Теплові станції України замінить розподілена генерація та відновлювані джерела енергії: коли це станеться і для чого потрібно

Україна планує швидко перебудувати архітектуру енергосистеми, має з’явитися 100-200 розосереджених по країні маневрових установок меншої потужності

Електроенергія, Укренерго
Атомна енергетика залишиться основою української генерації

Замість 20 великих потужних електростанцій в енергосистемі України має з’явитися 100-200 розосереджених по країні маневрових установок меншої потужності. Це можуть бути газові установки, теплові станції на біопаливі, системи накопичення енергії. Про це розповів Телеграфу голова правління ПрАТ "НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький.

Володимир Кудрицький повідомив, що низка проєктів нової розподіленої генерації вже в стадії активного розвитку. Ставка робиться на традиційні для Європи, США, Японії проєкти зі встановлення систем накопичення енергії. Нова генерація повинна буде через два-три роки повністю або майже повністю замістити існуючу теплову генерацію.

«Причому це буде не заміна один в один, тобто мегават вугільної теплової електростанції на мегават газотурбінної станції або станції на біопаливі. Це буде заміна умовного мегавата ТЕС на мікс із промислових вітряків та сонячних батарей, великих накопичувальних систем, газових високоманеврених станцій, можливо, станцій на біопаливі. Замість 1000 МВт теплової вугільної станції буде 100 маленьких станцій по 10 МВт. Буде змінена структура енергоринку та й архітектура енергосистеми», - пояснив Кудрицький.

Атомна енергетика залишиться основою української генерації, сказав він. Але будуть розвиватися відновлювальні джерела енергії – сонячні та вітрові електростанції, тому що вони дешевші за всі інші.

«Сподіваюся дуже, що буде розвиватися гідроенергетика, бо це конкурентна перевага будь-якої енергосистеми. Це завжди значить, що електроенергія буде дешевшою, і є гнучкість у системі, необхідна для балансування. Простіше кажучи – гнучкість означає, що у нас будуть декарбонізовані потужності, маневрені, тобто здатні швидко змінювати режими роботи. І таким чином дуже швидко реагувати на зміну рівня споживання протягом доби», - сказав очільник "Укренерго".

Він додав, що окрім підвищення гнучкості енергосистеми, є ще одна важлива мета, якої вдасться досягти із допомогою розподіленої генерації. Це підвищення енергетичної безпеки країни.

«Ворогу буде складніше влучити в 200 невеликих електроустановок різного типу, аніж у 20-25 великих електростанцій», - зауважив Кудрицький.

Низка проєктів вже перебуває на стадії досить активного розвитку.

«Лише за останні два роки під час війни "Укренерго" погодило різним компаніям технічні умови на приєднання накопичувальних установок на 1,2 ГВт. Це свідчить про дуже високий інтерес приватних інвесторів до цього сегменту. Я впевнений, що першу таку систему ми побачимо в Україні вже цього року. На відміну від, наприклад, газової генерації, введення в експлуатацію накопичувальних систем потребує значно менше часу – менше року від моменту прийняття інвестиційного рішення до моменту введення в експлуатацію об'єкта», - сказав Кудрицький.

Ситуація на ЗАЕС 

23 травня ремонтні бригади НЕК «Укренерго» відновили надійність живлення Запорізької АЕС. Високовольтна повітряна лінія 750 кВ включена в роботу. Високовольтна повітряна лінія 750 кВ, що є основною лінією живлення Запорізької атомної станції, вдень відключилась дією захисту. Причина спрацювання захисту з’ясовується.  Наразі ЗАЕС отримує електроенергію з енергосистеми України за резервною лінією 330 кВ. Фахівці «Укренерго» роблять все можливе, щоб якнайшвидше відновити надійність енергоживлення атомної станції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube