В Україні з'явиться єдиний реєстр банківських рахунків фізичних та юридичних осіб - для чого це потрібно

Читать на русском

Для створення єдиного реєстру банківських рахунків фізичних та юридичних осіб відповідно до стандартів ЄС здійснять певні кроки

Читать на русском
Банківські рахунки
Контроль за банківськими рахунками фізичних та юридичних осіб

Для створення єдиного реєстру банківських рахунків фізичних та юридичних осіб відповідно до стандартів ЄС здійснять певні кроки

В Україні планують створити єдиний реєстр банківських рахунків та розширити повноваження Бюро економічної безпеки. Це дозволить боротися з відмиванням грошей та економічними злочинами. Відповідну стратегію ухвалив Кабінет міністрів. 

Про це йдеться у проєкті Плану Ukraine Facility, повідомляє Судово-юридична газета. Кабмін 27 грудня прийняв Національну стратегію доходів, в якій заплановані реформи у сфері податків до 2030 року. Вона викликала жваве обговорення зокрема через пропозицію надати податковій доступ до інформації про рух коштів на банківських рахунках платників податків, є частиною плану Ukraine Facility, за яким Україна має отримувати пакет підтримки від Євросоюзу на 50 мільярдів євро протягом 2024–2027 років, і проєкт якого Уряд схвалив 29 грудня. У стратегії доходів йдеться про те, що треба надати контролюючим органам доступ до інформації про рух коштів на банківських рахунках платників податків.

"Зазначена інформація є достатньо чутливою, як для підвищення ефективності роботи контролюючих органів, так і для платників податків з точки зору безпеки їхнього бізнесу, в тому числі захисту комерційної таємниці та взагалі персональних даних. Отримання контролюючими органами доступу до банківської інформації надасть можливість підсилити аналітичну складову в роботі податкової, запровадити нові сервіси для сумлінних платників податків, зокрема зі складання проєктів податкових декларацій за платників податків, що дозволить звести подання податкової звітності до одного "кліку", запровадити прогресивну шкалу ставок оподаткування та багато інших речей, які на сьогодні є природними для європейських податкових систем", - зазначає Уряд.

Однак на сьогодні це є неможливим, підкреслено у стратегії, "у зв’язку із низьким рівнем довіри суспільства контролюючим органам". Своєю чергою, у проєкті Плану Ukraine Facility йдеться, що для створення єдиного реєстру банківських рахунків фізичних та юридичних осіб відповідно до стандартів ЄС здійснять такі кроки:

  • ухвалять наказ про створення міжвідомчої робочої групи із впровадження єдиного реєстру банківських рахунків. До завдань міжвідомчої робочої групи входитимуть розроблення наказу Мінфіну "Про затвердження положення про Єдиний реєстр рахунків, порядок створення та ведення" та інших нормативно-правових актів, необхідних для реалізації закону,
  • розроблять ІТ забезпечення та впровадження технічного завдання Єдиного реєстру рахунків фізичних та юридичних осіб,
  • забезпечать введення в експлуатацію та функціонування Єдиного реєстру рахунків фізичних та юридичних осіб,
  • набудуть чинності нормативно-правові акти, необхідні для створення єдиного реєстру банківських рахунків відповідно до стандартів ЄС, що вносить зміни до податкового, банківського законодавства, а також з протидії відмиванню коштів та про ринки капіталу.

Слід зауважити, що ще 18 серпня 2022 року Мінфін оприлюднив законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо створення Єдиного реєстру рахунків фізичних і юридичних осіб та індивідуальних банківських сейфів". Ним пропонувалося, аби відомості з Єдиного реєстру рахунків використовувалися Податковою службою, а також Держфінмоніторингом. Дані Єдиного реєстру рахунків не підлягали б оприлюдненню. Також пропонувалося внести зміни до Закону "Про банки і банківську діяльність", відповідно до яких банки надаватимуть ДПС відомості про банківські рахунки та про укладення або припинення договору про надання індивідуального банківського сейфа до Єдиного реєстру рахунків. Крім того, Мінфін планував внести зміни до Закону "Про платіжні послуги", відповідно до яких небанківські надавачі платіжних послуг надаватимуть до ДПС відомості про платіжні рахунки до Єдиного реєстру рахунків. 

Українцям все частіше блокують банківські картки

В Україні можуть заблокувати без попередження рахунки українців у разі виявлення підозрілих операцій. Все через фінансовий моніторинг, який працює автоматично. Про це йшлося у матеріалі Obozrevatel.  Однією з поширених скарг на профільних форумах є невдоволення ПриватБанком.

"Усі українські банки блокують рахунки через порушення правил фінансового моніторингу. І навіть якщо клієнт не знав, що порушує, банк автоматично перевірить транзакцію і визначить операцію як "ризиковану", - підкреслюється в повідомленні.

Проблема також у тому, що шахраї вдаються до все нових схем, що призводить до ретельнішої перевірки. Також заблокувати можуть будь-яку "нетипову" операцію: на велику суму з готівкою. Під особливою увагою перебувають і всі політично значущі особи. Фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк розповів, що банки за порушення фінансового моніторингу штрафують, тому вони не просто можуть перевірити транзакції, а зобов'язані це робити.

"Зростання кількості штрафів повʼязано з глобальними трендами посилення ролі фінмоніторингу в діяльності фінансових установ, посиленням ролі держави в економіці в умовах геоекономічної фрагментації, підвищеним соціальним запитом на прозорість та підзвітність і розвитком технологій автоматизованого аналізу великих масивів даних. В умовах курсу України на європейську інтеграцію вимоги фінмоніторингу і далі будуть посилюватись, якщо ми як суспільство прагнемо стати частиною цивілізованого і демократичного світу", - зазначав Корнилюк.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.