У разі відсутності фінансової підтримки важким для українців буде друге півріччя
Українці поки що не відчувають значних проблем із затримкою зарплат і соціальних виплат. Однак вже у другому півріччі ситуація можу бути іншою. Уряд не зможе вчасно виконувати всі свої зобов'язання, якщо не надійде допомога від міжнародних партнерів. Про це 25 лютого повідомив міністр фінансів України Сергій Марченко. Урядовці вже зараз змушені думати, як латати фінансові дірки, що виникають у бюджеті.
"Ми зараз вже відчуваємо певну нестачу коштів, але це ще не відчувають громадяни України. Ми знаходимо ресурси для того, щоб перекрити ці потреби", - заявив Марченко.
Але довго так тривати не може. Якщо не буде допомоги від західних партнерів, або вона уже недостатня, то бюджетні проблеми стануть відчутними вже для всіх. Власних запасів і власного ресурсу ще якось вистачить, щоб протягти перше півріччя.
"Я думаю, що безболісно ми можемо пройти перше півріччя, тому що ми бачимо, що є вже чіткі розрахунки на європейську допомогу. Також ми зробили все необхідне для того, щоб отримати допомогу від Світового банку. Тобто ці кошти дозволять нам перекритися", - сказав Марченко.
За його прогнозом, у разі відсутності фінансової підтримки важким для українців буде друге півріччя. Тоді вже почнуться і затримки із зарплатами й затягування із соцвиплатами. Він заявив, що Україна за потреби знайде гроші на підвищення грошового забезпечення військових.
"Ми завжди шукаємо можливості. Як ви знаєте, у 2022 році ми декілька разів змінювали бюджет, збільшуючи видатки на сектор безпеки і оборони. І у 2023 році – мінімум 3 рази були додаткові зміни. Ми робимо все можливе, щоб такі кошти в нас були. Тому всі видатки, яких будуть потребувати наші військові – ми будемо шукати", - наголосив Марченко.
Україна розраховує, що адміністрація президента Сполучених Штатів виконає свої запевнення і всі необхідні рішення для надання допомоги будуть ухвалені. Він зазначив, що отримання допомоги від західних партнерів є критично необхідним.
"Звичайно, це критично, але я б не сказав, що ми не пройдемо, або не будуть прийняті рішення. Тобто ми вважаємо, що рішення будуть прийняті, і зараз ми отримали всі необхідні запевнення адміністрації, що рішення будуть прийняті. Є декілька варіантів, як це може бути реалізовано", - додав Марченко.
Він висловив сподівання, що Україна отримає необхідну допомогу від західних партнерів. За потреби доведеться звертатися до країн щодо збільшення.
"Щодо планів, якщо в нас будуть складнощі – ми будемо звертатися до країн, які дали запевнення в частині програми Міжнародного валютного фонду, і говорити з ними в частині збільшення їх пакету, їх частки допомоги України", - резюмував Марченко.
23 лютого представники влади України та експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) досягли домовленості на рівні експертів щодо оновленого пакета заходів економічної та фінансової політики для третього перегляду 4-річної програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility - EFF) обсягом близько 15,6 мільярда доларів. Досягнуті домовленості мають бути затверджені виконавчою радою МВФ найближчими тижнями.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.