Гарні новини від Укренерго: чи відключатимуть світло 28 травня

Читать на русском

На ранок 28 травня без світла 405 населених пунктів, через бойові дії є нові знеструмлення у Донецькій, Сумській, Харківській областях

Читать на русском
Укренерго
Укренерго про відключення світла 28 травня

На ранок 28 травня без світла 405 населених пунктів, через бойові дії є нові знеструмлення у Донецькій, Сумській, Харківській областях

В усіх регіонах України застосування лімітів споживання електроенергії для промислових та побутових споживачів не прогнозується. Причина – вихід з ремонту енергоблока на одній з АЕС. Імпорт заплановано з 5 країн. Про це 28 травня повідомили в Укренерго.

Вказується, що весняно-літня ремонтна кампанія на атомних електростанціях для забезпечення стабільної роботи атомних блоків під час опалювального періоду триває. Це може час від часу спричиняти нестачу електроенергії в енергосистемі.

Вчора, 27 травня, на запит оператора енергосистеми Польщі, Україна з 13:00 до 17:00 приймала надлишки електроенергії з цієї країни. Протягом доби з Румунії, Словаччини, Польщі, Угорщини, Молдови. Загальним обсягом 17 222 МВт-год, з максимальною потужністю в окремі години до 1 475 МВт. Експорт не відбувається і не передбачається.

"Ввечері та вранці дією захисту вимикались три високовольтні лінії «Укренерго» в центральному та західному регіонах. Знеструмлення споживачів не було, лінії повернуті в роботу дією автоматики. На ранок знеструмлено 405 населених пунктів. Через бойові дії є нові знеструмлення у Донецькій, Сумській, Харківській областях", - заявили в Укренерго. 

Чому раніше наявність електроенергії не залежала від погоди?

Тому що до початку російських прицільних атак по енергосистемі українські електростанції мали удвічі більше потужностей виробляти електроенергію. Якщо десь зростало споживання – диспетчер просто давав команду включити в роботу додатковий енергоблок на теплоелектростанції, пояснювали в Укренерго. З 22 березня по 8 травня росія розбила майже всі великі ТЕС масованими ракетно-дроновими атаками. Балансувати енергосистему тепловими блоками, які можна було швидко включити в роботу у разі зростання споживання, більше нема можливості.

Певний час швидко покривати споживання допомагали гідроелектростанції, які також суттєво пошкоджені російськими ракетами. Але ті, що залишились, працювали на межі можливостей завдяки паводку. Зараз водопілля йде на спад і скоро закінчиться. Також почалась ремонтна кампанія на атомних електростанціях, щоб підготувати їх до зими. Імпорту електроенергії теж недостатньо. Через це вперше в історії української енергосистеми диспетчери мають настільки сильно покладатись на роботу сонячних електростанцій.

У 2022 році СЕС займали близько 5% від загального обсягу генерації в Україні. Зараз цей відсоток значно вищий. Але не шляхом різкого збільшення площі сонячних панелей, а через те, що інші види генерації зазнали втрат після російських атак. На ефективність роботи сонячних електростанцій впливає погода. Залежно від ступеня хмарності, кількість сонячних променів, які досягають поверхні землі, може бути різною. При цьому промені, які проходять через хмари, заломлюються та падають на панель під іншим кутом.

Крім цього, важливим погодним фактором є дощ. Дощові хмари зводять генерацію сонячної панелі нанівець. Мало того, сильна спека також негативно впливає на роботу сонячних панелей і за надвисоких температур вироблення сонячної енергії буде нижчим, ніж зараз. А споживання буде вищим, адже люди вмикатимуть кондиціонери та вентилятори. Тому в спекотні місяці графіки відключень можуть бути жорсткішими.

Водночас якщо день був сонячним, то він впливає на енергозабезпечення не лише вдень, а й увечері: бо гідроакумулюючі станції за день накопичили воду і спрацюють її під час вечірніх годин, чим зменшать необхідність обмежень. Тож, на жаль, залежність української енергосистеми від погодних умов – це сувора реальність, яку спричинили російські удари по українських електростанціях. Тому у найближчій перспективі до графіків відключень доведеться звикнути. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.