В Уряді планують підвищити тарифи на розподіл електроенергії для великих споживачів - йдеться перш за все про промислові підпрємства. Водночас державні Енергоатом та Укргідроенерго зароблять додатково по 0,38 грн за кожну кіловатт-годину. Ініціативу Міненерго та НКРЕКП вже розкритикували депутати та експерти
У Міністерстві енергетики України та НКРЕКП планують підвищити тарифи на розподіл електроенергії для великих споживачів у 5 разів. Це може добити великий бізнес та вкрай негативно вплинути на вартість виробленої продукції, що відчує і населення. Через негативну реакцію бізнесу та депутатів Верховної Ради ухвалення цього рішення поки відклали на тиждень, але не відмовилися від нього. Великий бізнес і без того страждає, адже тепер, щоб працювати без вимкнень електроенергії, з червня змушений купувати зарубіжну електроенергію, яка в 1,3-1,5 разів дорожче за вітчизняну.
Міністерство енергетики виступило з ідеєю "урівняти" тарифи на розподіл електроенергії для всіх споживачів (крім того, що з червня вже підвищили вартість енергії як для населення, так і для бізнесу). Зараз в Україні споживачі електроенергії діляться на два класи: 1 клас – великі споживачі (промисловість) або споживанням більше 150 тисяч МВт-год на місяць, які використовують електричну енергію напругою 27,5 кВ, і 2 клас – всі інші споживачі, для яких напруга у мережі понижується. Споживачі 1 класу – це велика промисловість, яка споживає багато енергії. В різних країнах Європи кількість класів напруги є більшою і для кожного із них є свої тарифи на розподіл. Наприклад, у Молдові є 3 таких класи. В інших країнах - навіть більше трьох.
17 липня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), мала розглянути підвищення такого тарифу для першого класу споживачів електроенергії. Однак його перенесли на тиждень. Для великого бізнесу тариф на розподіл електроенергії фактично хочуть збільшити у 5 разів. Виграють від цього тільки Енергоатом та Укргідроенерго, які після останнього підвищення тарифів поки не можуть покрити свої багатомільярдні збитки.
Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку викликав міністра енергетики Германа Галущенка та голову НКРЕКП Валерія Тарасюка для пояснення підстав запланованого рішення щодо уніфікації тарифу на розподіл електроенергії. У офіційному листі на адресу очільників Міненерго та НКРЕКП зазначається, що така уніфікація може мати серйозні негативні наслідки для промисловості і для економіки України в цілому, зокрема – призведе до втрати робочих місць та падіння обсягів виробництва. Зокрема, Комітет дійшов висновку, що запропоноване НКРЕКП скасування розподілу на класи по суті призведе до того, що промисловість буде платити двічі – за власну та загальну інфраструктуру. Це не лише підвищить операційні витрати підприємств, але й негативно вплине на конкурентоспроможність української промислової продукції на міжнародному ринку, вказують у Комітеті ВР.
Додатковий фінансовий тягар на промисловість несе ризик скорочення обсягу інвестицій, негативно позначиться на обсязі ВВП та знизить надходження до бюджету, оскільки промислові підприємства є основними платниками податків. Це ускладнить повоєнне відновлення України та може призвести до втрати цілих галузей економіки.
"Багато наших підприємств через війну і дорогу логістику і так працюють на межі рентабельності, а з новими витратами й зростанням собівартості їхня продукція може втратити свої експортні ринки. Скасування поділу на класи стимулюватиме подальше скорочення обсягів виробництва або навіть повне зупинення підприємств, що призведе до зниження податкових і валютних надходжень, які мають критичне значення в умовах війни. Крім того, стан гірничо-металургійного комплексу безпосередньо впливає на розвиток будівництва, машинобудування, залізничної та портової інфраструктури, а також оборонно-промислового комплексу.
Також наслідком такого рішення для економіки може стати посилення промислової інфляції, оскільки зросте собівартість, а виробники перекладуть додаткові витрати на кінцевого споживача. Внутрішні ціни на металопродукцію, будівельні матеріали, мінеральні добрива можуть суттєво зрости", - пише президент Укрметалургпрому Олександр Каленков.
Об'єднання підприємств "Укрметалургпром" закликало Нацкомісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не об'єднувати тарифи на розподіл електричної енергії 1 і 2 класів споживачів, оскільки додаткові витрати галузі складатимуть понад 3 млрд грн на рік. А от за підрахунками Федерації роботодавців України витрати великого бізнесу на електроенергію через плани Міненерго та НКРЕКП уніфікувати тариф перевищили б 26 млрд грн на рік. Промисловість споживає 30% електроенергії в Україні.
Рішення було розкритиковане великим бізнесом з двох основних причин. Уніфікований тариф суперечить практиці країн ЄС. Серед 26 країни ЄС лише Мальта має єдиний тариф на розподіл, каже головний аналітик GMK Center Андрій Тарасенко. Решта – диференційований. Причина - витрати на постачання електрики великим заводам суттєво менші, ніж великій кількості малих підприємств, тому і тариф для промисловості нижчий.
"Тариф на розподіл за першим класом нижче ніж для другого. По перше, в цих мережах нижчі втрати – що нижча напруга у мережах, то вищі втрати у них. За 2023 рік, втрати у мережах першого класу напруги складали 4,13 % та 7,14% у мережах другого класу напруги. А по-друге, це звичайна ринкова логіка – хто споживає більші обсяги претендує на дисконти. Для прикладу, у Вінниці тариф на розподіл для 1-ого класу складає 344,82 грн/МВт·год , а до 2-ого – 2 028,18; у Львові – 311,75 та 1 631,03; у Дніпрі – 226,41 та 1 328,03. Тарифи розраховуються виходячи із обсягів витрат на розподіл електроенергіїї за класами та обсягів цього розподілу. Тобто споживач за кожним класом напруги повинен покрити витрати, пов’язані із цим розподілом. А кількість споживачів за 1-им класом є неспівмірно меншою ніж споживачів за другим класом – одиниці чи десятки у регіоні", - наголошує експерт з енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
Відповідно тариф для великого бізнесу збільшиться з 0,24 грн/кВт-го до 1,25 грн/кВт-год. Для малого бізнесу зменшиться з 1,61 грн/кВт-год до 1,25 грн кВт-год. Так само і для населення, але воно цього не відчує, адже і так не сплачує за розподіл електроенергії та має тариф на світло, що частково датується державними Енергоатомом та Укргідроенерго. Якщо тарифи для промисловості на розподіл електроенергії підвищать, то у Енергоатому та Укргідроенерго з'являться додаткові кошти - в середньому по 0,38 грн/кВт-год.
"Ідея урівняти тариф на розподіл за класами, як очікується скоротить тариф для другого класу на 25%, і, природно, підвищить його для споживачів першого класу. І от важливо, що такий підхід порушує принцип каскадування витрат у формуванні тарифу (cost cascading principle of tariff construction), який є одним із базових у системі європейської енергетичної політики. Фактично, за втрати у мережах повинні сплачувати ті категорії користувачів, які користуються мережами у яких формуються відповідні втрати. Насправді ця зміна призведе до чергового крос-субсидування – хронічна хвороба української енергетики. І споживачі першого класу покриватимуть витрати і втрати споживачів 2-ого класу напруги", - розповідає Андріан Прокіп.
Інша сторона проблеми полягає в тому, що великі споживачі часто є експортерами і конкурують на зовнішньому ринку. Скорочення тарифу для 2 класу дещо скоротить витрати та собівартість виробництва малих виробників. Але малі виробники конкурують лише між собою на внутрішньому ринку та рідко щось постачають за кордон.
З червня 2024 року у великого бізнесу вже є нова проблема з електроенергією. Уряд вимагає, щоб великі підприємства закуповували 80% електроенергії, яку вони споживають, за кордоном. Це їм гарантуватиме те, що їх не будуть відключати від електроенергії. Раніше діяла норма про 50% закордонної електроенергії. При цьому така енергія є на 30-50% дорожчою за ту, що продається на ринках України.
АрселорМіттал Кривий Ріг (колишня "Криворіжсталь") доведеться скорочувати виробництво та відправити у простій 1200 робітників. Через це держава недоотримуватиме 210 млн грн щомісяця та ще 3,6 млрд грн не надійде як валютна виручка за експорт. На АМКР говорять, що вартість імпортної електроенергії для них вдвічі вища за вартість енергію, яку використовують аналогічні підприємства Західної Європи. Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат у Кривому Розі з групи Метінвест заявив, що може повністю припинити роботу через нову норму про імпорт 80% електроенергії від своїх потреб. Схожі проблеми на видобувних кар’єрах та у компанії FerrExpo.
Підписуйтесь на нашу Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини Підписатися на канал у Viber можна тут.