Південь Росії вже без світла, скоро знеструмлять Пітер - експерт пояснив причину

У Росії тривають масштабні відключення світла, проте їх причина зовсім інша, ніж в Україні, чому це відбувається в РФ і чому до Санкт-Петербургу зовсім скоро підійдуть атомні підводні човни, розповів експерт з енергетики Андрій Закревський

Енергетика, Росія
Радянська електрогенерація помре остаточно

На півдні Росії розгорнулася масштабна енергетична криза, яка призвела до масових протестів. Вона стала наслідком ударів України по енергетичній системі та аномальної спеки. При цьому сама Україна перебуває у найжорстокішій енергетичній кризі після руйнування маневрової енергетики ударами російських ракет. Фахівець з енергетики Андрій Закревський проаналізував логіку та характер кризи в енергетичному секторі України та Росії і дав передбачення подальшої долі інших регіонів РФ.

 Що відбувається з енергетикою України і Росії

В Росії останні два тижні відключаються цілі населені пункти, десятки тисяч домогосподарств опинилися без світла. І якщо в Україні, за словами Андрія Закревського відключення світла відбувається більш-менш упорядковано, то до Росії такий електричний колапс прийшов несподівано.

«Проблеми там продовжуються по наростаючій. І зовсім незрозуміло, коли вони закінчаться. На відміну від українських відключень, які більш-менш відрегульовані, в Росії зараз є такі населені пункти, які вже п'ять днів без світла. І коли в них з'явиться електроенергія, вони навіть не знають», - зауважив Закревський.

Він назвав кілька версій, чому так сталося в РФ:

  1. Найпопулярніша - це зношеність енергосистеми Радянського Союзу, яка призвела до того, що коли стало спекотно та проблематично, все почало сипатися.
  2. За словами деяких економістів, зокрема російських, система посипалася в останні два з половиною роки внаслідок перевантаженні мереж півдня Росії.
    Тобто там, де ведуться інтенсивні бойові дії, зараз набагато більше споживається електроенергії. Це і військова логістика, і робота військової інфраструктури і накопичення великої кількості людей, які споживають електроенергію.
  3. Послідовні удари України по енергетичній інфраструктурі Росії, які призвели до певного дефіциту пального. На півдні працювало досить багато допоміжних генераторів. Бази відпочинку, готелі та інше працюють на генераторах – дизелі і навіть мазуті. Військові бази працюють на генераторах. Тобто, зросло навантаження на мережі з однієї простої причини, що є дефіцит військових, побутових, напівкомунальних генераторів, до яких підключалися мережі і зараз вони не підключаються. Економічний ефект від ударів України почав працювати.

«Моя версія полягає в тому, що енергетика Радянського Союзу закінчилася. Я бачу це трохи інакше. Зрозуміло, що спека призвела до того, що все це посипалося. Тобто тригером була велика погодна аномалія. Проте, є різниця в тому, що сталося в Україні і тим, що сталося в Росії. У нас - керована ситуація. У них - повністю некерована. І вона полягає у стилі економіки Росії. Я нарешті зрозумів, як працює російська економіка», - заявив Закревський.

Як працює енергетика РФ за версією експерта

За словами Андрія Закревського, російська економіка працює наступним чином:

  1. Беремо щось експортуємо – газ, нафту і таке інше.
  2. За залишковим принципом повертаємо назад гроші. Наприклад, якщо ми експортуємо газ, то продаючи його в Німеччині по 500 євро, повертаємо до Росії за залишковим принципом 130 євро з Дойчебанку.
  3. На ці 130 євро забезпечуємо дешевий газ для населення, вони голосують за володю путіна і цей кругообіг продовжується і далі.

«Ось на цьому проміжку між 500 євро і 130 євро – російська справа і живе. Що сталося зараз? Сталося «страшне». Зникли 500 євро, які заходили до умовного Дойчебанку. І виявилося, що субсидувати у щось немає на що. Грошей немає», - сказав Закревський.

До речі, коментуючи аварію на Ростовській атомній станції, він додав, що в Україні інцидентів на атомних станціях у десятки менше, ніж Росії.

«Тому що стали витрачати гроші на їх модернізацію після того, як почали працювати з МАГАТЕ», - пояснив експерт.

Також Закревський розповів, що Росія намагалася створити закільцевану систему енергетики, як це було в європейській частині Радянського Союзу. Але через дальність відстаней у них практично нічого не виходило.

«Проблеми з Кримом та Краснодарським краєм – вони були все життя. Навіть за радянських часів ці проблеми з постійним забезпеченням півдня Росії не вдалося вирішити. Але що цікаво, коли залазиш на сайт південного енергетичного кільця, то там на першому місці серед генеруючих компаній – ЗАЄС. Тобто, перше, що вони зробили, коли вкрали ЗАЄС, вони її запровадили як один із генеруючих об'єктів півдня Росії», - зауважив Закревський.

Петербургу час закупати генератори

Що буде далі? Зараз це все вперлося в два з половиною роки війни, сказав експерт.

«Тобто, протягом двох з половиною років ось цей кругообіг російських грошей у природі по всіх ринках заткнувся. І що їм тепер робити? Є два варіанта. Перший – це створювати внутрішній ринок. Для цього потрібні інвестиції, щоб, наприклад, газифікувати Росію. А грошей нема. Почалася стагнація. Щодо електроенергії. Виявляється, ми ж теж були приєднані до Росії. І зараз мало хто знає, скільки ми платили Росатому і як вони заробляли. Думаю, схема працювала так само – Росія нам постачала, експортувала енергоносії, і отримувала зокрема нашу енергетичну допомогу. Тобто, коли ми були під'єднані до Росії, то вірю, що там крали тричі! Незрозуміло, і за яким принципом відбувалися газові та енергетичні взаємозаліки. Ось це померло за два з половиною роки і плече підставляти Росії нікому. Ми від них відключились. Ця справа закінчилася. І якщо це сталося з півднем росії, то наступного року, коли Білорусія та Санкт-Петербург відключаться від Прибалтики – розпочнуться перебої з електроенергією у тому регіоні. Перш за все в Ленінградській області. І тоді радянська генерація помре остаточно», - спрогнозував Закревський.

Який в Росії можуть знайти вихід із ситуації, де вони будуть брати електроенергію для того ж Пітеру? Версія експерта дуже цікава і для України просто фантастична.

«Скажу, як це було колись в Криму, Краснодарському краї за розповідями моїх знайомих. Отже, просто використовувалися атомоходи. «Ленін», наприклад. Або спеціальні потяги-генератори. Або підходили до берегу судна, які на дизелі або мазуті торохтіли і давали електроенергію. Тому я думаю, що ситуацію цього разу вони будуть рятувати за допомогою атомних підводних човнів», - впевнено сказав Закревський.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube