Судовий реєстр України налічує щонайменше 42 тисячі вироків щодо шахрайства, з яких понад 360 пов'язані із нерухомістю
Щонайменше 42 тисячі вироків щодо шахрайства налічує наразі судовий реєстр України. З них рекордні 3,1 тисячі були зафіксовані минулоріч. Частина справ стосується шахрайства з нерухомістю. Про те, як не дати себе ошукати, пише 13 травня Опендатабот.
Кількість справ щодо шахрайства зростає рік до року. Так, щонайменше 42 787 судових вироки наразі знайдено за допомогою пошуковика по судовому реєстру «Бабуся». Минулоріч кількість таких вироків була рекордною — понад 3,1 тисяча. До порівняння, у 2021 році знайдено 2,3 тисячі вироків за статтею 190.
«Шахрайство, пов’язане з орендою нерухомості, становить значну частину серед усіх справ. Зокрема, йдеться про схеми із використанням безкоштовних майданчиків пошуку житла. Так, лише сайт оголошень OLX згадується в контексті 363 кримінальних справ. Шахраї активно використовують цей ресурс, видаючи себе за продавців чи орендодавців нерухомості, якої насправді не існує», - зауважує Опендатабот .
В одній з таких справ злочинець використовував OLX для розміщення оголошень про здачу в оренду неіснуючої квартири. Він вимагав передоплату від потенційних орендарів для «гарантії» перегляду квартири та підписання договору. Після отримання грошей шахрай зникав, не виконавши своїх обіцянок. Відомо, що таким чином злочинець ошукав щонайменше 21 потерпілого на суму понад 19 тисяч грн. За свою схему злочинець на 5 років 7 місяців потрапив за ґрати.
«У 2023 році платформа OLX Україна отримала понад 2 мільйони скарг щодо підозрілих оголошень. Близько 50% оголошень з такими скаргами були видалені, серед них 40% були заблоковані як ті, що мають намір нашкодити користувачам сервісу. Варто відзначити, що одне оголошення може отримати декілька скарг» - коментує керівник відділу бізнес-аналітики OLX Україна Віктор Нобіуз.
Аби вберегти себе від обману, Опендатабот розробив сервіс, який дозволяє перевірити власника квартири перед орендою.
Задля того, аби почувати себе безпечно, варто завжди перевіряти право власності орендодавця на житло. Так ви з меншою ймовірністю натрапите на шахраїв, переконаєтеся, що договір оренди є законним, зможете уникнути можливих проблем і захистити свої права у разі конфлікту.
Достатньо отримати від орендодавця його ІПН. З цими даними ви зможете скористатись сервісом Опендатабот для перевірки наявності у людини права власності на квартиру.
Національний банк та кіберполіція започаткували інформаційну кампанію, мета якої – навчити українців правилах безпеки онлайн-платежів. Для збереження заощаджень радять дослухатися до простих рекомендацій:
Перш ніж ввести в будь-яку форму дані своєї платіжної картки або паролі до онлайн-банкінгу, перевірте адресу необхідного ресурсу, адже будь-які відмінності можуть свідчити про те, що ви опинилися на фішинговому сайті. Якщо необхідно перейти на сайт компанії, адресу якого ви отримали в посиланні, введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.
Посилання на сумнівні сайти можна перевірити через сервіс Асоціації "ЄМА" CheckMyLink. Якщо ви стали жертвою шахраїв, напишіть заяву до Кіберполіції за цим посиланням або повідомте про ваш випадок за номером телефону – 0 800 505 170.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.