Український бізнес занурився в песимізм - опитування НБУ

Читать на русском

Бізнес погіршив оцінки

Читать на русском
Бізнес
Бізнес негативно оцінює поточні результати своєї діяльності

Бізнес погіршив оцінки

Бізнес негативно оцінює результати своєї діяльності. У червні індекс очікувань ділової активності (ІОДА) знизився до 43.6 з 48.0 у травні. Серед причин вказують - дефіцит працівників, витрати через відключення світла, погіршення курсових очікувань та інше. Про це 1 липня повідомили у пресслужбі Національного банку України. 

Бізнес у червні вдруге поспіль надав негативні оцінки ділової активності. Серед причин, що на це вплинули виділяють:

  • збереження невизначеності щодо тривалості війни;
  • зростання витрат бізнесу через дефіцит електроенергії внаслідок російських атак на енергосистему та підвищення тарифів;
  • слабкий інвестиційний попит;
  • погіршення курсових очікувань;
  • несприятливі тенденції на ринку праці;
  • значний дефіцит кваліфікованих працівників.

Бізнес другий місяць поспіль негативно оцінив результати своєї діяльності, джерело: НБУ
Бізнес другий місяць поспіль негативно оцінив результати своєї діяльності, джерело: НБУ

Підприємства промисловості послабили оцінки щодо результатів своєї діяльності на найближчу перспективу під впливом погіршення безпекової ситуації, значних перебоїв зі світлом та зростання виробничих витрат: секторальний індекс у червні становив 45.5 (у травні – 48.8). Підприємства торгівлі зберегли негативні очікування на тлі ускладнення ситуації з енергопостачанням, підвищення тарифу на електроенергію та погіршення курсових очікувань: секторальний індекс – 46.4 (був – 47.7).

Підприємства будівництва також значно послабили свої оцінки через слабкий інвестиційний попит, тривалі відключення електроенергії та брак кваліфікованих працівників: секторальний індекс – 43.0 (був – 49.8). Підприємства сфери послуг вдруге поспіль оцінили результати своєї економічної діяльності та погіршили очікування щодо економічних перспектив, зважаючи на відплив кваліфікованих кадрів, збільшення витрат через дефіцит електроенергії та зниження попиту: секторальний індекс знизився до 39.7 (з 47.2).

Підприємства промисловості, торгівлі та сфери послуг спрогнозували посилення темпів зростання як закупівельних цін, так і цін на власну продукцію, натомість будівельники були налаштовані на їх незначне сповільнення. Ситуація на ринку праці погіршилася. Керівники підприємств усіх секторів очікували на скорочення загальної чисельності працівників, найсуттєвіше – у сфері послуг.

Про опитування підприємств у червні

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 21 червня 2024 року. В опитуванні взяли участь 445 підприємств. Серед опитаних підприємств 44.5% – компанії промисловості, 28.3% – сфери послуг, 22.0% – торгівлі, 5.2% – будівництва; 30.3% респондентів – великі підприємства, 27.6% – середні, 42.0% – малі. 31.9% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 11.0% – лише експортні операції, 18.4% – лише імпортні операції, 38.7% – не здійснюють зовнішні економічні операції.

Результати опитувань відображають лише думку респондентів – керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України. Щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) – інструмент оперативної оцінки та відстеження тенденцій розвитку економіки. Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки. На основі відповідей респондентів розраховуються щомісячні індекси очікувань ділової активності – секторальні (для кожного сектору економіки) та композитний, що характеризує економічний розвиток країни за місяць. Значення індексу на рівні 50 є нейтральним. Очікування є позитивними, якщо значення індексу перевищує нейтральний рівень.

Детальніше з результатами щомісячного опитування підприємств за червень 2024 року можна ознайомитися в підрозділі "Щомісячні опитування бізнесу" розділу "Публікації" офіційного інтернет-представництва Національного банку. Публікацію результатів щомісячного опитування розпочато у форматі "Відкриті дані". Результати наступного опитування (за липень 2024 року) опублікують першого робочого дня серпня 2024 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.