Виїзд за кордон особам з інвалідністю: які правила та потрібні документи

Юристи пояснили, як виїхати за кордон особам з інвалідністю третьої групи

Які документи потрібно мати особам з інвалідністю, щоб виїхати з України
Виїзд за кордон

Під час воєнного стану військовозобов'язані громадяни не можуть перетинати кордон (за певних виключень). Проте право на виїзд без обмежень мають громадяни України, які мають інвалідність І, ІІ, ІІІ групи. Тобто, якщо в чоловіка встановлена інвалідність, він може вільно перетинати кордон в період воєнного стану. 

Юристи пояснили, що для того, щоб особа з інвалідністю третьої групи могла виїхати за кордон, потрібно також мати повний пакет документів, які цю інвалідність підтвердять. Зокрема, йдеться про такі документи:

  • закордонний паспорт;
  • документи, що підтверджують інвалідність (довідка за формою №157-1/о, посвідчення, яке підтверджує статус інваліда, пенсійне посвідчення або документ, що підтверджує призначення соціальної допомоги) - найкраще це посвідчення особи з інвалідністю, оскільки були прецеденти, що з довідкою МСЕК особу не пропускали.

Серед підстав для виїзду законом передбачено такі:

  • для лікування;
  • для відпочинку;
  • для навчання;
  • для роботи;
  • для інших особистих цілей.

У випадку перетину кордону громадянину з інвалідністю третьої групи можуть бути запропоновані додаткові заходи контролю, наприклад пред'явлення довідки МСЕК та посвідчення особи з інвалідністю. Прикордонники можуть відмовити у виїзді в таких ситуаціях:

  • якщо інвалід третьої групи не має документів, що підтверджують його особу та громадянство України;
  • якщо інвалід третьої групи не має документів, що підтверджують інвалідність;
  • якщо інвалід третьої групи має заборону на виїзд за кордон, встановлену судом або іншим органом державної влади;
  • якщо інвалід третьої групи є підозрюваним або обвинуваченим у вчиненні злочину, щодо якого здійснюється розслідування або судове провадження;
  • У разі відмови у перетині державного кордону інваліду третьої групи прикордонний контрольний орган зобов'язаний надати йому письмове пояснення з підставами відмови.

Які правила виїзду дітей за кордон     

Дитина, яка не досягла 16-річного віку, не може виїжджати за кордон самостійно. Потрібно, щоб її супроводжував один з батьків, бабусі чи дідусі, старші брати або сестри (або опікуни, законні представники). Крім супроводу одного з батьків, баби, діда, мачухи, вітчима або повнолітніх братів чи сестер, один із батьків може уповноважити перетинати кордон із дитиною сторонню людину. 

"Для цього потрібно піти в Службу у справах дітей за місцем проживання і написати заяву. Ця заява обов'язково має бути завірена керівником районної військової адміністрації або керівником міської, сільської чи селищної ради. У постанові зазначено, що нотаріально засвідчена згода другого з батьків при цьому не вимагається. Однак якщо один із батьків може надати таку згоду, краще її надати, щоб не виникало питань на кордоні. Якщо з дитиною їде чоловік, він повинен належати до категорії тих, хто звільнений від мобілізації, військової служби і мати про це відповідний документ", - пояснили експерти.   

Коли законні представники або батьки приїжджають за кордон, вони мають звернутися до закордонної дипломатичної установи про взяття дітей на консульський облік. У випадку, якщо дитині більш як 16 років, то вона може перетинати кордон самостійно. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube