Під прес податкової потраплять звичайні громадяни: як планують змінити в Україні податкову систему

Депутатка Верховної Ради розкритикувала Національну стратегію доходів

У Верховній Раді розкритикували НДС, яку ухвалив Кабмін
Податки

Наприкінці 2023 року уряд ухвалив Національну стратегію доходів (НДС), в яку закладено зміни податкової політики, а також гармонізація законодавства з податку на додану вартість з директивами Європейського Союзу. Тепер щодо НДС почалися серйозні дебати в суспільстві. На цей раз висловилася народна депутатка Ніна Южаніна, яка заявила, що під "прес відновленої податкової" потраплять звичайні громадяни. 

Про це Ніна Южаніна написала в своєму блозі в Telegram. Вона підкреслила, що ключова ставка в Національній стратегії доходів робиться на те, щоб розширити повноваження податкових органів. Йдеться про доступ до інформації про рух коштів на банківських рахунках платників податків. Зокрема, це стосується вдосконалення роботи з погашення податкового боргу. 

Ніна Южаніна підкреслила, що протягом 2025-2027 років в Україні планують розробити зміни до законодавства та підзаконних нормативно-правових актів щодо:

  • надання податковим органам прав та обов’язків щодо пріоритезації погашення податкового боргу платників податків;
  • надання можливості погашення (стягнення) податкового боргу за рішенням керівника органу ДПС без рішення суду;
  • посилення адміністративних повноважень податкових органів щодо погашення податкового боргу, арешту рахунків (майна) без рішення суду;збільшення строку давності для стягнення податкового боргу з трьох до шести років;
  • запровадження обов’язкового електронного листування з платниками щодо податкового боргу та його стягнення;
  • запровадження безтермінової дії платіжної інструкції (до повного погашення податкового боргу); розкриття для органів ДПС банківської таємниці про наявність та рух коштів на рахунках. 

На думку депутатки, такі інструменти є небезпечними і для бізнесу, і для звичайних громадян. У Стратегії, зауважила депутатка, зазначається, що основна кількість боржників (95%, або 3,5 мільйона осіб) — це фізичні особи, з них 70% — це ті, хто ніколи не здійснював підприємницьку діяльність, тобто прості громадяни.

"І якщо бізнес ще має шанси (які теж вартують і ресурсів, і часу) захистити себе від свавілля податківців, то от громадяни точно потраплять під прес "відновленої" податкової", - висловила свою думку Ніна Южаніна.

Що зміниться для бізнесу?

Раніше експерти пояснювали, що зараз для підприємців в Україні діє спрощена система оподаткування. Деякі великі компанії користуються цим і наймають на роботу людей з ФОП або тих, хто готовий його відкрити. В такому випадку компанія платить замість повного податку (18% податку на доходи, 22% ЄСВ та 1,5% військового збору)  єдиний податок у розмірі 5%.

При цьому впродовж трьох років будуть змінюватися правила для ФОПів. Юридичні особи не зможуть користуватися єдиним податком. Водночас на третій групі єдиний податок будуть збільшувати до 18% (наразі 5%.). Першу та другу групи єдиного податку об’єднають, а ставка буде коливатись від 3% до 17% залежно від виду діяльності.           

Також експерти зазначають, що будуть скасовані пільги зі сплати ПДВ (наприклад, для аграріїв). Очікується розглядання можливості запровадження акцизу на солодкі напої. Уже після завершення війни планується підвищення ставки на екологічні викиди. Також планують переглянути податок на майно: його хочуть прив’язати до оцінювальної вартості нерухомості.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube