Обмеження консульських послуг за кордоном - що робити українцям, які перебувають у Польщі, Фінляндії та Латвії

Читать на русском

Громадяни України в умовах тимчасових обмежень надання консульських послуг можуть скористатися альтернативним варіантом

Читать на русском
Консулскі послуги
Українці у Фінляндії, Польщі, Латвії в умовах тимчасових обмежень надання консульських послуг можуть оформити "сірий" паспорт

Громадяни України в умовах тимчасових обмежень надання консульських послуг можуть скористатися альтернативним варіантом

Дипломатичні місії у Фінляндії, Польщі, Латвії та інших країнах відмовляють громадянам України в наданні послуг. Наразі є альтернативні шляхи отримання дійсних документів, зокрема, так званий "сірий" паспорт. Він дозволяє легально перебувати на території країни, заробляти на життя та здобувати освіту. 

Як йдеться у матеріалі "Телеграфу", "сірий" паспорт видають на обмежений строк, зазвичай це один-три роки. А по закінченні цього періоду його потрібно поновлювати.

Польща 

У Польщі "сірим паспортом" називають Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca (TZTC). Цей документ видають органи прикордонної служби іноземцям, які подали заяву про надання їм міжнародного захисту. Тимчасове посвідчення TZTC підтверджує особу іноземця під час його перебування на території Республіки Польща протягом усього строку його дії. Також воно дає право іноземцеві та його неповнолітнім дітям, вказаним у документі, легально перебувати в Польщі до остаточного розв'язання питання з надання їм міжнародного захисту. На офіційному урядовому сайті є зразок належним чином заповненої заяви для отримання такого тимчасового посвідчення. Це полегшує процес подачі необхідних документів для оформлення цього своєрідного "сірого паспорта" для біженців і шукачів притулку на території Польщі.

Латвія 

У Латвії існує документ під назвою "Паспорт негромадянина". Його видають особам, які офіційно не є громадянами Латвії чи будь-якої іншої країни світу. Хоча питання негромадян часто прирівнюють до проблеми осіб без громадянства, деякі джерела стверджують, що статус негромадянина в Латвії та Естонії є унікальним явищем, якого раніше не існувало в міжнародному праві. Негромадяни Латвії мають особливі переваги, яких не мають громадяни країни — зокрема, можливістю вільно подорожувати до країн Шенгенської зони без необхідності оформлення візи. Для оформлення "Паспорта негромадянина", документи потрібно подавати до відділень Офісу громадянства та міграційних справ (ОКМА) незалежно від місця проживання. Паспорт видають протягом 10 робочих днів, або в терміновому порядку за два робочі дні за бажанням заявника (без врахування дати подачі документів). Про те, які документи потрібні вказано на адміністративному порталі.

Фінляндія 

У Фінляндії документ, що замінює національний паспорт для іноземців, має назву Muukalaispassi, котрий з фінської перекладається буквально як "Паспорт іноземця". Його видають особам, які отримали посвідку на проживання у зв'язку з потребою захисту. Однак при цьому у них відсутній дійсний проїзний документ, який би посвідчував їхню особу та громадянство.

Паспорт іноземця має обмежений строк дії — не більш як п’ять років. По закінченні цього періоду документ потрібно замінювати на новий. На офіційному адміністративному порталі Фінляндії також детально роз'яснено всі вимоги для отримання "Паспорта іноземця". Там чітко прописано, які категорії осіб мають право на цей документ, який пакет документів необхідно подати, куди звертатися та який порядок дій слід дотримуватися під час оформлення.

МЗС про тимчасові обмеження у прийнятті нових заяв на надання консульських послуг

МЗС повідомило про тимчасове припинення з 23 квітня цього року прийняття нових заяв на вчинення консульських дій від чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном (за винятком заяв про оформлення посвідчень особи на повернення в Україну). Рішення про призупинення процесу надання консульських послуг визначеній категорії громадян є тимчасовим кроком, обумовленим необхідністю розв'язання питань щодо військового обліку громадян мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном. Важливо зазначити, що всі заяви про надання консульських послуг, подані до зазначеної дати, розглянуть та опрацюють консульські установи в повному обсязі, у тому числі подані до 23.04.2024 року заяви на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.