Укрзалізниця не запропонувала чоловіку переведення на іншу роботу зі збереженням середньої заробітної плати
Чоловік працював в Укрзалізниці у департаменті внутрішнього аудиту та контролю на посаді старшого ревізора. Згодом компанія призупинила дію трудового договору до припинення або скасування воєнного стану. Він вимагає визнати наказ незаконним, поновити дію трудового договору та стягнути заробітну плату. Про це йдеться у рішенні Київського районного суду Одеси, опублікованому 27 травня 2024 року.
Чоловік перебуває у трудових відносинах з АТ «Укрзалізниця» та працює у департаменті внутрішнього аудиту та контролю на посаді старшого ревізора. Наказом АТ «Укрзалізниця» від 01.04.2022 року було призупинено дію трудового договору до припинення або скасування воєнного стану в Україні. Він стверджує, що на день винесення наказу абсолютна неможливість надання компанією йому роботи не вбачалась, оскільки діяльність АТ «Укрзалізниця» не призупинялася під час воєнного стану. Також йому не запропонували переведення на іншу роботу зі збереженням середньої заробітної плати.
11.01.2023 року чоловік просив Укрзалізницю поновити дію трудового договору на посаді старшого ревізора відділу внутрішнього аудиту управління внутрішнього аудиту та контролю регіональної філії «Одеська залізниця» департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця». Він отримав лист від компанії де зазначалось, що зростання втрат основного капіталу i масова міграція призводять до більш вираженого скорочення виробництва, колапсу торгових потоків, що відображаються в тому числі i на діяльності АТ «Укрзалізниця».
Чоловіка не ознайомлювали зі спірним наказом, копію він отримав лише 8 червня 2023 року та встановив, що документ не відповідає приписам ч. 2 ст. 13 Закону України Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану, оскільки в ньому відсутні відомості щодо РНОКПП або серії і номеру паспорта та інформація про погодження наказу з військовою адміністрацією.
"Чоловік працював на посаді старшого управління внутрішнього аудиту та контролю регіональної філії «Одеська залізниця» департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця». Департамент внутрішнього аудиту та контролю надає аудиторські послуги згідно із затвердженими наглядовою радою товариства планами внутрішніх аудитів. Однак, станом на 07.11.2022 року плани внутрішніх аудитів на 2022 рік наглядовою радою не затверджувались, що свідчить про те, що фактично функціонування департаменту внутрішнього аудиту та контролю було зупинено. Військова агресія Російської Федерації проти України призвела до значних руйнувань залізничної інфраструктури, втрати майна та активів товариства, обсяги господарської діяльності АТ «Українська залізниця» критично зменшилися. Всі сили та ресурси товариства в умовах війни спрямовані виключно на забезпечення життєдіяльності та обороноздатності країни. У зв'язку із запровадженням в Україні воєнного стану в АТ «Українська залізниця» з 24.02.2022 року встановлено режим простою, у зв'язку з чим була зупинена робота структурних підрозділів, які не виконують критично важливі завдання. Старшому ревізору було встановлено режим простою з 24.02.2022 року до 28.02.2022 року та з 01.03.2022 року до 31.03.2022 року. У зв'язку з неможливістю надання та виконання роботи внаслідок критичного зменшення обсягів господарської діяльності наказом від 01.04.2022 року простій позивача припинено та призупинено дію його трудового договору з 01.04.2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні. Тимчасове його переведення на іншу роботу було також неможливе", - заявили в Укрзалізниці.
Суд задовольнив позов чоловіка. Наказ АТ «Українська залізниця» в частині призупинення дії трудового договору з ним визнали незаконним та скасували. На його користь з компанії стягнуть середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 398 736 гривень.
"АТ «Українська залізниця» своєї діяльності не припиняло, як станом на час початку збройної агресії Російської Федерації проти України, так і станом на час винесення оскаржуваного наказу товариство працювало та продовжує працювати і на даний час. Відповідачем не доведено наявності передбачених законом підстав для призупинення з позивачем дії трудового договору, як і не доведено, що на час видання оскаржуваного наказу існували обставини, які виключали можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором, тобто того, що існувала абсолютна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника її виконувати. Падіння доходів внаслідок зменшення обсягу вантажних перевезень також не свідчить про неможливість відповідача забезпечити позивача роботою. Особисто позивач не був ініціатором призупинення трудового договору із відповідачем, не звертався з питанням про те, що він не може виконувати роботу через збройну агресію і тому слід призупинити з ним дію трудового договору. Відповідне рішення про призупинення дії трудового договору ініціював та прийняв роботодавець. З огляду на вищенаведене, суд вважає, що твердження відповідача про відсутність можливості надавати роботу позивачу є безпідставними та необґрунтованими", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.