Податки, зарплата, тарифи, соціальні виплати: що зміниться в Україні з 1 квітня

Читать на русском

У квітні в Україні підвищують мінімальну зарплату і пенсію, соціальні виплати і податки, а також правила ввезення гуманітарної допомоги

Читать на русском
Зарплата, виплати, податки
З 1 квітня заплановано підвищення мінімальної зарплати до 8000 грн

У квітні в Україні підвищують мінімальну зарплату і пенсію, соціальні виплати і податки, а також правила ввезення гуманітарної допомоги

З 1 квітня в Україні зростуть мінімальна зарплата та податки. А також зміняться правила ввезення гуманітарної допомоги. Крім того, в квітні запроваджується нова допомога "Дитина не одна". Про всі зміни – в повній добірці Інформатора.

Підвищення мінімальної зарплати

В Україні з 1 квітня підвищать мінімальну зарплату. Це другий та останній етап підвищення мінімалки у 2024 році, закладений у Держбюджеті. З 1 січня мінімальна зарплата становила 7100 грн, з 1 квітня заплановано підвищення до 8000 грн.

В результаті збільшаться мінімальні суми податків для фізосіб-підприємців, крім того, також підвищать гарантований розмір пенсії для певної категорії.

 Підвищення пенсії

З 1 квітня 2024 року підвищаться пенсії громадян старше 65 років, які мають повний стаж. Розмір пенсійної виплати вказаної категорії осіб, має складати щонайменше 40% від мінімальної зарплати.

У квітні пенсія додатково збільшиться у тих, хто отримає право на доплату до пенсії за віком. Надбавку отримають пенсіонери, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років.

Компенсація виплачується у таких розмірах:

  • особам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 грн;
  • особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 грн;
  • особам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 грн.

Виплати особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною

У зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати з 1 квітня 2024 року зросте розмір грошової допомоги у осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

Зокрема, яким починаючи з 2014 року:

  • присвоєно звання Герой України з врученням ордену Золота Зірка (у розмірі 3-х мінімальних заробітних плат — 24 000 грн);
  • нагороджено орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів (у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат — 16 000 грн);
  • нагороджено орденом За мужність трьох ступенів (у розмірі мінімальної заробітної плати — 8000 грн);
  • нагороджено орденом княгині Ольги трьох ступенів (у розмірі мінімальної заробітної плати — 8000 грн);
  • членам сімей загиблих (померлих) громадян, з числа вищезазначених осіб (у розмірі мінімальної заробітної плати — 8000 грн).

Компенсації для роботодавців

З 1 квітня збільшаться компенсаційні виплати роботодавцям.

Розмір компенсації за працевлаштування людей з інвалідністю, учасників бойових дій, тих кому до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років та громадян, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць становитиме 8000 грн (50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру МЗП).

Підвищення податків

Через підвищення мінімальної зарплати збільшиться Єдиний страховий внесок (22% від мінімальної зарплати) з 1562 до 1760 грн.

Також до 120 000 грн зросте максимальний розмір ЄСВ, що дорівнює 15 мінімальним зарплатам.

Крім цього, зросте штраф за роботу без офіційного оформлення (10 мінімальним зарплат) — з 71 000 він підніметься до 80 000 грн.

Яким категоріям ВПО надаватимуть допомогу у квітні

Продовжено період подання заяв на перепризначення виплат для ВПО до 30 квітня 2024 року. При цьому навіть ті, хто подадуть заяви у квітні, отримають кошти із врахуванням березня. Отже,  мають право на продовження допомоги ще на 6 місяців також такі категорії ВПО:

  • особи з тяжкими формами захворювання, яким не встановлено інвалідність (та родини, в яких такі особи проживають);
  • діти, які влаштовані в сім'ї патронатного вихователя; патронатні вихователі; діти, тимчасово влаштовані в сім'ю родичів, знайомих, прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу;

Якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в сім'ї менше 9444 грн:

  • особи, які доглядають за дитиною до 3 років або дитиною, яка потребує догляду, до 6 років;
  • сім'ї, що мають дітей до 18 років та/або до 23 років, які є студентами денної або дуальної форми навчання в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • особи які надають соціальні послуги на непрофесійній основі;
  • студенти, які звертаються самостійно, віком до 23 років;
  • особи з інвалідністю ІІІ групи;
  • сім'ї пенсіонерів.

Крім того, право на продовження допомоги на додаткові 6 місяців також отримали особи, старші за 55 років.

Нова допомога на дітей та соцвиплати для дітей загиблих захисників України

У квітні запроваджується нова допомога Дитина не одна — це допомога на дітей, які залишились без батьківського піклування, але не набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та влаштовані в сім'ю родичів, знайомих, прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу.

Розмір виплати:

  • 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на кожну дитину;
  • 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, на кожну дитину з інвалідністю.

Нагадаємо, розмір прожиткового мінімуму в 2024 році:

  • для дітей до 6 років — 2563 грн, відповідно 2,5 прожиткових мінімуми — 6407,5 грн, 3,5 прожиткових мінімуми — 8970,5 грн;
  • для дітей від 6 до 18 років — 3196 грн, відповідно 2,5 прожиткових мінімуми — 7990 грн, 3,5 прожиткових мінімуми — 11 186 грн.

Звернутися із заявою про призначення такої допомоги на 6 місяців може людина, до якої тимчасово влаштовано дитину, якщо ця родина постійно проживає в Україні. Заяву можна подати до органів соціального захисту населення, ЦНАП або виконавчих органів територіальних громад.

Тимчасова допомога виплачуватиметься органом соціального захисту населення на особовий рахунок отримувача в уповноваженому банку, який він вказав при заповненні заяви. Також вона може виплачуватися у відділенні пошти за місцем проживання.

Також у квітні виділять регулярну адресну допомогу дітям захисників, які не входили до складу добровольчих формувань територіальних громад і які загинули (померли) від поранень або пропали безвісти під час воєнних дій. Діти від 1 до 15 років залежно від віку зможуть отримувати:

  • не менше ніж 7800 грн — на одну дитину;
  • не менше ніж 6100 грн — на кожну дитину, якщо в сім'ї двоє або більше дітей.

Як можуть зрости тарифи на воду з 1 квітня

У квітні заплановано підвищення тарифів для постачальників холодної води у Києві та інших містах України.

Згідно з новим проєктом НКРЕКП підвищення тарифів на воду, заплановано у два етапи — з 1 квітня та 1 липня. Зокрема, тариф на воду в Києві хочуть підняти з 1 квітня — до 40,776 грн за кубометр. Тобто навесні мешканців столиці може чекати підвищення на 34% з нинішніх 30,384 грн за куб.

Жителі Дніпра наразі споживають воду за тарифом 31,36 грн за куб. Відповідно, з 1 квітня пропонується підняти тариф до 37,61 грн за куб. У Вінниці споживачам, у яких вартість води сьогодні становить 25,62 грн за куб, з квітня доведеться платити 35 грн за куб.

Наразі рішення про збільшення тарифів на воду ще не ухвалили. Його повинні розглянути найближчим часом.

Правила ввезення гуманітарної допомоги

У неділю, 31 березня, завершився перехідний період, під час якого в Україну можна було завозити гуманітарну допомогу, використовуючи паперові декларації.

З 1 квітня завезти гуманітарну допомогу до України буде можливо лише з використанням Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги.

Вартість оформлення закордонного паспорта

З 1 квітня зросте вартість оформлення закордонного паспорта. Скільки коштуватиме оформлення закордонного паспорта:

  • виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон протягом 3 або 7 робочих днів раніше коштувало 1496 грн, а збільшиться до 1598 грн, з яких 992 грн — вартість адмінпослуги та 606 грн — вартість бланка.
  • виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон до 20 робочих днів замість 856 грн коштуватиме 958 грн (352 грн — вартість адмінпослуги та 606 грн — вартість бланка).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.