Гроші, які живуть недовго: у Deutsche Bank назвали ризики стейблкоїнів

У Deutsche Bank розкритикували стейблкоїни, близько 49% цих активів не живуть довго

У Tether відповіли на критику Deutsche Bank
Стейблкоїни

Експерти Deutsche Bank поділилися результатами свого дослідження, в якому йдеться про ризик того, що більшість стейблкоїнів приречено на крах. Фахівці заявили, що більша частина таких активів ризикує втратити свою прив'язку. Водночас представники Tether дослідження розкритикували.

Як передає видання Bloomberg, експерти проаналізували 334 валюти з прив'язкою з 1 800 року. У результаті дослідники заявили, що 49% таких валют зазнали краху. Середній термін життя таких монет, впевнені експерти Deutsche Bank, близько 8-10 років. Основними причинами краху назвали макроекономічну вразливість, спекуляції та питання управління.  

Ті валюти, які змогли встояти, за словами експертів, як правило були в невеликих авторитарних державах, або ж у країнах-експортерах нафти з надійним фінансовим становищем. Таким чином, заявили в Deutsche Bank, історія дає припущення, що стейблкоїни ризикують "зіткнутися з турбулентністю" через відсутність прозорості в операціях. 

Дослідники також навели в якості прикладу колапс алгоритмічної "стабільної монети" Terra USD (UST) і пов'язаного з її токеном LUNA. Тоді втрати користувачів становили до 40 мільярдів доларів. Уже в березні 2023 року USDC від Circle втратив прив'язку до долара в результаті краху Silicon Valley Bank. У січні 2024 року така ж ситуація сталася з TrueUSD (TUSD).       

Враховуючи це, експерти висловили стурбованість домінуючою позицією USDT від Tether. На їхню думку, достатня забезпеченість провідного стейблкоїна з капіталізацією 111 мільярдів доларів викликає сумніви. 

"За мірою руху вперед, дуже важливо визнати проблеми в побудові стабільних валютних прив'язок, незважаючи на новаторську криптовалюту. Вірно, ми побачили набагато більше нестабільності в найближчі роки, і вкрай важливо стежити за операційними та ринковими настроями для зниження потенційних ризиків у стейблкоїнах", - заявили в Deutsche Bank. 

У Tether розкритикували дослідження Deutsche Bank 

Представники Tether заявили, що у звіті аналітиків Deutsche Bank не вистачає ясності та доказів. Експерти Tether назвали це дослідження розпливчастими твердженнями, але не суворим аналізом. За їхніми словами, порівняння USDT з Terra лише вводить в оману, і не має відношення до обговорення монет, які забезпечені резервами. 

"Історія штрафів і санкцій Deutsche Bank викликає сумніви в його здатності критикувати інших представників галузі. Міжнародний валютний фонд назвав установу найризикованішим банком у світі", - заявили представники Tether. 

Що таке стейблкоїн, і які в нього переваги та недоліки   

Раніше експерти Binance пояснювали, що стейблкоїни - це криптоактив, прив'язаний до іншого активу, наприклад до фіатних валют або дорогоцінних металів. Таким чином, ця цифрова валюта призначена, щоб підтримувати стабільну ціну, щоб користувачі могли уникнути ризиків волатильності, характерних для криптовалютних ринків. Стейблкоїни існують трьох типів: забезпечені фіатом, з криптозабезпеченням та алгоритмічні.   

Для створення монети, яка відстежує ціну чи вартість іншого активу, потрібен механізм прив'язки. Які переваги таких цифрових активів:

  • Стейблкоїни можна використовувати для повсякденних платежів - великі стейблкоїни мають досвід підтримки своєї прив'язки, що робить їх придатними для повсякденного використання;
  • Стейблкоїни засновані на блокчейні - таким чином, користувачі можуть надіслати стейблкоїн будь-якій людині по всьому світу, яка має сумісний криптогаманець (який можна створити безплатно за лічені секунди), а подвійні витрати та помилкові транзакції також практично неможливі;
  • Трейдери й інвестори можуть використовувати стейблкоїни для хеджування своїх портфелів - виділення певного відсотка портфеля на стейблкоїни є ефективним способом зниження загального ризику (таким чином портфель буде більш стійким до коливання ринкових цін).   

Які недоліки є в стейблкоїнів:

  • Вони не гарантують збереження своєї прив'язки - коли стейблкоїни мають постійні проблеми з підтримкою прив'язки, вони можуть різко втратити свою цінність;
  • Відсутність прозорості - не всі всі стейблкоїни публікують повні публічні аудити, а багато хто надає лише регулярні атестації;
  • Забезпечені фіатом стейблкоїни зазвичай більш централізовані, якщо порівнювати з іншими цифровими активами - таким чином, є значний контроль над монетою, хоча можна бути впевненими, що у емітента є резерви, про які він заявляє;
  • Криптозабезпечені та незабезпечені монети значною мірою залежать від своєї спільноти - користувачам часто потрібно брати участь або довірити розробникам та спільноті відповідальне управління проєктом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube