Гроші ходять за студентом – у Верховній Раді зробили перший крок до реформи у фінансуванні вищої освіти: деталі

Читать на русском

Депутати в першому читанні внесли зміни у законопроект щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам

Читать на русском
Вища освіта, реформи
Вищу освіту реформують у системі фінансування

Депутати в першому читанні внесли зміни у законопроект щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам

20 березня ВР ухвалила в першому читанні проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам». Законопроєктом запропоновано на 50% зменшити державне замовлення на студентів для ЗВО. 

Рішення депутатів про фінансування вищої освіти одним із перших прокоментував міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Він вважає, що цей законопроект стане геймченджером для вищої освіти. 

«У студентів буде більше свободи під час вибору ЗВО, адже вони не будуть обмежені наявністю бюджетних міст. Також це про підвищення якості освіти — завдяки конкуренції між університетами за студентів. Цей законопроєкт стане геймченджером для вищої освіти», - сказав він.

Народна депутатка Ірина Геращенко у свою чергу вважає, що реформування системи фінансування вищої освіти для ефективнішого використання державних коштів та адресної підтримки студентів, насправді, скорочує можливість отримання вищої освіти для молоді, не всі зможуть навчатися на платній формі.

«По багатьох пільгових категоріях (чорнобильці, учасники бойових дій, інваліди війни, шахтарі, постраждалі учасники Революції гідності, тощо) – соціальна підтримка здобуття освіти, у т.ч. виплата соціальних стипендій, чітко прив’язується до «фінансово-майнового стану родини». Але не визначено порогу, з якого надається підтримка. Й вразливими залишаються діти з малозабезпечених сімей, які не належать до пільгових категорій», - зауважила Геращенко.

Вона пояснила, що сьогоднішнім рішенням доволі суттєво розширюються повноваження КМУ і профільного ЦОВВ – і щодо методики визначення фінансово-майнового стану для соціальної підтримки, і у сфері державного замовлення.

Геращенко повідомила, що за внесення правок проголосували «за» -234 народних депутати, проте «ЄС» утрималася при голосуванні.

«Готуємо правки до другого читання, аби знайти компроміс між правом на освіту і раціональним використанням бюджетних коштів», - пояснила вона.

Раніше народна депутатка Наталія Піпа розповіла, що якщо законопроєкт №10399 ухвалять – тоді абітурієнти та студенти отримуватимуть гроші на навчання, а не університети. Вона зауважила, що станом на сьогодні Україна витрачає величезні гроші на державне замовлення по університетах. Це – 48 мільярдів гривень. Тому виникає питання, як зробити цей процес ефективнішим.

Фактично студент отримає кошти від держави та обере університет, куди хоче вступити. На основі цього можна буде побачити, які заклади освіти мають більший попит серед студентів. Це дозволить не витрачати державні кошти на університети, куди абітурієнти не хочуть вступати.

"Це не буде нова система вступу. Це буде нова система перерахування коштів. Фактично студенти отримають гроші і обиратимуть спеціальність та університет, на якому хочуть вчитися. Так люди покажуть, які університети та спеціальності є більш затребуваними", – заявила Наталя Піпа.

Україну спіткали серйозні виклики з боку росії, яка використовує шантаж та загрози, щоб змусити її зробити компроміси. Принципова позиція України стоїть на заваді російському наративу про перемовини без умов. Ми обговоримо цю напружену ситуацію з відомим політичним блогером Ігорем Добжанським, щоб дізнатися його погляд на цю проблему.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.