вуглецю;
  • аналіз та оцінку оподаткування видобувних галузей;
  • визначення принципів оподаткування віртуальних активів;
  • збільшення прогресивності податку на доходи громадян (якщо дозволять умови);
  • імплементації правил боротьби з ухиленням від сплати податків, які враховують вимоги Директиви ЄС та найкращі міжнародні практики.

Обіцяно прийняти закон про бюро кредитних історій до кінця вересня 2024 року.
НБУ, Мінекономіки та Мінфін планують до кінця червня підготувати законопроєкт щодо повноцінної системи страхування військових ризиків.

До кінця липня 2024 року планується затвердити нормативні акти, що полегшують доступ іноземних інвесторів до муніципальних облігацій та інших боргових інструментів, пов'язаних із відновленням.

До кінця липня НБУ має запропонувати спеціальну обмежену (особливо щодо кредитування) банківську ліцензію для доступу до фінпослуг громадян та підприємств у зонах поблизу бойових дій та на деокупованих територіях.

Уряд планує відновити подання фінансової звітності та аудиторських звітів:

  • для фінансових установ за 2023 фінансовий рік;
  • для інших суб'єктів господарювання – за 2024 фінансовий рік.

Заплановано такі зміни у програмі кредитування «5-7-9%»:

  • поява критеріїв ESG (вплив на довкілля);
  • запровадити ліміт 5 млн грн на кредити для поповнення оборотного капіталу у непріоритетних секторах;
  • знизити маржу банків на 300-500 базисних пунктів (3-5 процентних пунктів);
  • пріоритет у кредитуванні – невеликі середні підприємства.

«Уряд обіцяє «друкарський верстат НБУ» не включати і спочатку шукати інші шляхи фінансування, якщо буде непередбачувана потреба чи затримки у допомозі партнерів. Судячи з меморандуму, зараз готують постанову НБУ, яка визначить усі «червоні прапорці» та умови, узгоджені з партнерами» , – зазначив народний депутат Ярослав Железняк.

У МВФ пояснили, коли українцям перестануть вимикати світло, а дефіцит електроенергії зникне

Російській удари по енергетиці України спровокували дефіцит електроенергії по всій країні. Відключення світла для промисловості та побутовим споживачам стали прямим наслідком енерготерору РФ. Утім, так не може тривати вічно й у 2026 році ситуація з енергетикою в Україні стабілізується.

Саме такий прогноз на подолання дефіциту в енергосистемі України зробив Міжнародний валютний фонд (МВФ). Експерти прогнозують, що протягом всього 2024 року українці відчуватимуть дефіцит електроенергії в середньому у межах 10% по країні. При цьому у пікові навантаження він може зростати до 30%, утім не більше.

При зростанні дефіциту електроенергії промисловість працюватиме на менших потужностях, а звичайним українцям планово вимикатимуть світло, зокрема й взимку. У МВФ не виключають, що нові атаки РФ на енергетику можуть погіршити ситуацію.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.