Міжнародний валютний фонд озвучив два сценарії економічної ситуації в Україні, один який передбачає шокові зміни вже з квітня 2024 року
Міжнародний валютний фонд спрогнозував, як розвиватиметься економічна ситуація в Україні у 2024 році та що очікує людей на початок наступного року. Є два сценарії: розвитку ситуації: базовий і негативний. Все залежить від того, якою буде ситуація на фронті, як надовго затягнуться бойові дії і чи посилить свою агресію росія.
Про це йдеться у меморандумі МВФ, який опублікували на офіційному сайті організації. Зазначається, що з початку війни влада України рішуче вживала заходів для реагування на потрясіння в економіці. Швидке та ефективне реагування і додаткове фінансування допомогли уникнути колапсу у країні, яка перебуває у стані війни.
Відтак базовий сценарій, який склали у МВФ ще минулого року, суттєво не змінився. Він передбачає невисоку інфляцію, та ймовірне повернення великої кількості мігрантів. Однак в МВФ вважають, що буде завдано великої шкоди інфраструктурі внаслідок ударів. Цей варіант також прогнозує завершення війни до кінця 2024 року. Загалом базовий сценарій макропрогнозу НБУ за січень передбачає відчутне зниження ризиків безпеки в Україні з 2025 року.
"Спираючись на цей досвід ефективного управління економікою, влада, як і раніше, буде готова рішуче відреагувати на потенційний сценарій погіршення ситуації за допомогою оперативних політичних заходів", - йдеться в документі.
Негативний сценарій від МВФ передбачає, що війна завершиться до кінця 2025 року. При цьому шок для економіки розпочнеться вже у другому кварталі 2024 року через інтенсифікацію війни.
"Це призведе до різкого зниження реального ВВП на 4% у 2024 році (порівняно зі зростанням на 3-4% у базовому сценарії) та нульового зростання у 2025 році", - йдеться в документі.
При цьому очікування МВФ падіння економіки за негативного сценарію покращилися порівняно з прогнозом у грудні 2023 року, коли фонд очікував на падіння ВВП на 5%.
"Враховуючи високі потреби в обороні, що зберігаються, і зниження економічної активності, бюджетний дефіцит продовжуватиме збільшуватися у 2024-2025 роках, а потім поліпшуватися лише поступово, йдеться в повідомленні. Дисбаланси на валютному ринку знову вийдуть на поверхню і, як очікується, зберігатимуться довше, враховуючи погіршення показників експорту, що призведе до вищого номінального знецінення найближчими роками, перш ніж воно наблизиться до базової тенденції", - прогнозує МВФ.
Сукупний дефіцит фінансування в негативному сценарії оцінюється приблизно в 140,6 млрд доларів. Це приблизно на 19 млрд доларів більше, ніж базовий прогноз на 2023-2027 роки (121,8 млрд доларів).
Нагадаємо, у грудні 2023 року Міжнародний валютний фонд розробив для України три сценарії залежно від тривалості війни: базовий, негативний та позитивний. Тут вважають, що без підтримки Україна може протриматись лише кілька місяців в умовах війни. Цього року Україна розраховує на допомогу від МВФ на суму 900 мільйонів доларів. Для Уряду України це стає актуальним на тлі призупинення фінансової підтримки зі сторони Сполучених Штатів.
У 2024 року пройшло інавгураційне засідання Керівного комітету Фонду розвитку потенціалу України (UCDF). Передбачається розширення технічної допомоги для реалізації програм економічних реформ українськими органами влади за координації Міжнародного валютного фонду.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
На зʼїзді депутатів сепаратистського регіону Молдови була прийнята резолюція, яка звертається до Росії, зокрема до Путіна, з проханням про «захист» у зв'язку з посиленням тиску з боку Кишинева. Інститут вивчення війни повідомив, що Придністровські лідери спеціально використовують термін «захист», можливо, з метою спровокувати військову ескалацію. Щоб розібратися у цьому питанні, ми звернулися до українського політолога Андрія Золотарьова. Приєднуйтесь до перегляду, щоб дізнатися думку експерта.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.