Гетманцев повідомив про зростання держборгу України за роки війни на понад два мільярдів доларів

Читать на русском

Основний приріст зумовлений залученням зовнішніх офіційних пільгових кредитів

Читать на русском
Данило Гетманцев про динаміку зростання держборгу
Війна вплинула на фінансову ситуацію країни

Основний приріст зумовлений залученням зовнішніх офіційних пільгових кредитів

За два роки війни держборг України зріс більш ніж наполовину. Станом на 29 лютого 2024 року державний та гарантований державою борг становив 5 490,1 млрд грн або $143,7 млрд. Основний приріст зумовлений залученням зовнішніх офіційних пільгових кредитів.

Про це повідомив голова комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев у своєму телеграм-каналі. У лютому величина державного боргу у гривні майже не змінилася, тоді як у валюті продовжувала скорочуватися. Різна спрямованість тенденцій пояснюється насамперед невеликою девальвацією (зниженням) офіційного курсу гривні з 37,87 до 38,21 грн/дол. відповідно на кінець січня та лютого, пояснив Гетманцев.

За січень-лютий нового року держборг скоротився на 0,5% у гривні ("мінус" 29,4 млрд грн), у валютному еквіваленті скоротився на 1,1% ("мінус" 1,6 млрд дол.). На скорочення державного боргу вплинуло:

  • відсутність значних зовнішніх офіційних запозичень
  • невелике послаблення курсу євро до долара та гривні на звітну дату, що призвело до переоцінки та зменшення доларового та гривневого еквівалента заборгованості в євро насамперед за пільговими кредитами від Євросоюзу. 

Структура державного боргу (на кінець лютого):

  • 69,7% – зовнішній борг,
  • 30,3% – внутрішній;
  • 72,4% - борг у валюті (зовнішній + валютні ОВДП),
  • 27,6% - борг у гривні;
  • 67,2% - борг із фіксованою ставкою,
  • 32,8% - борг із змінною ставкою.

Отже, на початку 2024 року боргова динаміка була стриманою, але вже у березні, в якому Україна залучила близько 9 млрд дол. пільгових кредитів, зростання державного боргу відновилося та суттєво прискорилося. Усього за два повні роки війни (28 лютого 2022 - 29 лютого 2024 року) державний борг у гривні збільшився вдвічі (+2 760 млрд грн), у валютному еквіваленті — на 54% (+50,4 млрд дол.).

"Основний приріст держборгу зумовлений залученням зовнішніх офіційних пільгових кредитів (від ЄС, урядів інших країн, МФЗ). Наголошую, йдеться саме про виняткові пільгові умови (особливо якщо порівнювати з комерційними, які діють зараз)", - повідомив Гетманцев.

Наприклад, останній кредит від Світового банку (під гарантії Японії та Великобританії) має пільговий період до 2030 року, погашення якого розраховано до 15 серпня 2057 року. Ставки також є пільговими (прив'язані до ставок міжбанківського ринку у країнах – гарантах). На додаток, як у разі гарантії Японії, передбачено капіталізацію відсотків на суму 100 млн дол. для зменшення вартості обслуговування позики.

Гетьманцев нагадав, що більшість із зовнішнього боргу реструктуризовано: перед офіційними кредиторами з G7, Паризького клубу - до кінця березня 2027 року (+ є згода останніх щодо фінального рішення щодо такого боргу до завершення програми EFF), перед комерційними кредиторами (єврооблігації, ВВП – варранти) – до серпня 2024 року, але за програмою EFF зараз готуються і до середини цього року будуть проведені переговори щодо продовження реструктуризації до 2027 року. Це суттєво зменшить навантаження на бюджет та економіку у найближчі роки.

Водночас у середньо- та довгостроковій перспективі боргові ризики залишаються значними. Поточні базові сценарії аналізу боргової стійкості виходять із зменшення масштабу бойових дій з 2025 року. Втім, поки триватиме війна – державний борг продовжить зростати.

"У цьому плані вважаю надважливою дискусію, яка нарешті зрушила з місця про можливість конвертації заморожених активів банку росії у гарантії щодо чинних та майбутніх зовнішніх запозичень України. Вважаю, рано чи пізно (звичайно краще – перше) ми до цього прийдемо", - зазначив Гетманцев.

За повні два роки війни державний борг у валютному еквіваленті збільшився на 50 млрд. дол./Фото: getmantsevdanil
За повні два роки війни держборг у валютному еквіваленті збільшився на 50 млрд. дол. Фото: getmantsevdanil

Україна наближається до понад 8 трильйонів гривень держборгу

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує збільшення загального державного боргу України. Вже поточного року він зросте до 88,1% від валового внутрішнього продукту країни, а у 2025 році – перевищить 100% ВВП. У серпні цього року загальний державний борг України зріс на 3,1% і досяг нового історичного максимуму. Цифри виглядають наступним чином. Борг зріс на 4 млрд доларів, до 132,92 млрд доларів. В Уряді це пояснили тим, що до бюджету країни надійшов сьомий транш макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 1,5 млрд євро.

Нагадаємо, що 22 грудня група офіційних кредиторів із країн "Великої сімки" та Паризького клубу погодила реструктуризацію державного боргу України. Також відтерміновані виплати по ньому до 2027 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.