Обвал курсу гривні: у Нацбанку занепокоєні ситуацією та готують план дій

В НБУ занепокоєні обвалом курсу гривні, обіцяють вжити заходів

НБУ, курс гривні
НБУ готовий вжити заходів для забезпечення стійкості валютного ринку

Поточне послаблення курсу гривні на валютному ринку НБУ пов'язує з розширенням чистого попиту протягом останніх двох місяців. Проте регулятор занепокоєний ситуацією. Про це повідомили у пресслужбі НБУ у відповідь на запит агентства Інтерфакс-Україна.

У Національному банку вважають, що темп послаблення гривні протягом останніх тижнів може створити додаткові ризики для стійкості валютного ринку та, відтак, цінової стабільності.

"Тому Національний банк готовий вжити належних заходів для забезпечення стійкості валютного ринку, необхідних для подальшого забезпечення цінової стабільності", – йдеться у повідомленні.

У Нацбанку вказали, що досі курсова динаміка, попри певне послаблення гривні, узгоджувалася з метою НБУ забезпечити помірну інфляцію, що підтверджує її наближення до цільового рівня 5% у червні.

Поточне послаблення курсу гривні на валютному ринку регулятор пов'язує з розширенням чистого попиту протягом останніх двох місяців під впливом збільшення бюджетних видатків, значна частина яких матеріалізується в попит на валюту, травневої валютної лібералізації, а також тимчасового зменшення пропозиції валюти аграрним сектором.

Останній фактор у Нацбанку пояснюють вичерпанням торішнього врожаю та "ефектами від окремих рішень з царини регулювання граничних строків розрахунків за операціями з експорту деяких видів аграрної продукції". Нацбанк зазначив, що зараз є всі передумови для забезпечення стійкості валютного ринку.

"Незабаром почне надходити валюта від продажу нового врожаю, а функціонування морського коридору створює можливості для активного експорту", – повідомив НБУ.

Зокрема, вже цього місяця центральний банк України очікує на надходження $3,9 млрд від США. Відповідно, міжнародні резерви знову перевищать рівень $40 млрд.

Чи зможе НБУ «втримати» той курс, який вважає потрібним?

За словами економіста Юрія Гайдая - так, зможе. Поки у нього достатньо резервів.

"Тобто поки дурних масштабів дефіцит у зовнішній торгівлі компенсується притоком допомоги від наших партнерів. Зараз резервів вистачає на 5 місяців імпорту, це гарний запас. Із притоком допомоги на найближчі 12 місяців серйозних проблем бути не повинно", - зауважив Гайдай.

Раніше Інформатор писав, що у другому півріччі 2024 року загальна економічна ситуація не вибиватиметься за межі макроекономічних прогнозів НБУ, а ризики обвалу національної валюти будуть мінімальними. Таку думку висловив Сергій Мамедов, голова правління ГЛОБУС БАНКУ. 

На його погляд, червневе схвалення кредиту від країн “Великої сімки” на $50 млрд, який “гаситиметься” коштом заморожених активів країни-агресора, — це потужна фінансова “ін’єкція” для України на 2025 рік. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube