НБУ прогнозує пришвидшення інфляції: чого українцям очікувати до кінця 2024 року

Упродовж першого кварталу 2024 року споживча інфляція сповільнювалася швидше, ніж очікував НБУ, проте далі вона буде пришвидшуватися, прогнозує регулятор

НБУ, інфляція
НБУ прогнозує помірне посилення інфляційного тиску

В НБУ повідомили, що фактична споживча інфляція сповільнилася до 3,2% у березні 2024 року та була нижчою за прогноз НБУ, оприлюднений в Інфляційному звіті за січень 2024 року. Наразі Нацбанк прогнозує помірне посилення інфляційного тиску. Про це регулятор написав 25 квітня на своєму офіційному сайті.

В НБУ пояснюють, що відхилення від інфляційного прогнозу на 2024 рік зумовлювали передусім малопрогнозовані чинники. Так, тепла зимова погода забезпечила більшу пропозицію сирих продуктів харчування, а також сприяла послабленню тиску з боку витрат бізнесу, зокрема на енергоносії. Крім того, надалі відображалися ефекти від значних врожаїв попереднього року.

«Як і раніше, НБУ прогнозує помірне посилення інфляційного тиску цьогоріч з огляду на очікуване вичерпання ефектів більших врожаїв попереднього року, подальше відновлення споживання та підвищення витрат бізнесу в умовах війни. Водночас, ураховуючи кращу фактичну інфляційну динаміку та поліпшення інфляційних очікувань, прогноз інфляції на кінець цього року знижено з 8,6% до 8,2%», - йдеться в повідомленні регулятора.

Однак, додають в НБУ, уже наприкінці 2025 року вона сповільниться до 6%, а у 2026 – до 5%. Цьому сприятимуть поступова нормалізація умов для функціонування економіки, послаблення зовнішнього інфляційного тиску та послідовна монетарна політика НБУ.

«Відновлення економіки триватиме, хоча буде стриманим. У І кварталі 2024 року, за оцінками НБУ, зростання реального ВВП було слабшим, ніж очікувалося. Вплинули стримані бюджетні видатки в умовах невизначеності з надходженням зовнішнього фінансування, й додатково наслідки блокади західного кордону. Прогноз зростання ВВП дещо погіршено через наслідки масштабних атак росії на енергетичну інфраструктуру України», - зауважує регулятор .

В НБУ очікують, що економіка зросте на 3% у 2024 році та на 4,5-5% у 2025-2026 роках.

«У 2024 році Україна розраховує отримати 38 млрд дол. США зовнішньої бюджетної допомоги. Завдяки цьому міжнародні резерви залишатимуться на високому рівні. Наразі їх обсяг – близько 44 млрд дол. США. Завдяки підтримці партнерів та посиленню стійкості державних фінансів буде змога й надалі забезпечувати макрофінансову стабільність, необхідну для сталого відновлення економіки», - запевняють в НБУ.

Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається тривалість та інтенсивність війни, наголошують в НБУ.

«Водночас можуть реалізуватися й позитивні сценарії, наприклад, розширення експортних можливостей, передавання Україні коштів від знерухомлених російських активів, пришвидшення євроінтеграційних процесів, реалізація масштабної програми відновлення України», - заявили в Нацбанку.

Скільки готівки в руках українців

Станом на 1 квітня 2024 року у готівковому обігу України перебувало 780,3 млрд гривень. Це на 16 млрд гривень, або на 2,1% більше, ніж на початок 2024 року. 

За даними Нацбанку, в готівковому обігу є 2,7 млрд банкнот на загальну суму 773,2 млрд гривень, а також 14,6 млрд монет на суму 7 млрд гривень.
На одного жителя України на 1 квітня цього року припадало: 66 банкнот і 179 платіжних розмінних та обігових монет.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube