Оформлення паспорта за кордоном: коли потрібно повернутися в Україну, щоб забрати документ

Скільки зберігається паспорт українця в ДМС, якщо людина за кордоном

Юристи пояснили нові правила оформлення паспорта за кордоном
Паспорт

Громадяни, знаходячись за кордоном, можуть оформити український паспорт. Відповідну постанову ще в червні 2022 року ухвалив Кабінет міністрів. Згідно з рішенням урядовців, громадян, які через війну виїхали за кордон, можуть своєчасно отримати паспортні документи. Експерти пояснили, як це відбувається.

Про це розповіли юристи Української Гельсінської спілки з прав людини у справах Криму. Зазначається, що 17 грудня урядовці ухвалили постанову №1271, якою внесли зміни в правила оформлення внутрішнього та закордонного паспортів громадянам, які знаходяться за кордоном. Зміни стосуються оформлення паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку, процедури встановлення особи та, за потреби, проведення додаткових перевірок.

Експерти пояснили, що для цього відокремленим підрозділам державного підприємства "Документ" за кордоном дали змогу проводити процедуру встановлення особи у режимі відеоконференцзв’язку за участю заявника та членів його сім’ї, близької особи. Раніше правила передбачали, що при оформленні паспорта громадянина України вперше після досягнення 18-річного віку в переліку необхідних документів повинна бути фотографія особи. Сьогодні ця вимога вже скасована. Тобто,  встановити особу заявника можна з допомогою відеоконференцзв’язку за його участі або членів його сім’ї (зокрема колишньої дружини/колишнього чоловіка), близької особи. Присутність заявника обов’язкова.

Під час надання документів для оформлення паспорта громадянина України заявник повинен також подати письмову згоду в довільній формі, в якій зазначить відомості про членів сім'ї (особи, яка залучена до проведення процедури встановлення особи). При цьому необхідно, щоб ця людина мала український паспорт. 

Як проходить відеоконференція?

Представник відокремленого підрозділу ДП "Документ" організовує участь заявника у відеоконференцзв’язку. Процедура проводиться територіальним органом або територіальним підрозділом Державної міграційної служби. Перед початком відеоконференції в заявника отримують чітку та однозначну згоду на відеофіксацію зображення особи та відповідних документів. 

В акті встановлення особи працівник територіального органу (або територіального підрозділу Державної міграційної служби) зазначає, що встановлення особи проводилося із використанням відеоконференцзв’язку, а також відомості про місцезнаходження (країна, населений пункт, адреса) заявника та близької особи, яка була присутня під час процедури. Також передбачається, що:

  • У випадку необхідності проведення додаткових перевірок термін проведення процедури продовжують до двох місяців;
  • Отримати паспорт громадянина України після ухвалення можливо лише у територіальному органі або територіальному підрозділі Державної міграційної служби на території, підконтрольній Україні;
  • ДП "Документ" інформує особу про оформлення документа і необхідність приїхати до територіального органу/територіального підрозділу ДМС на території України для його отримання.

Термін зберігання документів     

Особам, яким виповнилося 18 років, паспорт громадянина України у формі ID-картки видається зі строком дії на 10 років. Виготовлений паспорт громадянина України зберігається у підрозділах міграційної служби протягом двох років. Також громадянин має право написати заяву, щоб продовжити термін дії зберігання свого паспорта до трьох років.   

Проте важливо підкреслити, що у зазначений строк не зараховують період воєнного стану в Україні або установленого на території України Кабінетом Міністрів України карантину. Тобто, паспорти не будуть знищувати ще два роки після завершення правового режиму воєнного стану. 

Українці можуть оформити пенсію за кордоном   

Якщо громадянин через війну був вимушений виїхати за кордон, він все одно може оформити пенсію. Це можна зробити через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Для цього необхідно мати кваліфікований електронний підпис, скановані документи, які визначають право на пенсію — паспорт, код платника податків, документи про стаж. Українці, які тимчасово знаходяться за кордоном, можуть отримувати виплати як на картку українського банку, так і міжнародними переказами через Укрпошту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube