Компенсація за пошкоджене житло: встановлені максимальні суми за ремонт квартири і будинка

Читать на русском

Держава встановила максимальні розміри компенсації за пошкоджене житло та обмежила суму компенсації за зруйновану нерухомість за програмою єВідновлення

Читать на русском
Нерухомість, виплати
За пошкоджене житло можна отримати компенсацію

Держава встановила максимальні розміри компенсації за пошкоджене житло та обмежила суму компенсації за зруйновану нерухомість за програмою єВідновлення

На початку року Постановою Кабміну було обмежено площу знищеного житла, на яке виділятиметься компенсація. Вона  надається лише в межах граничних квадратних метрів знищеного житла. Також держава встановила максимальні розміри компенсації за пошкоджене житло та обмежила суму компенсації за зруйновану нерухомість. Про це 19 березня пише NV.

Як розраховується розмір компенсації

Розмір компенсації за пошкоджений об'єкт нерухомого майна розраховується Комісією на підставі відповідних документів (наприклад, акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження), проведеного огляду та відповідно до заповненого чек-листа.

Водночас залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженого житла, поділяються на:

  • ремонт категорії А — розрахована сума компенсації не перевищує 200 000 грн;
  • ремонт категорії Б — розрахована сума компенсації становить:
  • від 200 000 грн до 350 000 грн — для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку;
  • від 200 000 грн до 500 000 грн — для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.

Таким чином, максимальний розмір компенсації за пошкоджену квартиру — 350 000 грн, за будинок — 500 000 грн.

Сума компенсації обмежена площею і типом житла

Розмір компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна розраховується Комісією за встановленою законодавством формулою, окремо виведеною для будинків і окремо для квартир.

При розрахунку беруться до уваги зокрема:

  • показник вартості 1 кв. метра житла на вторинному ринку в цілому по Україні;
  • регіональний коефіцієнт;
  • кількість кімнат;
  • рік забудови;
  • площа обʼєкта нерухомості та ін.

Однак, важливо знати, що компенсація надається лише в межах граничних квадратних метрів знищеного житла:

  • не більше 150 кв. метрів — для квартир;
  • не більше 200 кв. метрів — для будинку садибного типу, садового або дачного будинку.

Таким чином, максимальний розмір компенсації за знищене житло законодавством не встановлений, але компенсація можлива в межах граничних квадратних метрів відповідного типу житла.

Відомо, що середня сума компенсації за знищене житло (розмір одного сертифікату) складає 2,121 млн грн.

Як отримати сертифікат і скільки часу є на купівлю нового житла

Компенсації виплачуватимуть одноосібним власникам житла, яке було зруйноване через бойові дії після 24 лютого 2022 року, не підлягає відновленню і розташовується на неокупованій території та не в зоні активних бойових дій.

З 27 грудня 2023 року розпочалася видача житлових сертифікатів у Дії.
Для його отримання потрібно подати відповідну заяву в Дії. Зачекати, поки комісія органу місцевого самоврядування визначить суму компенсації. Сертифікат надійде у застосунок.

Потім необхідно обрати нове житло та забронювати кошти в Дії. Це можна зробити у розділі єВідновлення — Сертифікати на житло — Забронювати кошти.

Протягом 5 робочих днів у застосунок надійде підтвердження, що кошти заброньовані. Тоді слід припинити право власності на знищене житло та оформити угоду купівлі-продажу.

Кошти надійдуть продавцю нерухомості впродовж 5 днів. У випадку, якщо протягом відведеного часу не вдалося встигнути скористатися цією опцією, можна повторно подати заяву про бронювання коштів.

Заява про наближення України до вступу до Євросоюзу та офіційне приєднання Швеції до НАТО - це кроки, які викликають великий інтерес. Як український політолог Андрій Золотарьов оцінює ці події? Чи настане день, коли Україна вступить у Північноатлантичний альянс і під якими умовами це може статися? Дізнайтеся більше в нашому захопливому інтерв'ю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.