Шахраї під виглядом зборів на дрони для ЗСУ ошукали українців на понад мільйон доларів: нові подробиці гучної справи

Аферисти виконали декілька замовлень, щоб підсадити жертв на гачок

Шахрайство
Шахрайство під виглядом зборів на дрони для захисників, трьом підозрюваним загрожує до 12 років тюрми

Понад 600 безпілотників так і не доїхали до захисників, через шахраїв, яким нещодавно повідомили про підозру. Двох з них затримали та відправили до СІЗО, а третя тривалий час перебуває у Туреччині. Саме її слідство вважає організаторкою схеми. Підозрюваним у цій справі загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. 

Як йдеться у матеріалі видання "Київ Вечірній", жертвами аферистів стали близько 100 волонтерів і військових, місцеві громади, малі та великі благодійні фонди. За даними слідства, вони передали "постачальникам" понад 45 мільйонів гривень на закупівлю квадрокоптерів, але не отримали ні дронів, ні грошей. Понад 600 безпілотників так і не доїхали до захисників. Цією гучною справою зайнялась Національна поліція України під керівництвом Офісу Генпрокурора.

Як діяла схема? 

Аферисти діялии за схемою фінансової піраміди, яка базується на залученні нових клієнтів, які вносять гроші, а частка їхніх вкладів використовується для виплати прибутків попереднім учасникам. Тільки цього разу ошукані українці інвестували не в акції, а у дрони. І робили це не з метою наживи, а щоб заощадити гроші та придбати для захисників більше безпілотників. Адже квадрокоптери пропонували за ціною, нижчою від ринкової на 20-30%. До того ж аферисти справді виконали декілька перших замовлень і волонтери почали радити один одному "надійних постачальників".  Великі благодійні фонди, які постраждали від шахраїв, зберігають анонімність, побоюючись втратити довіру людей до волонтерів, які збирають гроші для армії. 

Ще у вересні 2023 року голова благодійного фонду "Котики по-київськи" замовила у них шість дронів-розвідників Mavic 3 за 414 тисяч гривень. За умовою договору оплату за товар здійснила відразу в повному розмірі на рахунок фізичної особи підприємця. Їй пообіцяли, що дрони приїдуть через місяць.

"Звісно насторожувало, що ціна була нижчою, ніж зазвичай. Але моя знайома купила у цих людей та отримала один квадрокоптер. Також вони виконали замовлення ще кількох волонтерів і вони почали добре відгукуватись про продавців. Коли люди, яких ти знаєш і яким довіряєш кажуть, що все гаразд, то немає підстав для недовіри. Як виявилося, це була приманка шахраїв", - каже голова благодійного фонду "Котики по-київськи".

За її словами, від аферистів постраждали близько 150 людей, але, ймовірно, деякі з них перераховували гроші на картки неофіційно без призначення платежу. Тому їм важко довести, що вони є потерпілими. Наразі правоохоронці встановили 92 ошуканих шахраями українців. 

Попри те, що благодійний фонд "Котики по-київськи" став жертвою шахраїв, свої зобов’язання перед бійцями він виконав. Для цього, правда, довелося знову збирати гроші.  

У лютому правоохоронці провели обшуки за місцем проживання підозрюваних, а також арештували їхнє майно вартістю понад 4,5 мільйони гривень та 28,6 мільйона гривень на банківських рахунках. Як з’ясувалося, дві підозрювані жінки й раніше продавали вигаданий товар, використовуючи надзвичайні ситуації в країні. Так, в період блекаутів одна продала та не поставила 40 Starlink, а інша в період бензинової кризи реалізовувала недійсні паливні талони. За ці афери слідчі у 2023 році оголосили їм про підозри та скерували обвинувальні акти в суд для розгляду справи по суті.

Яке покарання загрожує аферистам? 

Нині правоохоронці готують документи для оголошення організаторці схеми, яка перебуває у Туреччині, у міжнародний розшук. Як розповіла журналістам речниця Офісу Генпрокурора Надія Максимець, суд дав дозвіл на її затримання.

"Зараз готуються документи для оголошення червоного повідомлення Інтерполу. Це прохання до правоохоронців держав-членів Міжнародної організації кримінальної поліції знайти та заарештувати підозрювану, щоб екстрадувати до України. Втім, враховуючи специфіку видачі затриманої особи саме Туреччиною, важко сказати про конкретні терміни її повернення", - сказала Максимець.

Що стосується інших двох учасників схеми, то їх за рішенням суду відправили до СІЗО на два місяці. Вони виявили бажання повертати гроші потерпілим, утім це не звільняє їх від кримінальної відповідальності.

До речі, сама організаторка схеми ще до оголошення підозри заявила з Туреччини, що не причетна до махінацій та поскаржилась у поліцію на своїх партнерів. Утім, ошукані волонтери та правоохоронці вважають інакше. Всім підозрюваним у цій справі загрожує від 5 до 12 років тюрми з конфіскацією майна.

У цьому відео обговоримо Запорізький напрямок, чи залишиться він найгарячішою точкою або ж його варто розглядати як лише одну з багатьох можливих напрямків. А говорити про це будемо з ветераном війни Юрієм Гудименком. Долучайтеся до перегляду, щоб почути думку експерта.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube