В Пенсійному фонді України пояснили порядок виплати одноразової грошової допомоги потерпілому від нещасного випадку на виробництві
Із початку 2023 року відбулись зміни у законодавстві щодо механізму оплати листків тимчасової непрацездатності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві. За яким порядком зараз виплачується одноразова грошова допомога потерпілому, 15 квітня розповіли в Пенсійному фонді України.
В ПФУ повідомили, що розмір одноразової грошової допомоги потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, який встановлюється медико-соціальною експертною комісією (МСЕК), виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілого на страхову виплату. Наприклад, у разі якщо страховий випадок настав після 01.04.2024 та втрата працездатності становить 100%, – розмір виплати складатиме 56 000 грн (мінімальна зарплата – 8 тисяч гривень) .
«Якщо під час розслідування нещасного випадку встановлено, що ушкодження здоров’я настало не лише з вини роботодавця, а і внаслідок порушення потерпілим норм про охорону праці, розмір одноразової страхової виплати зменшується, але не більш як на 50%», - пояснили у фонді.
У разі коли потерпілому вперше встановлено сукупний відсоток втрати професійної працездатності за декількома страховими випадками та по одному з них встановлено, що ушкодження здоров’я настало не лише з причин, що залежать від страхувальника, а і внаслідок порушення потерпілим законодавства про охорону праці, тоді розмір одноразової допомоги розраховується за кожним страховим випадком та зменшується відповідно до страхового випадку, за яким установлено вину потерпілого.
«Якщо під час подальших обстежень МСЕК встановить потерпілому вищий ступінь втрати стійкої професійної працездатності з урахуванням іншої професійної хвороби або іншого каліцтва, пов’язаного з виконанням трудових обов’язків, одноразова страхова виплата визначається відповідно до відсотка, на який збільшено ступінь втрати працездатності порівняно з попереднім обстеженням МСЕК, виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілого на страхову виплату», - додали в Пенсійному фонді.
У разі загибелі мобілізованого працівника допомога на поховання Пенсійним фондом України не надається, оскільки така особа в цей період не набула статусу застрахованої особи. Проте в питанні, хто надає допомогу на поховання є деякі нюанси.
У ПФУ пояснили, що військовозобов’язані, які були призвані на військову службу під час мобілізації, в особливий період, набувають нового юридичного статусу — військовослужбовці, у зв’язку з чим на них повинні поширюватися норми законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей» та інших нормативно-правових актів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.