Стартап SelpMe поділився досвідом отримання гранту і поділився досвідом щодо оподаткування процесу
Цьогоріч український стартап SelpMe вирішив податися на грант від Українського Фонду Стартапів та Ukraine-Moldova American Enterprise Fund (раніше Western NIS Enterprise Fund). Одне з питань, з яким зіштовхнувся проєкт — оподаткування грантів. Про досвід стартапу пише Вектор.
За словами співзасновника та CEO стартапу SelpMe Сергія Карпенка, залучати грантові кошти на ФОП — не дуже розумне рішення. Тому що незалежно від системи оподаткування (єдиний податок у 5% чи загальна система), сума гранту визнається прибутком фізичної особи та оподатковується:
Податковим агентом у цьому випадку виступає надавач гранту.
«У разі отримання бюджетного гранту, сума коштів не входить до доходу за умови цільового використання, а значить не впливає на річний ліміт ФОП», - пояснив Карпенко.
Водночас ФОП 2 групи не може отримувати грант. Якщо ж він його отримав, то зобовʼязаний перейти на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування).
Щодо ТОВ, то товариства знаходяться на спрощеній системі оподаткування. Єдиний податок — 5%. Сплачується від повної суми гранту, незалежно від видатків.
«ТОВ на загальній системі оподаткування. Податок на прибуток — 18% (важливо памʼятати, що прибуток — це різниця між доходами та витратами підприємства). Військовий збір становить 1,5%. Грантові гроші обліковуються на спеціальному рахунку як цільове фінансування. Тільки при використанні цих коштів сума, яку ви сплачуєте за бухобліком, йде в прибуток і одразу до витрат. Таким чином прибуток з грантових коштів відсутній, а значить не оподатковується», - розповів Карпенко.
Податковим агентом виступає ТОВ, тож має самостійно сплачувати податки на грант, додав він. У разі нецільового використання коштів грант, отриманий з бюджету, буде оподатковуватись за загальними правилами.
Що стосується ПДВ, то податок на додану вартість на суму гранту не нараховується,
«Але якщо ви платите контрагенту, платнику ПДВ, то в нього так само виникнуть зобовʼязання щодо сплати ПДВ як завжди. Щодо нашого кейсу, то ми обрали варіант — ТОВ на загальній системі, щоб найбільш ефективно використати можливості гранту», - пояснив Карпенко.
Народний депутат Ярослав Железняк очікує голосування не раніше вересня та нарікає на брак голосів.
“Так, давайте повернімося до податкових ініціатив Уряду. Через те, що засідання Ради на цьому тижні вже не буде, то навіть теоретична можливість скоротити час подання альтернативних і голосування зникла. Відповідно до 2 серпня буде час внесення альтернативних. Далі десь Комітет (якщо буде) і винесення на голосування. Тобто не раніше 20-их чисел серпня в теорії може відбутися перше читання. І десь в кращому випадку вересні друге”, - написав Ярослав Железняк.
Він додав, що якщо не зміниться кардинально редакція, то шанси прийняття наближаються до нуля. Железняк пише, що у нього немає сумнівів - на урядову версію немає голосів навіть на включення у порядок денний.
"Але альтернативні версії теж не будуть дуже ок. Тому що час безповоротно втрачено", - спрогнозував він подальший розвиток ситуації щодо підвищення податків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.