Пенсії, стипендії та путівки на відпочинок - в Мінсоцполітики розповіли про виплати звільненим з російського полону та їх родинам

Родини військовополонених та цивільних заручників Росії мають право на виплати від держави

Виплати звільненим з російського полону та їх родинам
Виплати звільненим з російського полону та їх родинам

Родини зниклих безвісти, військовополонених та цивільних заручників Росії, мають право на виплати від держави. Як повідомляє Мінсоцполітики, йдеться, про соціальну стипендію, пенсію членам родини зниклої безвісти за особливих обставин особи, пенсію особам, які втратили годувальника. 

Пенсійне забезпечення

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї особи, якій надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, незалежно від тривалості страхового стажу годувальника. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. 

Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. 

У членів сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Таким чином, непрацездатним членам сім’ї зниклої безвісти особи за особливих обставин, виплачується пенсія у зв’язку з втратою годувальника. 

Соціальна стипендія

З 1 січня 2024 року запроваджено надання соціальної стипендії особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та їхнім дітям.

Право на соціальні стипендії мають студенти (курсанти), які навчаються за державним замовленням у закладах фахової передвищої освіти державної форми власності за денною або дуальною формою здобуття освіти, у закладах вищої освіти державної форми власності за денною формою здобуття освіти та їх структурних чи відокремлених структурних підрозділах, що не мають статусу юридичної особи, та не перебувають в академічній відпустці.

На сьогодні соціальні стипендії виплачуються у такому розмірі:

  • студентам (курсантам) закладів фахової передвищої освіти – 890 грн;
  • студентам (курсантам) закладів вищої освіти – 1 180 грн;
  • студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої освіти з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (віком до 18 років), –
    4 794 грн;
  • студентам (курсантам) закладів освіти, які є особами з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, або особами, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли/оголошені померлими, загинули або пропали безвісти) (віком від 18 років до 23 років), – 4 542 гривень. 

Оздоровлення

Постраждалі особи мають право на забезпечення пільговим санаторно-курортним лікуванням строком на 18 календарних днів або на одержання компенсації не пізніше ніж через 12 місяців після звільнення з місць несвободи (пункт 10 Порядку).

Для цього необхідно подати документи до органу соціального захисту населення або ЦНАП, зокрема копію документа, що встановлює факт позбавлення постраждалої особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України відповідно до статті 4 Закону України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” та медичну довідку закладу охорони здоров’я за формою № 070/о.

У 2024 році вартість путівки на оздоровлення або компенсації замість неї встановлено у розмірі 14 994 грн.

Мінсоцполітики затвердило програму навчання з догляду за особами з інвалідністю

Мінсоцполітики затвердило Типову програму навчання фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності. 

В Мінсоцполітики зібрали корисні посилання теоретичної та практичної підготовки доглядальників:

  • Мінсоцполітики спільно з Німецьким товариством міжнародного співробітництва підготували та презентували відеоінструкції по догляду за лежачим хворими - дивитися тут.
  • ДУ "Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова" НАМН України підготували відео на тему: “Догляд за людьми, які втратили здатність до самообслуговування:
    Перша частина
    Друга частина 
    Третя частина 
    Четверта частина
  • Діджиталізаріум- спільнота незрячих українців та українок презентували відеозбірку порад для людей, у родині яких є незрячий - дивитися тут
  • Громадський холдинг “Група впливу” підготував спеціальне відео з переліком рекомендацій щодо спілкування з людьми з порушенням зору - дивитися тут
  • Ветеран Хаб - мережа підтримки для захисників та захисниць підготували практичні посібники. Чому не варто «ставити хрест» на стосунках після фізичних/психологічних травм - дивитися тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube