"Клуб білого бізнесу" Гетманцева є дискримінаційним та створює корупційні ризики, розділяючи бізнес на свого і чужого - експерти

Експерти попереджають, що законопроєкт Данили Гетманцева про "клуб білого бізнесу" має на меті створити "концтабір" для підприємців, які не увійшли до списку "обраних"

Данило Гетманцев
На саміт для бізнесу прийшли люди в костюмах гусей і порадою до Гетманцева "Щіпати їх, не чіпати бізнес"

Законопроєкт голови податкового комітету Верховної Ради Данили Гетманцева щодо створення "клубу білого бізнесу", який надає привілеї обраним, є дискримінаційним та порушує презумпцію невинуватості, аби створити "концтабір" для підприємців, які не увійшли до списку "обраних". Ухвалений в першому читанні закон щодо "клубу білого бізнесу" в Раді має спрямовуватися на зниження податкового тиску, але експерти сумніваються у його дійсному впливі. За словами директора економічних програм Українського інституту майбутнього, Анатолія Амеліна, така ініціатива може призвести до збільшення тиску на підприємців, а не його зменшення.

Про це Амелін повідомив у коментарі УНН. Аналізуючи законопроєкт, експерти підкреслюють, що він розділить бізнес на "білий" та "не білий" без судового вирішення. Вони вважають, що така політика може загрожувати розвитку української економіки та стати приводом для виїзду підприємців за кордон. Зокрема, Амелін переконаний, що ухвалення законопроєкту Гетманцева навпаки призведе до збільшення тиску на підприємців. Бо в результаті податківці не чіпатимуть "своїх" і "закошмарять" тих, хто не увійде до клубу обраних.

"В цей клуб вони будуть вибірково в ручному режимі включати ті компанії, які будуть сплачувати можновладцям корупційну ренту, а всі інші будуть ворогами, Тобто, це знищення загалом української економіки, і ФОПів, і компаній – і великих і маленьких, і з іноземним, і з українським капіталом", - зазначив Амелін.

На думку Амеліна, цілеспрямоване знищення української економіки може бути вигідне лише ворогу нашої держави. Він нагадує, що "економіка – це база для обороноздатності країни" і для того, щоб українці жили в добробуті, а не навпаки.

Співзасновник Центру економічного відновлення Андрій Длігач акцентував увагу на дискредитаційному підході у розділенні бізнесу на категорії. Він зауважив, що "все це виглядає, як дуже дискредитаційний підхід, бо є різні бізнес-моделі, відповідно, всіх рахувати за якоюсь усередненою схемою неправильно".

Економіст підкреслив, що "Клуб білого бізнесу" Гетманцева має ще одну цікаву функцію – він зробить офіційним ухилення від податкових перевірок для обраних. Тобто податківці самостійно вирішуватимуть, хто заслуговує на спеціальні умови.

"Для цього все і робиться, щоб своїм зробити офіційне ухилення від перевірок, а тим, хто не свій, зробити максимум аби посилити тиск. Це точно не на користь підприємництва і розвитку економіки", - зазначив він.

Експерти підкреслюють, що прийняття такого закону підірве презумпцію невинуватості. А також порушить основні права людини та підприємства.

"Я хочу нагадати, що в правовій державі діє презумпція невинуватості, і якщо ми законом починаємо розділяти бізнес або людей на різні групи, то ми вже порушуємо основні права як людини, так і підприємства. Україна – країна, яка займає 130 місце в світовому рейтингу економічних свобод. Прийняття ще одного закону який сегрегує бізнес, нас взагалі відкине на останні позиції цього рейтингу, і він дасть більше можливостей можновладцям, чиновникам, фіскалам вбивати бізнес. Що таке білий і не білий бізнес? Хто судді? Хто визначає?", - поставив риторичне запитання Амелін.

До того ж, умови, створені законом, нагадуватимуть концтабір, а не сприятимуть розвитку бізнесу та економіки. Амелін додає, що Гетманцев і інші подібними законопроєктами роблять все для того, щоб бізнес поїхав з країни.

"Що таке увійти в клуб? Це сегрегуватися з кимось. У нас по замовчуванню всі білі, поки це не доведено вироком суду. Презумпція невинуватості у нас діє. А якщо ми створюємо штучні перепони, штучну сегрегацію – це вже нагадує якийсь концтабір – ти більш хороший, а ти менш хороший, але всі ви в концтаборі знаходитеся. Україна – вільна країна, для українців свобода і воля це є головні цінності. А нам чиновники, які мають працювати задля людей – створюють перепони для розвитку. Ми тільки зробимо можливості аби українці поїхали з країни. Ми хочемо втратити бізнес і людей? Так наша влада, Гетманцев і такі як він роблять все для того, щоб українці поїхали з країни і перестали тут працювати і робити бізнес", - додав Амелін.

Член податкового комітету Ради Ніна Южаніна, яка неодноразово критикувала законодавчу ініціативу Гетманцева, зазначила, що Гетманцев хоче узаконити процес віднесення підприємств до списку ризикових, і блокування податкових накладних. На її думку, законопроєкт Гетманцева покликаний унеможливити притягнення до кримінальної відповідальності тих, хто причетний до створення інструменту з блокування роботи бізнесу шляхом присвоєння йому статусу ризикового і блокування податкових накладних. 

"Зараз все що робиться по блокуванню податкових накладних, по віднесенню платників до ризикових, по невиконанню рішень судів щодо зняття (статусу ризикового підприємства – ред.) і незаконності цього статусу ризиковості – це все перебуває поза законом, тому що постанова, якою затверджений порядок блокування, не є в рамках діючого Податкового кодексу. Все, це перевищення повноважень виконавчої гілки влади. Оскільки це вже набуло величезних розмахів, я сподіваюсь що хтось з юристів знайде можливості і ресурси довести нанесену шкоду для підприємств цим блокуванням", - зазначила Южаніна.

Вона додала, що за такі дії може бути кримінальна відповідальність через перевищення службових повноважень. І в такому разі це буде ціла організована група людей, які давали вказівки, виписували ці норми, застосовували їх і так далі.

"І скоріше за все для того, щоб уникнути цієї відповідальності є основний лейтмотив цього проєкту закону – внести в тіло податкового кодексу норми, які якраз стосуються ризиковості платника", - резюмувала Южаніна.

Що відомо про законопроєкт Гетманцева і його "підводні камені"

24 квітня Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №11084 про так званий "клуб білого бізнесу", який стосується податкових перевірок. Документ був ініційований головою податкового комітету Данилом Гетманцевим, і передбачає нібито надання низки переваг підприємствам, які справно платять податки. Проте, як зазначала раніше член профільного комітету Ради Ніна Южаніна, справжній зміст документа полягає в наданні привілеїв обраній групі компаній.

Зокрема, законопроєктом пропонується запровадити перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану. Йдеться про вимоги щодо рівня сплати податків, рівня нарахування заробітної плати тощо. Вестиме цей перелік Державна податкова служба, а інформацію про включення платник отримуватиме через електронний кабінет.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube