Коли набере чинності закон Гетманцева про "клуб білого бізнесу" та як бізнесу мінімізувати проблеми, розповів адвокат

Адвокат вказує, що перелік "білого бізнесу" буде публікувати податкова, проте за заявою самого бізнесу, компанію чи фізичну особу-підприємця можуть прибрати з публікації, з яких причин передбачено бажання "не світитись" для білого бізнесу, зрозуміти важко, якщо вірити, що зміни несуть лише хороше

Закон
Адвокат Шабельніков про закон так званого "клубу білого бізнесу"

В Україні Закон № 11084 про «клуб білого бізнесу» остаточно набуває чинності 1 серпня 2024 року. Хоча в прикінцевих положеннях зазначено, що зміни, які визначають саме створення і ведення переліку «білого бізнесу» набирають чинності з першого числа третього місяця, наступного за місяцем опублікування цього закону. Тобто, час підготуватись і зважити всі «за» і «проти» ще є. Підприємцям радять вкрай обережно ставитись до угод з державою, адже не кожен бізнес у випадку порушення умов такої угоди, може успішно протистояти цій машині. Про це Інформатору розповів керівний партнер адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.    

Адвоката засмучує перекручування терміну «комплаєнс» на угоду податковій системі: система заходів та процедур, що здійснюються органами контролю. Внутрішній комплаєнс і раніше був у відповідального бізнесу без примусу з боку органів контролю. Якщо до цього ваш співробітник, якого ви самі обрали, виконував функції комплаєнс - офіцера, мав відповідну освіту, розуміння особливостей та всіх процесів вашого бізнесу, заглиблювався в усі сфери діяльності компанії, то тепер уявіть замість (на додачу) до цієї людини «комплаєнс - менеджера з податкової». Відповідно до закону, за бізнесом закріплюється його комплаєнс - менеджер, який консультує його щодо виконання податкових обов’язків. Бізнес має право взаємодіяти з комплаєнс - менеджером в усній формі, а також з використанням засобів дистанційного зв’язку, у тому числі в режимі відеоконференції.

"Комплаєнс-менеджер під час взаємодії з платниками податків несе відповідальність згідно із законодавством, зокрема про запобігання корупції. Так, ця людина буде знати всі деталі вашого бізнесу. Навіть не питання чи не знайде в вашій роботі порушення представник податкової. Тепер можна буде переманювати не тільки працівників конкурента, але й комплаєнс-менеджерів з податкової, які вели конкурента. Якщо ідея стати членом "клубу білого бізнесу" вам близька, то треба розуміти, що до переліку може потрапити бізнес, який не міняв основний вид економічної діяльності протягом останніх послідовних 12 календарних місяців, а також той, який платить середні (або вищі) по галузі податки: на прибуток, на додану вартість та середню або вищу заробітну плату. Звісно серед бенефіціарів немає бути громадян країни, яка веде збройну агресію проти України та осіб, які мають там постійне місце проживання", - вказує Шабельніков. 

Перелік "білого бізнесу" буде публікувати податкова, проте за заявою самого бізнесу, компанію чи фізичну особу-підприємця можуть прибрати з публікації. З яких причин передбачено бажання «не світитись» для білого бізнесу, зрозуміти важко, якщо вірити, що зміни несуть лише хороше. В чому адвокат сумнівається.

"Як зазначав раніше, потрапити до клубу можна буде лише після перевірки від податкової, вона ж буде визначати суму податку на прибуток, а також розраховувати вашу «білість» виходячи із галузевих показників", - акцентує Шабельніков.

Новостворений бізнес може потрапити до переліку, але не раніше одного календарного року з дати взяття на облік. Також до переліку можуть бути включені:

  • юридичні особи на загальній системі оподаткування,
  • резиденти Дія Сіті (із середнім рівнем оподаткування серед резидентів Дія Сіті),
  • юридичні особи на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи,
  • юридичні особи на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку четвертої групи,
  • фізичні особи - підприємці, що перебувають на загальній системі оподаткування,
  • фізичні особи - підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи.

Щоб потрапити до "клубу білого бізнесу", бізнес має довести свою доброчесність щодо сплати податків, натомість держава обіцяє не проводити фактичні перевірки з питань ліцензування діяльності зі зберігання пального виключно для потреб власного споживання або промислового перероблення та документальні позапланові перевірки (з переліком виключень). При цьому всьому гарантій того, що ваш бізнес не викинуть з такого клубу – немає зовсім. Підозра, що бізнес ухиляється від сплати податків – і до побачення. Крім звичних податкових проблем, таке виключення може бити й по репутації компанії: була доброчесним платником податків і раптом перестала.

"Як адвокат, я завжди раджу вкрай обережно ставитись до угод з державою, адже не кожен бізнес у випадку порушення умов такої угоди, може успішно протистояти цій машині", - резюмує адвокат. 

Закон про «клуб білого бізнесу»

У першому кварталі 2024 року Рада бізнес-омбудсмена отримала 345 звернень від представників бізнесу, з яких установа закрила 162 справи, пише видання «Forbes Україна». Це на вісім звернень більше порівняно з четвертим кварталом 2023 року. Левова частка звернень стосувалася податкових питань. За звітний період на адресу податкової надійшло 207 скарг. Їхня кількість майже не змінилася порівняно з попереднім кварталом (206 скарг). Рада з’ясувала, що 99+% податкових надходжень забезпечуються саме шляхом добровільної сплати податків, а частка надходжень від донарахувань, визначених у результаті перевірок, за останні шість років не досягала й 1%. Податкові перевірки ділова спільнота сприймає як фіскально-каральний інструмент держави, зазначає Рада бізнес-омбудсмена. Про це свідчить і низький рівень довіри як до центрального апарату ДПС – 19%, так і до регіональних податкових органів – 13%. 18 червня Верховна рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт №11084. 24 липня президент України Володимир Зеленський підписав закон про особливості податкового адміністрування під час воєнного стану – так званий закон про «клуб білого бізнесу». 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube