Інвестиції у землю набирають популярності: хто скуповує і скільки на ній можна заробити

Цього року популярність інвестицій у землю почала зростати і навіть кількість угод щодо продажу прав на землю перевищила відповідні показники на ринку нерухомості

Інвестиції, земля
Інвестиції в землю - вигідні

Ринок землі в Україні було відкрито 1 липня 2021 року. Першими право купувати с/г наділи отримали приватні особи — громадяни України. З початку цього року коло потенційних покупців розширилося за рахунок юросіб, а для фізосіб було збільшено обсяг можливого придбання до 10 тис. га. Хто скуповує землю і скільки вона коштує, пише 22 травня Мінфін.

Як змінилася ціна землі

Україна посідає шосте місце у світі за кількістю орної землі та четверте — за площею чорноземів.

«Україна — провідна країна, з погляду кількості та якості орної землі в Європі. В цьому аспекті ми надзвичайно потужна держава і нас дійсно побоюються європейці, оскільки ми можемо перевернути аграрний ринок їх країн», — переконаний співзасновник сервісу земельних інвестицій Zeminvest Олександр Чорний.

Проте об'єктивної офіційної інформації щодо вартості сільськогосподарської землі та її динаміки наразі не існує. Статистика в офіційних джерелах суттєво відрізняється від тієї, яку учасники ринку бачили в дійсності. За даними Zeminvest, у 2021 році середня ціна землі становила $1200−1600 за гектар. Цього ж року вона зросла вже до $1600−2300. Тобто у доларовому еквіваленті додала 25−30%.

Інвестиції у землю набирають популярності

За офіційною статистикою, у першому кварталі цього року вперше з моменту відкриття ринку обсяг продажу нерухомості став меншим за обсяг продажу с/г землі.

"За цей період було укладено 185 тис. угод щодо продажу землі і близько 118 тис. щодо продажу нерухомості», — повідомив Олександр Чорний.

На цьому фоні зберігаються значні перспективи підвищення ціни землі в майбутньому. За оцінками Zeminvest, через 2−4 роки після завершення війни середня вартість гектару становитиме $3000, а за 6−7 років — $6000.

На думку Олександра Чорного, інвестиції в землю вигідні завдяки двом аспектам. Перший з них — це капіталізація, тобто зростання вартості активів. Якщо подивитися на зміну вартості землі в країнах Європи після відкриття ринку землі, то в Польщі середньорічна капіталізація становила 17,5%, в Естонії — 24,6%, а в Латвії — 34%. Немає жодної країни, де ціна землі після відкриття ринку пішла б у мінус.

«Інший чинник, який дозволяє заробляти, — це пасивний дохід, тобто виплата орендної плати від фермерських господарств. Для господарств надзвичайно важливо виплачувати орендну плату, адже це єдиний спосіб утримати земельний банк», — говорить співзасновник Zeminvest.

Статистика сусідніх держав Європи показує, що за 9 років вартість оренди у них зросла в 2,2−2,5 раза. Наприклад, у Польщі у 2011 році вона становила 114 євро за один гектар ріллі, а в 2019 році — вже 287 євро.

Інвестиції у землю набирають популярності: хто скуповує і скільки на ній можна заробити 1

Хто інвестує в землю

У значній кількості переваг інвестицій в сільськогосподарську землю переконаний і співзасновник Твоє Коло та співвласник КУА Профіт Андрій Усенко. Це, серед іншого, обмеженість активу, низька ризикованість, пасивний дохід. Однак найважливішим експерт вважає те, що земля здатна довго генерувати додану вартість.

«Не десять, не двадцять, не п’ятдесят років, а як завгодно довго. Нерухомість же, навіть якщо простоїть 50 років, вже за 20 морально застаріє», — пояснює він.

За словами Андрія Усенка, після початку повномасштабного вторгнення в Україні на декілька місяців зупинився земельний ринок, але, починаючи з літа 2022 року, він почав відновлюватись і зараз його обсяги зростають.

Як наслідок, лише за 1 квартал цього року вартість землі зросла на 9,3%. Держава також робить кроки для стимулювання ринку. Зокрема, Нацбанк підвищив коефіцієнт ліквідності землі, як застави, до 0,5%.

Інвестиції у землю набирають популярності: хто скуповує і скільки на ній можна заробити 2

Співзасновник Твоє Коло розповів, хто найчастіше купує землю за посередництва компанії. Зокрема, понад 50% клієнтів — це представники IT-ринку. Ще 6,6% — військові, й їхня частка останнім часом зростає. Також майже 4% клієнтів займають топменеджери компаній. Менша частка припадає на домогосподарок та представників фінансового сектору.

За регіональним розподілом до Твоє Коло найчастіше звертаються мешканці столиці — 38% від усіх клієнтів. Три чверті клієнтів компанії купують невеликі ділянки — до 10 га. Таким чином вони користуються можливістю низького порогу входу, який становить близько $5 тис.

Землю також виставляють на право оренди

Фонд державного майна України (ФДМ) планує літом 2024 року провести перші аукціони зі здачі в оренду сільськогосподарських земель, що перебувають під його управлінням.

Про це повідомила начальниця управління євроінтеграції та міжнародного співробітництва Олеся Мизіна.

«Державні сільськогосподарські землі здаватимуть в оренду вітчизняним і міжнародним інвесторам. Залежно від використання землі термін оренди становитиме 14 або 25 років», – зазначила Мизіна.

Вона уточнила, що загалом у держави понад 800 тис. га земель, під управлінням ФДМ перебувають 386 тис. га сільгоспземель, з яких на аукціони першого пулу заплановано виставити 109 тис. га.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube