Найтупіші способи перетнути кордон: випадки абсурду, корупції та смертей на кордоні України

Читать на русском

Схеми незаконного перетину кордону, скільки і за що пропонують інспекторам, та як бере в оборот прикордонна мафія – з досвіду прикордонника

Читать на русском
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко

Схеми незаконного перетину кордону, скільки і за що пропонують інспекторам, та як бере в оборот прикордонна мафія – з досвіду прикордонника

Якій кількості громадян прикордонники щодня відмовлять в перетині кордону та які найпоширеніші причини для цього. Про тенденції, що зараз спостерігаються у незаконному перетині. І з чим пов’язано збільшення кількості випадків у певні періоди. Найпопулярніші схеми порушників. А також про зміни у правилах перетину кордону, які очікуються. Про це та багато іншого Інформатору розповів речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.

 


Законодавство регламентує перетин кордону, в тому числі і правила які визначають категорії, яким дозволено виїжджати за межі України під час воєнного стану. В першу чергу, мова йде про громадян України чоловічої статі – оскільки відносно цієї категорії є тимчасове обмеження залишати межі нашої держави під час воєнного стану. 

Для кого відкритий коридор

Правила чітко регламентують категорії, кому дозволено і на яких умовах. Тобто, які документи необхідні для того, щоб це підтвердити. 

«Так, перетнути кордон можуть особи з інвалідністю, багатодітні батьки, особи, які їдуть для перевезення гуманітарних вантажів, або слідують, як водії для здійснень міжнародних перевезень товарів чи пасажирів та інші категорії. Перелік досить широкий, але для того, щоб прикордонники здійснили пропуск, у особи мають бути відповідні документи», – зазначає речник.

За його словами, не всі громадяни, які прибувають на пункти пропуску, мають ці документи. Або не всі можуть підтвердити мету своєї поїздки. Тому за добу прикордонники можуть відмовляти до 150 особам, які або не можуть підтвердити мету своєї поїздки, або не мають потрібних документи.
Прикордонники фіксують навіть певні зловживання, коли намагаються підлаштуватися під певну категорію, кому дозволено перетинати кордон. Як правило, це може бути за різними напрямками. Можуть бути й особи, які слідують за системою «Шлях» як водії, або ж для перевезення гуманітарних вантажів. 

Навіть попри те, що інформація про особу є в інформаційній системі, в неї є відповідні розпорядження тих державних органів, які визначені в правилах. Прикордонники також перевіряють й мету поїздки. Бо досить часто можуть бути зловживання. Наприклад, людина зазначається, як водій, а він не має водійського посвідчення. Тобто він не може виступати в ролі водія, що передбачено правилам перетину кордону. Або ж під час безпосередньо перетину кордоні його мета зовсім інша – не для перевезення товарів, вантажів або гуманітарної допомоги – а, наприклад, відпочити чи здійснити інші речі за кордоном. 

«Також це може бути відмова відносно осіб, які супроводжують людей з інвалідністю. Які, наприклад, не мають необхідного пакету документів, як прописано у правилах перетину кордону, або ми розуміємо, що до цього разом з особо з інвалідністю вже виїжджала зовсім інша людина. У такий спосіб намагаються зловживати певні особи», – наводить Андрій Демченко. 

Хитрунів все більше

Тому прикордонники ретельно перевіряють документи у всіх осіб, які слідують за межі України. В першу чергу, відносно чоловіків-громадян України у віці від 18 до 60 років. Речник підкреслює, що спроби незаконного перетину кордону значно збільшилися під час введення воєнного стану і тих обмежень, які почали діяти на кордоні. Бо до того спроб незаконного перетину громадянами України було значно менше. В основному, це були ті порушники, які намагалися переправити товари в країни Європи, в тому числі по «зеленій» ділянці кордону. Зараз через введення обмежень перетину люди й обирають для себе незаконний шлях. 

«Хтось по «зеленій» ділянці кордону – поза межами пунктів пропуску. Хтось намагається перетнути незаконно через пункти пропуску на шляхах, де можна легально перетинати кордон. Але там, як правило, порушники використовують підробні документи. Або намагаються підкупити інспекторів Держприкордонної служби. Або навіть ховаються в конструктивних особливостях транспортних засобів», – розповідає прикордонник.

Є навіть випадки, коли людина, яка заїхала у пункт пропуску, намагається обійти лінію паспортного контролю, ховаючись за кабінками та іншими інфраструктурними об’єктами пункту – для того, щоб непомітно пройти через пункт пропуску. Так випадки поодинокі, але є.

Найбільше подивів прикордонників було на початку введення воєнного стану. Запам’яталися випадки, коли порушники перевдягалися у жіночий одяг, намагалися використовувати чужі документи, наприклад, документ дружини. Нещодавно затримали порушника в жіночому одязі з паспортом сестри. Навіть після затримання він наполягав на тому, що він жінка і сподівався, що прикордонники його відпустять. 

Під прицілом прикордонної мафії

Більшість спроб відбувається по «зеленій» ділянці кордону – поодиноко та навіть групами осіб. Найбільше таких спроб за останній час – на кордоні з Молдовою та Румунією. Переважна більшість цих порушників не є самостійними особами, які мандрують до кордону.

Андрій Демченко стверджує, що як правило, вони користуються послугами третіх осіб – злочинних організованих груп, з якими вони контактують через соціальні мережі, заручаються якоюсь їхньою підтримкою. Ці пособники інструктують, як їм краще дістатися до кордону, беруть з них за це кошти. І в подальшому, користуючись цими інструкціями, або у супроводі пособників порушники намагаються дістатися лінії державного кордону.

«Як ми бачимо після того, як затримуємо порушників, кошти, які вони платили цим злочинним групам, можуть коливатися від 3 до 10 тисяч доларів. Обираючи шлях незаконного перетину кордону, самі порушники наражають себе на небезпеку. А пособникам та організаторам зі злочинних груп відверту плювати на життя людей. Досить часто вони їх направлять через важкодоступні гірські місцевості, через лінію кордону, де вона проходить по гірським річкам. І були випадки, коли ми затримуємо порушника, а він зізнається, що його не попереджали, що доведеться долати вплав річку. Він розуміє, що не має достатніх фізичних сил на це і, як правило, не ризикує», –зазначає речник ДПС.

На даний момент вже зафіксовано майже 30 випадків смертей – коли виявлялися тіла людей саме в гірських річках. А загалом фактів, коли люди гинули, намагаючись незаконно перетнути кордон, вже більше 35. 

Хабарі сягали $6 тисяч 

«Більшість спроб надання неправомірної вигоди військовослужбовцям ДПС фіксується у пунктах пропуску. Наприклад, коли порушників затримують на «зеленій» ділянці – на них відразу складають адміністративні документи, проводиться фільтрація. І там спроб відкупитися вкрай мало. А в пунктах пропуску люди практично відразу намагаються запропонувати надати хабаря інспекторам. Інколи суми досягали 5-6 тисяч доларів. Якщо людина викривається з підробкою – вона несе карну відповідальність. Якщо спробує підкупити інспектора ДПС – це також кримінальна відповідальність. Таких осіб передають правоохоронним органам», – ділиться Андрій Демченко.

За його інформацією, на даний момент змін в правилах перетину кордону немає. Але були прийняті зміни до законодавства, пов’язані з мобілізацією. В тому числі і до статті яка визначає категорію осіб, які мають відстрочку або не підлягають під призов. Тому варто очікувати, що будуть зміни і в правила перетину кордону. І, скоріш за все, вони будуть некардинальними.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.