Половина меду, завезеного в ЄС, фальсифікована, тож для експортерів є погана новина

Читать на русском

З 30 листопада змінюються правила експорту меду до країн ЄС

Читать на русском
Мед
Мед

З 30 листопада змінюються правила експорту меду до країн ЄС

Від 30 листопада 2024 року мед та інші продукти бджільництва, призначені для споживання людиною, можуть ввозитися до ЄС, лише якщо вони відправляються, отримані та/або виготовлені в тих установах, які зазначені в списку від компетентного органу країни-експортера. Про це повідомляє Держпродспоживслужба. 

“Зважаючи на зазначене, зацікавлені оператори ринку виробників меду та продуктів бджільництва мають завчасно звернутися (за місяць) до територіального органу Держпродспоживслужби для внесення потужностей операторів ринку до списків потужностей, з яких дозволений експорт до ЄС меду та продуктів бджільництва для споживання людиною”, - повідомили у відомстві. 

В чому причина такого рішення? Мед та інші продукти бджільництва, призначені для споживання людиною, все частіше стають предметом шахрайства та фальсифікації, зокрема внаслідок додавання сторонніх цукрів. За інформацією Європейської комісії за результатами скоординованих дій при здійсненні контролю вантажів з медом та продуктами бджільництва під час ввезення на територію ЄС, в 46 % вантажів були виявлені ті або інші невідповідності, а 57 % експортерів з третіх країнах, які були піддані контролю, відмічені як підозрілі щодо фальсифікації меду сторонніми цукрами. Тому для покращення простежуваності ланцюга постачання меду та продуктів бджільництва на ринок Європейський Союз посилює контроль з боку країн експортерів за операторами ринку. 

З 5 червня ЄС ввів експортні квоти на шість українських продовольчих товарів. Під обмеження потрапили яйця, мʼясо птиці, кукурудза, крупи та мед. Допустимий річний обсяг експорту меду до ЄС – 44 418 т. Проте вже за пʼять місяців 2024-го Україна продала на цей ринок 33 886 т, на $57,8 млн, за даними Мінагрополітики. «Україна використає обсяг квоти до другої половини серпня», – вважає Гагарін. 

Україна стала другим постачальником меду до Європейського союзу, продавши у 2023 році 45,8 тисяч тонн на 94,9 млн євро. Найбільше меду ЄС купує у Китаю, до першої п'ятірки також увійшли Аргентина, Мексика та Куба. Найбільшими імпортерами меду минулого року були Німеччина, Бельгія та Польща. 

У 2014 році країни Європейського союзу імпортували 145,8 тисяч тонн меду, у тому числі 20,7 тисяч тонн з України (14,2%). Вартість імпорту склала 314,5 млн євро, у тому числі 39,9 млн євро (12,7%) за український мед.

У 2015 році Україна також поставила ЄС 20,7 тисяч тонн меду (це 12,5% у загальному обсязі) на 44,6 млн євро. Загалом країни блоку імпортували 165,4 тисяч тонн меду на 419,1 млн.

У 2016 році частка України в імпорті зросла до 22,5% – 36,5 тисяч тонн на 64,4 млн євро. Загалом ЄС закупив 162,1 тисячі тонн меду на 364,6 млн євро. Найбільшими покупцями українського меду стали Німеччина (третина всього обсягу) та Польща.

У 2017 році майже третина імпорту меду Європейським союзом була з України – 46,6 тисяч тонн із загального обсягу 172,5 тисячі. Загальна вартість імпорту меду склала 386,7 млн євро, у тому числі 81 млн за український продукт.

У 2018 році Євросоюз закупив 167,5 тисяч тонн меду на 390,3 млн євро. Імпорт з України склав 40,6 тисяч тонн (24,3%) на 74,5 млн євро. У 2019-му в ЄС поставили 167,1 тисяч тонн меду (44,5 тисячі українського) на 355,3 млн євро.

У 2020 та 2021 році Україна експортувала рекордний обсяг меду до країн ЄС – 54,8 тисяч тонн (31,3% із загального обсягу) та 53,8 тисячі тонн (31%) на 83,7 млн і 101,6 млн євро відповідно .
У 2022 році Євросоюз закупив 190,4 тисяч тонн меду, у тому числі 46,1 тисяч українського (24,2%), на 504,4 млн євро. Імпорт з України коштував 121,1 млн євро – рекордна сума за десять років.

Минулого року країни ЄС купили 163,7 тисячі тонн меду: 60,2 тисяч тонн з Китаю (37% ринку), 45,8 тисяч – з України (28%), 20,4 тисяч – з Аргентини (12%), 10,7 тисяч тонн – з Мексики (7%), 4,7 тисячі тонн – з Куби (3%).

Які продукти харчування заборонено ввозити до ЄС

На українсько-словацькому кордоні затримуються потяги через перевезення пасажирами заборонених продуктів для власних потреб. Насамперед це стосується молочних та м'ясних продуктів. Такі товари підлягають утилізації.

Так, м’ясо, молоко та продукти з них (за винятком сухого дитячого молока, дитячої суміші та спеціального харчування або спеціального корму для тварин, необхідних з міркувань здоров’я) не можна ввозити до ЄС. Дозволяється ввозити сухе дитяче молоко, дитячі суміші та спеціальне дитяче харчування або спеціальний корм для тварин, для особистого споживання необхідних з міркувань здоров’я, до ЄС, лише якщо вони походять з країн (країн, крім Фарерських островів, Гренландії чи Ісландії), і їхня загальна кількість не перевищує обмеження ваги 2 кілограми на особу та:

  • продукт не потрібно охолоджувати перед відкриттям,
  • це упакований фірмовий продукт, і його упаковка не пошкоджена, коли не використовується.

Також до ЄС дозволено імпортувати або відправляти особисті партії рибних продуктів (включаючи свіжу, сушену, варену, солону або копчену рибу та певних молюсків, таких як креветки, омари, мертві мідії та мертві устриці). Втім, лише якщо:

  • свіжа риба потрошена,
  • загальна вага рибної продукції не перевищує 20 кілограмів або вага однієї рибини на одну особу, залежно від того, що більше.

Українці також можуть ввозити інші продукти тваринного походження для особистого споживання до ЄС. Зокрема, мед, живі устриці, живі мідії та равлики за умов, якщо вони не перевищують обмеження ваги у 2 кілограми на особу.

Є деякі продукти, які виключаються з вищевказаних правил. Зокрема, це:

  • хліб, тістечка, печиво, шоколад і кондитерські вироби (включаючи солодощі), не змішані з м’ясними продуктами та не начинені ними,
  • харчові добавки в упаковці для кінцевого споживача,
  • екстракти і концентрати з м'яса,
  • оливки, фаршировані рибою,
  • макарони та локшина, не змішані з м’ясними продуктами та не начинені ними,
  • супові бульйони та ароматизатори в упаковці для кінцевого споживача,
  • будь-які інші харчові продукти, що не містять свіже або оброблене м’ясо або молочні продукти, що містять менше ніж 50% оброблених яєчних або рибних продуктів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.