Мінстратегпром розширив критерії бронювання працівників оборонних підприємств

Читать на русском

Підприємства, установи і організації, залучені в ОПК, мають відповідати одному з двох критеріїв

Читать на русском
Бронювання
Мінстратегпром розширив перелік критеріїв для бронювання працівників ОПК

Підприємства, установи і організації, залучені в ОПК, мають відповідати одному з двох критеріїв

В Україні розширили можливості бронювання працівників оборонно-промислового комплексу (ОПК). Зміни стосуються тих критеріїв, які дають підставу для бронювання від 50% працівників, незалежно від військово-облікової спеціальності. Про це 20 травня повідомили у міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості. 

Відповідний наказ набув чинності 17 травня 2024 року. Відтепер підприємства, установи і організації, залучені у виробництві товарів, виконанні робіт і наданні послуг оборонного призначення з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин, мають відповідати одному з двох критеріїв:

1. Бути виконавцем чи співвиконавцем:

  • державного контракту з державним замовником у сфері оборони щодо виробництва товарів, виконання робіт та надання послуг, зазначених у попередньому абзаці,
  • або договору щодо виробництва товарів оборонного призначення шляхом коштів інших позабюджетних джерел, не заборонених законодавством України. 

При цьому товари оборонного призначення обов’язково мають бути поставленими до військових частин Збройних сил України та інших військових формувань. Незалежно від джерела фінансування, понад 50% від загального обсягу виробництва підприємства мають складати товари, роботи й послуги оборонного призначення (за останній звітний період).

2. Отримувати фінансову державну підтримку у вигляді грантів згідно з порядком надання фінансової підтримки для забезпечення розвитку інновацій та технологій для потреб оборони (Brave1), затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 8 березня 2024 року № 262. Таким чином, зміни фактично розширюють перелік критеріїв. Перший об’єднує ті два, які були чинні до цього часу, додаючи при цьому позабюджетні джерела фінансування. А другий дає можливість отримати підставу для бронювання компаніям, які знаходяться на стадії розробки свого продукту у сфері ОПК. Для тих підприємств, які вже розпочали шлях згідно з процедурою, чинною до цього часу, нічого не змінюється. Переліки документів та алгоритми дій згідно з оновленнями, можна знайти тут.

Мінцифри про бронювання ІТ-спеціалістів

Спеціалісти технологічних та інноваційних бізнесів, важливих для економіки підприємств мають бути заброньовані, щоб компанії продовжували наповнювати бюджет нашої країни. Відповідну думку 17 травня висловив міністр трансформації України Михайло Федоров. 

"В Україні 700 тисяч заброньованих людей, і тільки 4 тисячі — з ІТ-компаній. Частка ІТ у ВВП країни майже 5%. Торік від сфери до держбюджету надійшло 20,8 мільярда гривень податків. Це на 3,1 млрд гривень більше, ніж у 2022 році. Один ІТ-спеціаліст, який працює, створює та зберігає майже три робочі місця в економіці. Всього у сфері IT працює понад 300 тисяч співробітників, а з них заброньовано тільки 1,5%.

Компанії, які подають на бронювання, згідно з постановою Кабміну, отримали статус критично важливих для економіки, бо відповідають мінімум трьом з критеріїв:

  • середня зарплата на підприємстві не менша, ніж середня зарплата по регіону за IV квартал 2021 року,
  • відсутність заборгованості з ЄСВ,
  • понад 1,5 мільйона євро податків, сплачених до державного та місцевого бюджету протягом року, крім митних платежів,
  • понад 32 мільйони євро надходжень за останній рік, не враховуючи кредити та позики,
  • статус резидента Дія.City,
  • важливість для національної економіки — так званий галузевий критерій. Для ІТ-компаній це: належність до IT-індустрії + розмір середньої зарплати працівників за останній квартал — не менше, ніж еквівалент 1 200 гривень за курсом НБУ + середньооблікова кількість працівників за останній квартал — не менше 9 осіб.

"За наказом подано до бронювання всього 54 IT-спеціалісти. Це не курʼєри чи ігорка, це спеціалісти топрівня: архітектори, розробники, девопси. Саме інженери — основа Дія.City і саме інженери — наш стратегічний ресурс", - вказав Федоров.

Про які компанії і кількість заброньованих йде мова:

  • ТОВ «КОРТ» — 6 осіб,
  • ТОВ «Віза Україна» — 15 осіб,
  • ТОВ «Гловоапп Україна» — 11 осіб,
  • Дочірнє підприємство «ССМ» — 6 осіб,
  • ТОВ «Агрі Чейн» — 1 особа,
  • ТОВ «ФАВБЕТ ТЕК» — 15 осіб.

Варто додати, що раніше міністерка економіки України Юлія Свириденко скасувала наказ про бронювання працівників Glovo, Favbet Tech та інших. Напередодні це рішення викликало суспільний резонанс.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.