НАЗК витратить майже 2 мільйони гривень на опитування щодо корупції в Україні - деталі тендеру

В опитуванні щодо корупції братимуть участь громадяни України віком від 18 років

Тендер
НАЗК витратить 1,7 мільйона гривень платників податків на опитування щодо корупції в Україні

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вирішило провести опитування щодо корупції в Україні за понад 1,7 мільйона гривень. Відповідний тендер оголосили 18 червня та вже обрали переможця. Про це свідчить оголошення в електронній системі публічних закупівель Prozorro.

Оголошення щодо проведення стандартного опитування щодо корупції в Україні з'явилося на сайті Prozorro 18 червня 2024 року. Його замовником виступає НАЗК, а контактною особою вказана Світлана Чайковська. Очікувана вартість закупівлі – 1 740 700 гривень.

"Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» організація проведення досліджень з питань вивчення ситуації щодо корупції належить до повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції. Також згідно із Законом Національне агентство здійснює підготовку проєкту національної доповіді щодо реалізації засад антикорупційної політики. Ця доповідь має містити, зокрема, узагальнений аналіз ситуації щодо корупції та впливу здійснюваних заходів на рівень корупції (на основі статистичних даних та результатів соціологічних досліджень). Результати (дані) таких досліджень можуть бути використані для періодичного аналізу ефективності антикорупційної політики за умови, якщо вони є якісним та релевантним завданням дослідження (тобто відображають ситуацію щодо рівня та показників корупції в державі), а також є динамічно порівнюваними", - йдеться у документах до тендеру.

Концепція організації проведення НАЗК соціологічних досліджень передбачає декілька етапів:

  • Підготовчий етап – формування базового переліку сфер для визначення рівня поширення корупції в них через проведення експертного опитування. На цьому етапі шляхом аналізу антикорупційного законодавства, результатів попередніх досліджень щодо наявності корупційних практик у певних сферах звужується коло потенційно корумпованих сфер до такої кількості, яка дає змогу вивчити потенційний рівень поширення корупції в них за допомогою експертного опитування (бажано не більше ніж 35 сфер).
  • Перший етап опитування – проведення експертного опитування, спрямованого передусім на визначення сфер з найбільшим рівнем поширеності корупції. Це є першочергово необхідним етапом, оскільки отримані дані мають стати відправним орієнтиром для вибору подальших інструментів дослідження корупції в певних сферах.
  • Другий етап опитування – проведення репрезентативного опитування населення України та репрезентативного опитування представників бізнесу. Проведення цих опитувань надає можливість отримати релевантні дані щодо показників як сприйняття корупції зазначеними групами респондентів, так і корупційного досвіду загалом і в окремих пріоритетних сферах (визначених, у тому числі за результатами експертного опитування), де населення та бізнес мають достатньо репрезентативний досвід взаємодії.
  • Третій етап опитування – проведення окремих опитувань з метою визначення поширеності корупції та ідентифікації корупційних практик у тих сферах, в яких з огляду на невисокий досвід взаємодії неможливе отримання.

Наведена концепція організації соціологічного дослідження дасть змогу забезпечити виконання завдань з отримання кількісних характеристик сприйняття та досвіду корупції у переважній більшості визначених пріоритетних сфер. Таким чином, ця методика включає розподіл визначених сфер за такими компонентами дослідження та видами соціологічних опитувань, що проводитимуться періодично для системного вивчення насамперед показників корупційного досвіду: 1) загальнонаціональне опитування населення (репрезентуватимуть генеральну сукупність жителів України); 2) загальнонаціональне опитування представників бізнесу (репрезентуватимуть генеральну сукупність представників підприємництва України); 3) опитування в кластері – опитування цільових груп, які репрезентують окремі групи населення та/або представників бізнесу, що мають специфічний досвід взаємодії у певній сфері, де є підвищений ризик корупції (з переліку пріоритетних сфер щодо запобігання та протидії корупції в Україні). Опитування проводитимуть на всій території України (окрім тимчасово окупованих територій та зони бойових дій) до 45 календарних днів, не раніше 15 вересня 2024 року.

