Чому раніше відключення електроенергії не залежали від погоди, пояснили в Укренерго

Читать на русском

Вперше в історії української енергосистеми диспетчери мають покладатись на роботу сонячних електростанцій

Читать на русском
Укренерго, відключення світла
На ефективність роботи сонячних електростанцій дуже впливає погода

Вперше в історії української енергосистеми диспетчери мають покладатись на роботу сонячних електростанцій

В Укренерго відповіли на найчастіші запитання стосовно повернення до вимушених відключень електроенергії. Зокрема, про причини відключень через зміни у погодних умовах. Про це компанія повідомила 27 травня на своїх сторінках в соціальних мережах.

В Укренерго перш за все пояснили, що до початку російських прицільних атак по енергосистемі українські електростанції мали удвічі більше потужностей виробляти електроенергію. Якщо десь зростало споживання – диспетчер давав команду включити в роботу додатковий енергоблок на теплоелектростанції.

З 22 березня по 8 травня РФ розбила майже всі великі ТЕС масованими ракетно-дроновими атаками. Балансувати енергосистему тепловими блоками, які можна було швидко включити в роботу у разі зростання споживання, більше нема можливості.

«Певний час швидко покривати споживання допомагали гідроелектростанції, які також суттєво пошкодили російські ракети. Але ті, що залишились, працювали на межі можливостей завдяки паводку. Зараз водопілля йде на спад і скоро закінчиться. Окрім цього, зараз почалась ремонтна кампанія на атомних електростанціях, щоб підготувати їх до зими. Своєю чергою, імпорту електроенергії теж недостатньо», - зазначили в Укренерго.

Через це, додали в компанії, вперше в історії української енергосистеми диспетчери мають настільки сильно покладатись на роботу сонячних електростанцій. У 2022 році СЕС займали близько 5% від загального обсягу генерації в Україні. Зараз цей відсоток значно вищий. Проте не внаслідок різкого збільшення площі сонячних панелей, а через те, що інші види генерації зазнали втрат після російських атак.

«На ефективність роботи сонячних електростанцій дуже впливає погода. Залежно від ступеня хмарності, кількість сонячного проміння, яке досягає поверхні землі, може бути різною. При цьому промені, які проходять через хмари, заломлюються та падають на панель під іншим кутом. Крім цього, важливим погоднім фактором є дощ. Тому, дощові хмари зводять генерацію сонячної панелі нанівець», - пояснили в Укренерго.

Сильна спека також негативно впливає на роботу сонячних панелей, зауважують в компанії. І за надвисоких температур вироблення сонячної енергії буде нижчим, ніж зараз. А споживання буде вищим, адже населення користуватиметься кондиціонерами та вентиляторами. Через що у спекотні місяці графіки відключень можуть бути жорсткішими.

«Водночас, якщо день був сонячним, то він впливає на енергозабезпечення не лише вдень, а й увечері: бо гідроакумулючі станції за день накопичили воду і спрацюють її під час вечірніх годин, чим зменшать необхідність обмежень. Тож, на жаль, залежність української енергосистеми від погодних умов – це сувора реальність, яку спричинили російські удари по українських електростанціях. Тому у найближчій перспективі до графіків відключень доведеться звикнути», – повідомили в Укренерго.

Енергетики вкотре закликали споживати електроенергію ощадливо, оскільки це допоможе знизити дефіцит та скоротити тривалість періодів без світла.

Як залишатися на зв’язку під час відключень електроенергії

В Мінреінтеграції радять в разі відключення світла скористатися національним роумінгом:

  1. Для цього відключіть автовибір мережі. Для Android це «Налаштування» – «Мобільна мережа» (чи «Підключення») – «Оператор». Для IOS – «Параметри» – «Стільникові дані» – «Вибір мережі».
  2. Знайдіть та оберіть доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи LIFECELL.
  3. Якщо підключитися не вдалося, спробуйте ще раз або виберіть іншу мережу.
  4. Перевірте можливість вихідного дзвінка або SMS.

Також в Мінреінтеграції рекомендують завантажити мапу «Пунктів незламності»

«Так ви завжди знайдете найближче місце, де можна зарядити телефон, підключитися до інтернету або зробити телефонний дзвінок. Завантажити мапу можна у застосунку Дія», - пояснили у відомстві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.