Анкета опитування

Анкета опитування населення (форма А1). Вона містить 65 змістовних запитань і складається з таких розділів:

  • Розділ 1. Показники сприйняття корупції (23 питання);
  • Розділ 2. Показники корупційного досвіду в сферах (11 сфер, 37 питань);
  • Розділ 3. Соціально-демографічні характеристики респондента (5 питань).

Анкета опитування підприємців (форма А2). Вона містить 55 змістовних запитань і складається з таких розділів:

  • Розділ 1. Показники сприйняття корупції (21 питання);
  • Розділ 2. Показники корупційного досвіду в сферах (7 сфер, 26 питань);
  • Розділ 3. Соціально-демографічні характеристики респондента (8 питань). 

"Остаточний варіант анкет з урахуванням результатів апробації (тестування інструментарію виконавцем робіт з проведення опитування) доводиться до відома Національного агентства", - наголошується у документах до тендеру.

Анкета опитування населення щодо корупції в Україні
Анкета опитування населення щодо корупції в Україні

Про переможця тендеру

За інформацією аналітичної платформи YouControl, ТОВ "ІНФО САПІЄНС" зареєстрували у вересні 2018 року. Її керівником вказаний Дмитро Савчук з Києва. Основним видом діяльності компанії є дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки. Фірма надавала послуги ПриватБанку, Мінсоцполітики, Нацбанку, Держстату та іншим. На сайті Info Sapiens зазначається, що вони є дослідницькою агенцією, яка спеціалізується на проведенні досліджень громадської думки, поведінкових замірах та аналізі даних з вторинних джерел.

В Україні другою найбільшою проблемою після війни є корупція

В Україні високий рівень корупції посідає друге місце серед основних проблем українців після збройної агресії Російської Федерації. Про це свідчать результати дослідження «Корупція в Україні 2023: розуміння, сприйняття, поширеність», яке презентувало Національне агентство з питань запобігання корупції, повідомляло видання Укрінформ. Згідно з результатами опитування, корупція посідає друге місце серед основних проблем для України (71,6%) після повномасштабного вторгнення Російської Федерації (89,7%). Серйозною проблемою корупцію вважають 71,6% представників населення і 73% представників бізнесу. Водночас 87,9% населення та 81,3% бізнесу вважають, що корупція поширена в Україні, а її рівень зріс, як порівняти з 2022 роком.

У дослідженні йдеться, що у 2023 році показники оцінки динаміки рівня корупції погіршилися. На збільшенні рівня корупції наголошують понад удвічі більше респондентів, ніж торік - 61,2% проти 29,2%. Зокрема, про зростання рівня корупції говорять 46,3% представників бізнесу, що майже втричі перевищує показник 2022 року, який становив 16%. Майже 50% українців покладають найбільшу відповідальність за подолання корупції на Президента та його Офіс. Таку думку висловили 47,5% громадян і 48,3% представників бізнесу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Останні новини

Справу керівника WOG Пивоварського передали до суду - у чому його звинувачують

Ігроманам більше не видаватимуть кредитів - подробиці від КРАІЛ

Повний перелік податків, які хоче підняти Кабмін, та наслідки цього рішення

Чи випишуть автоматично штрафи всім, хто не оновив дані, відповіли в Міноборони

ЄС надасть Укрзалізниці більше 40 мільйонів євро на євроінтеграцію

Перетворювач напруги з Епіцентру не сподобався покупцю - що вирішив суд

В Україні стрімко дорожчає автогаз: скільки доведеться платити

Як продовжити пенсію по інвалідності під час війни, пояснили юристи

Бізнес назвав найбільш реальну модель економічного бронювання: яку саме і які аргументи

Світла стане більше: до енергосистеми України підключили атомний блок

Більше новин
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube